top of page

Bu 9 Yöntemle Pasif Gelir Elde Edebilirsiniz!

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Ekonomik kriz, iş dünyasının belirsizlikleri, çalışanların emeklerinin karşılığını alamaması gibi nedenlerden ötürü, toplum genelinde pasif gelir elde etme isteği / ihtiyacı her geçen gün artıyor.

Eğer pasif geliri bir adım öteye yani yan iş boyutuna taşımak isterseniz, ilgili blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Peki pasif gelir elde edebilmek için neler yapabiliriz?

Hadi başlayalım.

Pasif Gelir Nedir?

Bugün dünyada milyonlarca insanın başvurduğu bir yöntem olan pasif geliri, ''çok az uğraşla veya hiç uğraşmadan para kazanmak'' olarak tanımlayabiliriz.

Uyurken, gezerken, yemek yerken, televizyon karşısında tembellik yaparken, kısacası nefes aldığınız her an gelir akışına sahip oluyorsunuz.

Yani siz para için değil, para sizin çalışıyor.

''Para asla uyumaz.'' - Gordon Gekko

Tabii pasif gelir elde edecek konuma gelmeden önce önemli bir süre emek harcamayı göze almalısınız.

''Evet, her şeye hazırım ve pasif bir gelir akışı geliştirmek istiyorum'' diyorsanız aşağıdaki fikirlere bir göz atın derim.

1. Online Eğitim Oluşturmak

Pasif gelir elde etmenin popüler yöntemlerinden biri, sesli veya görüntülü bir kurs oluşturmak, ardından arkanıza yaslanıp ürününüzün satışından size akan parayı izlemek.

Kurslarınızı Udemy, Skillshare veya Coursera'da satışa çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, ücretsiz materyallerle bir takipçi kitlesi oluşturmayı ve ardından daha kapsamlı bilgi veya daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler için ücretlendirmeyi içeren bir model deneyebilirsiniz.

Materyal, yetkinliğinizin bir temsili olarak hizmet eder ve ilerlemek isteyen kişileri cezbedebilir.

Mali müşavir ve emekli bir hedge fon yöneticisi olan Todd Tresidder, bu konuyla ilgili fikirlerini şu şekilde dile getiriyor:

''Bir kurs, ilk yatırımdan sonra hızla para kazanabileceğiniz için harika bir gelir akışı olabilir.

Ancak ürünü oluşturmak çok fazla emek gerektiriyor. Ondan büyük paralar elde etmek için olağanüstü olması gerekiyor. Dışarıda daha fazla çöp içeriğe yer yok.''

Ayrıca başarılı olmak için sağlam bir platform oluşturmak, ürünlerin reklamını yapmak ve gelecekteki ürünlere hazırlanmak gerektiğine inanıyor.

Uzman olduğunuz, tutku duyduğunuz ve kendinize güvendiğiniz bir konuda online eğitim oluşturmak, size harika bir gelir akışı sağlayacaktır. Tabii öncesinde biraz ter dökmeyi göze almanız gerekiyor.

2. E-Kitap Yazmak

Bir e-kitap yazarak, düşük yayın maliyetinden yararlanabilir ve hatta kitabınızın muhtemelen yüzlerce ve binlerce potansiyel alıcı tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

E-kitaplar oldukça yalın, hap şeklinde bilgilerin yer aldığı, aksiyona dönüşebilen ipuçlarını kapsayan bir rehber tadında olabilir.

Kitabı uzman olduğunuz bir konuda da yazabilirsiniz, araştırmayı çok sevdiğiniz bir konuda da.

Kurs oluşturmada olduğu gibi, havuzunuza ne kadar fazla fazla e-kitap eklerseniz, akabinde materyalinize daha fazla alıcı çekersiniz. Bu da gelir akışınızı arttırır.

E-kitabınızı okuyuculara değerli bilgiler sunmanın yanı sıra sesli veya görüntülü kurslar, ek e-kitaplar, bir web sitesi veya seminerler gibi diğer hizmetlerinize ziyaretçi çekmek için de kullanılabilirsiniz.

