Benden Kitap Tavsiyeleri – 4

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Büyük bir zevkle okuduğum ve bende iz bırakan kitapları, konuları ve alıntılarıyla birlikte derlemeye devam ediyorum. Bu da 4. seri 🙂

Zengin Baba Yoksul Baba (Robert Kiyosaki)

“İnsanların maddi olarak sıkıntı çekmesinin başlıca nedeni, yıllarını okulda geçirip parayla alakalı hiçbir şey öğrenememeleridir. Sonuç olarak bu insanlar para için çalışmayı öğrenirler, ama asla parayı kendileri için çalıştırmayı öğrenemezler.” diyen Kiyosaki, ekonomik özgürlüğe nasıl kavuşacağımız, yatırım yaparken dikkat etmemiz gerekenler hakkında önerilerde bulunuyor.

Kiyosaki, önerilerini sunarken yakın bir arkadaşının okulu terk etmiş ve zengin olmuş babası ve iyi eğitimli, fakat varlıklı olmayan bir öğretmen olan kendi babasının para ve yatırım konlarına bakışlarından yola çıkıyor.

”Yoksullar ve orta sınıf para için çalışır. Zenginler parayı çalıştırır.”
”Gerçek dünyada akıllı olanlar değil, cesurlar ilerler.”
”Çocuklar eski moda bir eğitim sistemi içerisinde boşa zaman harcıyorlar, asla işlerine yaramayacak derslere kafa yoruyor, artık varolmayan bir dünyaya hazırlanıyorlar.”
”İnsanı tuzağa düşüren kendi yarattığı korku ve cahilliktir.”

Yaşam 3.0 (Max Tegmark)

MIT’de fizik profesörü olan Tegmark’ın yapay zekanın geleceği ve hayatımıza ne gibi etkileri olabileceği ile ilgili çıkarımlarda bulunuyor. Bunu yapa