Ufkunuzu Genişletecek 6 Psikolojik Gerçek

İnsan davranışlarının ve zihninin temellerini öğrenerek, kendimizi ve başkalarını daha iyi anlayabiliriz. Böylece daha anlamlı ve kaliteli bir hayat yaşamamızın da önü açılmış olur.

İnsan doğası hakkında çok şey açıklayan ve dünyayı nasıl gördüğünüzü değiştirecek psikolojik 6 gerçekten bahsediyorum bu yazımda.

Hadi başlayalım…

1- B Planlarınız A Planlarınızı Baltalayabilir

Pennsylvania Üniversitesi'ndeki bilim adamları, gönüllülerin belirli bir görevdeki performansını inceliyorlar ve bir yedek plan düşünen katılımcıların, düşünmeyenlere göre daha kötü performans sergilediğini ortaya koyuyorlar.

Bu aslında, 1964'te Victor H. Vroom tarafından geliştirilen Beklenti Teorisi ile ilgili bir durum.

Bu teoriye göre, bir bireyin belirli bir amaç doğrultusunda harcayacağı çaba düzeyi, çaba sonucu ortaya çıkması beklenen performans düzeyinin, bu performansa bağlı olarak elde edilmesi beklenen ödüllerin ve bu ödüllerin birey açısından çekiciliğinin bir fonksiyonudur. (Vroom, 1964; Porter & Lawler, 1968).

Daha basit ifade edecek olursak; davranışlarımızı belirleyen motivasyonun, bu davranış sonucundaki beklentilerimiz olduğunu söyleyen bir teori.

Araştırmacılar ileriyi düşünmenin önemli olduğunu söylüyor ancak ayrıntılara fazla takılmamanızı tavsiye ediyor. Bu şekilde yanlışlıkla başarınızı sabote ediyor olabilirsiniz.