Eğer sıkı takipçiler kazanmak istiyorsanız, e-kitabınız gerçekten kaliteli olmalı. Çeşitli kanallarda, tutarlı bir şekilde reklamını yapmanız da epey fayda sağlayacaktır.

3. Satış Ortaklığı Pazarlaması

Satış ortaklığı, bir işletmenin veya kuruluşun kendi pazarlama çabalarının sonucunda gelen her ziyaretçi veya müşteri için bir veya daha fazla bağlı kuruluşu ödüllendirdiği, performansa dayalı bir pazarlama türüdür.

Satışı yapan firma ya da kişi, aracılık edecek kişiye ürün satış linkini verir ve bu kişi online platformlarda satış linkini paylaşarak yapılan her satıştan para kazanır.

Web sitesi sahipleri, sosyal medya influencer'ları, blog yazarları, web sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında bir ürüne bağlantı sağlayarak üçüncü bir tarafın ürününü tanıtmak için satış ortaklığını sıkça kullandıklarını görebilirsiniz.

Instagram, TikTok, LinkedIn gibi platformlar, takipçi oluşturmaya ve işlerini pazarlamaya çalışan bireyler için süper fırsatlar sunan platformlar haline geldi.

Satış ortaklığı pazarlaması, yalnızca web sitenizi veya sosyal medya hesabınızı bağlayarak para kazanabileceğiniz için pasif olarak kabul ediliyor. Yani insanların bağlantıya tıklayıp bir şeyler satın almasını sağlayamazsanız para kazanmazsınız.

Eğer yeni başlıyorsanız, içerik üretmek ve trafik oluşturmak zaman alacaktır. Ancak orijinal olur ve tutarlı bir şekilde ilerlerleseniz, uzun yıllar boyuca sizi destekleyecek ve adımlarınızı izleyecek bir takipçi kitlenizin olması kaçınılmaz.


İçerik üreterek bunu hem toplumsal faydaya hem de gelire dönüştürmenin yöntemlerini keşfetmek isterseniz;

''LinkedIn'de 1 Milyon Görüntülenme Nasıl Alınır.'' konulu canlı zoom eğitimimize katılabilirsiniz.4. Bir Uygulama Oluşturmak

Uygulama oluşturmak, ilk yatırımı yapmak ve daha sonra uzun vade avantajlarından yararlanmak için başka bir pasif gelir yöntemi.

Yazılımınızı herkese açık hale getirdikten sonra kullanıcıların indirmeye başlamasıyla siz de para kazanmaya başlarsınız.

Kitlenizin ilgisini çeken bir şey oluşturabiliyorsanız, bir uygulamanın çok büyük potansiyeli vardır. Uygulamanızdan en fazla parayı nasıl kazanacağını düşünmeniz gerekiyor. Örneğin, uygulama içi reklamlar yayınlayabilir veya müşterilerden programı indirmek için küçük bir ücret talep edebilirsiniz.

Uygulamanız başarılı olursa veya geri bildirim alırsa, onu güncel ve popüler tutmak için büyük olasılıkla yeni özellikler eklemeniz gerekecektir.

Gerçekten başarılı uygulama örneklerine baktığımızda, çoğunun tüketicilere bir değer veya deneyim sağlayan uygulamalar olduğunu görüyoruz.

Ayrıca Bakınız; Bir Yan İş Kurun!

5. Evinizi Kısa Süreli Kiralamak

Evlerinde kullanılmayan alanı gelir getirici bir potansiyele dönüştürmeyi başaran çok sayıda insan var etrafımda. Üstelik epey iyi miktarlarda para kazanıyorlar.

Yaz tatili için şehir dışına çıkacaksanız, uzun süre şehir dışına çıkmanız gerekiyorsa veya seyahat etmek istiyorsanız, tüm dairenizi kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Bunu, kiralama koşullarınızı belirleyerek Airbnb gibi çeşitli web siteleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


6. Bir Blog veya Youtube Kanalı Açmak

Herhangi bir konuya olan hevesinizi bir bloga veya YouTube kanalına dönüştürebilir, reklam veya sponsorlarla para kazanabilirsiniz.

