top of page

Alanında En Başarılı İnsanların Vazgeçmedikleri Alışkanlık: 5 Saat Kuralı

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

''Bilgiye yapılan yatırım, en yüksek getiriyi sağlar'' der Benjamin Franklin.

Dünyanın en başarılı isimlerinin her gün zamanlarının bir kısmını yeni bir şeyler öğrenmek ve okumak için ayırıyor olmaları, bu sözün en büyük kanıtı aslında.

Hatta Michael Simmons'ın araştırmaları sonucu ortaya koyduğu, bu isimlerin uyguladığı ortak bir alışkanlık var: 5 Saat Kuralı


5 Saat Kuralı Nedir?

Simmons'ın dünyaca başarılı ünlü isimleri araştırmaya karar vermesiyle başlıyor her şey.

Bu isimlerin arasında Elon Musk, Oprah Winfrey, Bill Gates, Warren Buffett ve Mark Zuckerberg var.

Bu kişilerin günlerinin en az 1 saatini ya da haftada 5 saati gelişimlerine ayırdığını fark edince, 5 saat kuralını ortaya atıyor Simmons.

''Yaptığım şey akademik bir çalışma olarak nitelendirilmiyor, ancak şaşırtıcı bir model ortaya koyuyor. Bu insanların çoğu, son derece meşgul olmalarına rağmen, öğrenmek ve bunları uygulamak için tüm kariyerleri boyunca günde en az bir saat (veya haftada beş saat) ayırıyorlar.'' Michael Simmons

Araştırdığı bu insanlara göre 5 saat kuralının genelde 3 gruba ayrıldığını belirtiyor: Okumak, düşünmek ve denemek.


1. Okumak

Dünyanın en başarılı ve en zengin insanlarının ortak özelliği, çok fazla kitap okuyor olmaları. Sadece başarılı olmadan önce değil, başarıya ulaştıktan sonra da çok okuyor olmaları.

Okuduğu kitaplar ile dünyası değişen bu insanlar, dünyayı değiştirdiler, geleceği şekillendirdiler.

Mesela Bill Gates her sabah 6’da uyanıyor. İçinde kalın 8-10 kitap bulunan bir çantayla ofisine gidiyor. Sabah 8’den akşam 6’ya kadar çalışıyor, toplantılara girip çıkıyor. Toplantılar arasında da kitapları okuyor. Ve bu kitapları her hafta yeniliyor. Yılda 50 kitap okuyor.

Elon Musk'un kardeşi, onun günde iki kitap okuyarak büyüdüğünü söylüyor. Zaten kendisinin de nasıl bu kadar çok şey bildiği sorulduğunda cevabı çok net: ''Çok fazla okuyorum''

Warren Buffet, gününün 5-6 saatini okumaya ayırıyor. Başarısını çok okumasına bağlıyor ve diyor ki: ''Bu kadar çok okuduktan sonra kafamda filtreler oluşmaya başlıyor. Birisi benimle bir yatırım fırsatı için görüştüğünde ya da bir şeyi okumaya başladığımda bu filtreler sayesinde 2-3 dakika içerisinde karar verebiliyorum.''

Mark Zuckerberg haftada en az bir kitap okuyor. Hatta zaman zaman sosyal medyadan tamamen uzaklaşıp ,zamanını sadece kitap okumaya ayırıyor.

Mark Cuban, günde 3 saatini okumaya ayırıyor.

Oprah Winfrey başarısını çok okumasına bağlıyor ve ''Kitaplar benim kişisel özgürlüğe giden yolumdu.'' diyor.

Phil Knight da okumaya çok fazla zaman ayıranlardan. Hatta onun için kütüphanesi o kadar kutsal bir yer ki, oraya girmek istiyorsanız önce ayakkabılarınızı çıkartmanız gerekiyor.

2. Derin Düşünmek

Okumak tek başına yeterli değil elbette.

Okuduklarımızı, öğrendiğimiz yeni şeyleri iyice içselleştirmek için onlar hakkında derin düşünmeye ihtiyacımız var. Gerektiğinde not almanız da yararınıza olacaktır.

Twitter'in kurucusu Jack Dorsey, derin düşünebilmek için zaman zaman ortadan kayboluyor.

Başarılı iş adamı Tim Armstrong, ekibinin haftada 4 saatini sadece düşünmek için harcamalarını sağlıyor.

LinkedIn CEO'su Jeff Weiner, her gün iki saatini düşünmeye ayırıyor.


3. Denemek

Öğrendiniz, iyice düşünüp içselleştirdiniz. Ayaklarınız yere sağlam basıyor artık. O halde deneyimlemenin tam zamanı.

Deneyimlemek size neyin doğru neyin yanlış olduğunu, neyin faydalı veya zararlı olduğunu gösterecek.

Hata yapacaksınız, yeni tecrübeler edineceksiniz. Ve her seferinde daha da güçleneceksiniz.

Jack Ma, öğrendiklerimizi gerçek hayatta bir senaryoya çevirmemizi tavsiye ediyor. Örneğin, işbirliği ve takım çalışması hakkında bir kitap okuduktan sonra, bu bilgiyi kullanmak için yeni bir gönüllü çalışma başlatmak gibi.

***

Evet, başarının tesadüf olmadığını bir kez daha söyleyebiliriz.

Dünyanın en başarılı, en zengin, en yoğun insanları, öğrenmek ve bilgiye ulaşmak her gün çaba harcıyorlar.

Siz de 5 saat kuralını benimsediğinizde ve öğrenmeyi bir alışkanlık haline getirdiğinizde hayatınızın hemen her alanında hem daha üretken hem daha başarılı olmanız mümkün olacak.

10.499 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Emrah Öztürk
Emrah Öztürk
Feb 05, 2021

Mükemmel örnekler. İlk emrimizde bunu işaret ediyor "İkra / oku" okumak için doğru kitapları bulmamız için yardımlarınızıda bekliyoruz sevgili hocam.

Like
Yazı: Blog2_Post
bottom of page