Bitcoin Riskli Değil, Fiyatı Oynak

Eğer Bitcoin çok ilginizi çekiyor ama riskli olduğu için ona yatırım yapmaktan çekiniyorsanız size haberlerim var. Risk ve fiyat oynaklığı farklı şeylerdir.

Ve Bitcoin aslında en risksiz varlıklardan birisidir. İnanmıyorsanız buyrun anlatıyorum.

Bitcoin ile en çok duyduğum endişe (ve tabii ki eleştirilerden) birisi fiyat oynaklığı hakkında. İlk bakışta bu endişeler haklı gibi de gözüküyor.


Bitcoin’in fiyatı yukarı ya da aşağı yönde sert dalgalanmalar gösterebiliyor. Örneğin geçen sene 62.000$ ve 69.000$ zirvelerini 29.000$ ve 34.000$ çöküşleri takip etmişti.

Doğal olarak dışarıdan bakanlar bu sert fiyat oynaklığını “risk” olarak algılıyor ve Bitcoin’den uzak durulması gerektiğini söylüyorlar. Oysa bir varlığın “riski” ile “oynaklığı” tamamen farklı şeylerdir. Ve genellikle yüksek oynaklık gösteren varlıklar daha az risklidir.

Kafanız karıştı değil mi?

Risk konusunda kitaplarıyla tanınan Nicholas Taleb sık sık birbiriyle karıştırılan bu iki kavramı güzel bir örnekle açıklar.

Bir zanaat sahibinin (örneğin tesisatçı) ve beyaz yakalının mesleklerini getiri yaratan birer varlık olarak düşünelim. Zanaatkarın geliri daha oynak, beyaz yakalınınki ise aydan aya aldığı maaş ödemeleri sayesinde daha stabil olacaktır.

Öte yandan bir beyaz yakalının aniden kapının önüne konması riski gayet yüksekken (ve tek kişinin kararına bağlıyken), zanaatkarlar işsiz kalmazlar. Sonuçta her zaman patlayan tesisatlar olacaktır.


Nicholas Taleb; bu karşılaştırmayı pek çok zanaat ile ofis işine doğru genişletir ve işini iyi yapan zanaatkarların uzun vadede daha az riskli işlerinin olduğunu ortaya koyar. Bitcoin'de de durum çok farklı değil. Bu ilginç varlığın fiyat oynaklığı çok yüksek olsa da yapısal riski gerçekte çok düşük. Her alanda büyük bir kaosun yaşandığı dünyada Bitcoin en risksiz varlıktır desem abartmış olmam.

Neden mi?

Çünkü hangi yılda kaç Bitcoin üretileceğini biliyoruz, Bitcoin'in para politikası şeffaf ve algoritmayla kesinleştirilmiş, bu algoritmanın kurallarını kimse kafasına göre değiştiremiyor ve Bitcoin dağıtık bir sistem old