top of page

Kendinize Her Gece Yatmadan Önce Sormanız Gereken Sorular

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Hepimizin hayatta farklı farklı hedefleri var.

Zaman zaman bu hedefler doğrultusunda yaşamayı başarsak da, dikkatimizin dağılması ve hedeflerimizden uzaklaşmamız çok kolay oluyor.

Bu yüzden düşünce ve eylemlerimizi sürekli sorgulamamız gerekiyor. Ancak bu şekilde doğru yolda yürümeye devam edebiliriz.

Aksi halde ne potansiyelimizden tam anlamıyla yararlanabiliriz ne de hedeflerimizi gerçekleştirebiliriz.

Sokrates'in söylediği gibi: ''Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez''

Bu yüzden kendimize her günün bitişinde sormamız gereken sorular var.


1. Bugün hedeflerim doğrultusunda bir şeyler yaptım mı?

Sizi hedeflerinize yaklaştıracak şeyler yaptınız mı? Bugün hedeflerinize dünden daha yakın mısınız? Yoksa gereksiz aktivitelerle mi geçirdiniz gününüzü?

Küçük de olsa her gün sizi hedeflerinize yaklaştıracak girişimlerde bulunmanız çok önemli. Çünkü birazcık ihmal ederseniz, beyniniz size onun çok da önemli olmadığını söyleyecek ve yolunuzdan sapmanız çok kolay olacak.

Dün kim olduğunuzun hiçbir önemi yok. Bugün kendinize ne kattığınız önemli olan.

Bu yüzden her gün hedefinize ulaşmak için ufacık da olsa bir adım atın. Şu an belki bazılarınız için idrak etmek biraz zor olabilir ama istediğiniz noktaya ulaştığınızda o ufacık adımların ne kadar önemli ve hayati olduğunu anlayacaksınız.


2. Bugün neyi daha iyi yapabilirdim?

Bu soruyu sormanız, bugün yaptığınız ve gelecekte tekrar etmemeniz gereken hataları, geliştirebileceğiniz davranışlarınızı saptamanız için çok önemli.

''Bugün 1 saatte bitirebileceğim bir işi 4 saatte bitirebildim.'' O halde odaklanma becerilerimi geliştirmek için bir şeyler yapmam gerekiyor.

''Bugün çalışma arkadaşıma sert davrandım.'' O halde sosyal becerilerimi gözden geçirmem gerekiyor.

''Bugün aileme yarım saat bile ayıramadım.'' O halde zaman yönetimimi sevdiklerimi ihmal etmeyecek şekilde yeniden ayarlamalıyım.


3. Bugün ne öğrendim?

Öğrenmek zihninizi eğiten bir davranış. Eğer her gün bir şeyler öğrenerek zihninizi aktif olarak kullanmaz, onu boş aktivitelere maruz bırakırsanız beyniniz git gide körelecek, öğrenme yeteneğiniz zayıflayacaktır.

Kitap/blog okumak, yeni bir dil öğrenmek, yeni bir beceri geliştirmek… Bunların hepsi zihninizi aktif tutacak ve asla zaman kaybı olmayacak, üstelik büyük getirisi olacak eylemler.

“Seçtiğiniz alanda günde bir saat çalışmanız yeterli olacaktır. Günde bir saat çalışma, sizi üç yıl içinde alanınızın zirvesine çıkarır. Beş yıl içinde yetkili makama çıkarır. Yedi yıl içinde ise yaptığınız işte dünyanın en iyi insanlarından biri olabilirsiniz.'' Earl Nightingale

4. Yarınımı nasıl daha iyi bir hale getirebilirim?

Her gün aynı şeyleri yaparsanız, her gün alacağınız sonuçlar da aynı olacak.

Gelişebilmeniz ve ilerleyebilmeniz için her zaman yarınınızı bugünden daha iyi hale getirme kaygısı gütmelisiniz.

Bu soru hem kusurlarınızın ve potansiyelinizin farkında olmanızı sağlayacak hem de sizi harekete geçirecek.


***


Her gece 5 dakikada olsa kendinize bu soruları sorup cevaplamanız, hayatınızı daha iyi hale getirmek için harika bir alışkanlık olacak sizin için.

Tek bir hayatımız var ve hayat çok kısa. Onu en iyi şekilde yaşamak her birimizin hakkı, her birimizin görevi.

2.199 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page