Az da olsa popüler bir konu bulun. Nişinizi seçin ve bu konuda uzman olun. Başlangıçta bir malzeme paketi oluşturmanız ve bir kitleyi çekmeniz gerekecek. Yine de, ilgi çekici içeriğinizle ünlendikçe, zaman içinde istikrarlı bir gelir akışı sağlayabilir.

Sesiniz, vücut diliniz veya ilgi alanınız ne kadar belirgin olursa, o kadar kolay “takip edilecek kişi” sınıfına girersiniz.

Tabii ki burada da tutarlılık çok ama çok önemli. Başlarda az izlenme/okunma oranlarını gördüğünüzde moraliniz bozulabilir. Ama zaten şu an binlerce veya milyonlarca takipçisi olan hiçbir blogger ya da Youtuber, bu başarıyı birkaç günde elde etmedi.

Bu yüzden ilk aylarınızda (belki yıllarınızda) kendinize ve işinize inanarak, tutarlı ve inatçı bir şekilde işinizi yürütmelisiniz.


7. Çevrimiçi Tasarım Satmak

Tasarım yeteneğiniz varsa, üzerinde baskılı tasarımlarınızın olduğu ürünleri satarak, bunları gelir kaynağına dönüştürebilir, ilgili firmalar aracılığıyla kreasyonlarınızı tişört, şapka, kupa ve diğer ürünler üzerinde satabilirsiniz.

Önce kendi tasarımlarınızla başlayabilir, ardından pazarın ne istediğini keşfettikçe yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.

Mallarınızın reklamını yapmak için Shopify gibi hizmetleri kullanarak web vitrininizi de oluşturabilirsiniz.


8. Temettü Hisseleri

Temettü veren hisse senedine sahip şirketlerde hissedarlar şirketten düzenli aralıklarla ödeme alırlar. Şirketler kârlarından üçer aylık dönemler halinde nakit temettü öderler. Sizin yapmanız gereken hisse senedine sahip olmaktır.

Temettüler hisse başına ödenir, yani ne kadar çok hisseye sahip olursanız, ödemeniz o kadar yüksek olur.

Hisse senetlerinden elde edilen gelir, ilk finansal yatırım dışında herhangi bir faaliyet içermediğinden, temettü getiren hisse senetlerine sahip olmak, para kazanmanın en pasif yollarından biri olabilir.

9. Çevrimiçi Fotoğraf Satışı Yapmak

Fotoğrafçılığınıza güveniyorsanız, Getty Images, Shutterstock veya Alamy gibi platformlarda fotoğraflarınızı çevrimiçi olarak satabilirsiniz.

Başlamak için platform tarafından onaylanmanız ve ardından fotoğraflarınızı indiren kişi tarafından kullanılması için lisans almanız gerekiyor. Ardından, birisi fotoğrafınızı her kullandığında platform size ödeme yapıyor.

Belirli bir kitleye hitap eden veya belirli bir sahneyi temsil eden fotoğraflar seçmeniz ve talebin nerede olduğunu belirlemeniz gerekecek.

Bir fotoğrafınızı yüzlerce, hatta binlerce kez satabilirsiniz, bazı fotoğraflarınız ise görüntüleme dahi almayabilir.

Bu yüzden doğru ihtiyacı bulmak için deneme yapmaktan çekinmemeniz gerekiyor.


Küçük Bir Ekleme;


- Eğer henüz Haddini Aş Bülten üyesi değilseniz ve benzer içeriklerden ilham almak isterseniz; buradan bülten ailemize katılıp, aynı zamanda ücretsiz E Rehberlerimizi indirebilirsiniz.


- Eğer;

  • İş yaşamınızda sıkışmış ve mutsuz hissediyorsanız;

  • Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa;

  • Kariyerinizdeki bir sonraki adım konusunda netliğe ihtiyacınız varsa;

  • Ne iş yaparsanız daha başarılı ve mutlu hissedeceğinizi henüz bulamadıysanız;

Mentor olarak da yolculuğunuza eşlik etmeye hazırız.


***


3.823 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page