top of page

Bitcoin Riskli Değil, Fiyatı Oynak

Güncelleme tarihi: 31 Mar 2023

Eğer Bitcoin çok ilginizi çekiyor ama riskli olduğu için ona yatırım yapmaktan çekiniyorsanız size haberlerim var. Risk ve fiyat oynaklığı farklı şeylerdir.

Ve Bitcoin aslında en risksiz varlıklardan birisidir. İnanmıyorsanız buyrun anlatıyorum.

Bitcoin ile en çok duyduğum endişe (ve tabii ki eleştirilerden) birisi fiyat oynaklığı hakkında. İlk bakışta bu endişeler haklı gibi de gözüküyor.


Bitcoin’in fiyatı yukarı ya da aşağı yönde sert dalgalanmalar gösterebiliyor. Örneğin geçen sene 62.000$ ve 69.000$ zirvelerini 29.000$ ve 34.000$ çöküşleri takip etmişti.

Doğal olarak dışarıdan bakanlar bu sert fiyat oynaklığını “risk” olarak algılıyor ve Bitcoin’den uzak durulması gerektiğini söylüyorlar. Oysa bir varlığın “riski” ile “oynaklığı” tamamen farklı şeylerdir. Ve genellikle yüksek oynaklık gösteren varlıklar daha az risklidir.

Kafanız karıştı değil mi?

Risk konusunda kitaplarıyla tanınan Nicholas Taleb sık sık birbiriyle karıştırılan bu iki kavramı güzel bir örnekle açıklar.

Bir zanaat sahibinin (örneğin tesisatçı) ve beyaz yakalının mesleklerini getiri yaratan birer varlık olarak düşünelim. Zanaatkarın geliri daha oynak, beyaz yakalınınki ise aydan aya aldığı maaş ödemeleri sayesinde daha stabil olacaktır.

Öte yandan bir beyaz yakalının aniden kapının önüne konması riski gayet yüksekken (ve tek kişinin kararına bağlıyken), zanaatkarlar işsiz kalmazlar. Sonuçta her zaman patlayan tesisatlar olacaktır.


Nicholas Taleb; bu karşılaştırmayı pek çok zanaat ile ofis işine doğru genişletir ve işini iyi yapan zanaatkarların uzun vadede daha az riskli işlerinin olduğunu ortaya koyar. Bitcoin'de de durum çok farklı değil. Bu ilginç varlığın fiyat oynaklığı çok yüksek olsa da yapısal riski gerçekte çok düşük. Her alanda büyük bir kaosun yaşandığı dünyada Bitcoin en risksiz varlıktır desem abartmış olmam.

Neden mi?

Çünkü hangi yılda kaç Bitcoin üretileceğini biliyoruz, Bitcoin'in para politikası şeffaf ve algoritmayla kesinleştirilmiş, bu algoritmanın kurallarını kimse kafasına göre değiştiremiyor ve Bitcoin dağıtık bir sistem olduğundan kimse onu yok da edemiyor.

Peki o halde bu fiyat oynaklığı nereden geliyor?

İki temel sebep var: Kısa vadeli spekülasyon ve kaldıraçlı işlemler.

Bitcoin fiyatı boğa rallisine girdiğinde pek çok yeni yatırımcı kısa vadede para kazanmak için piyasaya geliyor. Üstelik bunların bir kısmı kaldıraçlı işlemlerle büyük riskler alarak oyuna katılıyorlar. Daha sonra piyasa spekülatörleri bu kaldıraçlı işlemleri patlatmak için fiyatı düşürecek işlemler yapıyor, acemi yatırımcılar panik içinde satışa geçince de fiyat aniden çok sert düşebiliyor.

Düşüyor da ne kadar düşüyor?

Aslında uzun vadede bakınca Bitcoin fiyatı hep yükseliyor. İlk çıktığı günden bu yana yıllık ortalama getirisi ABD$’ı bazında %200 üzerinde. Ki bu tarihte görülmüş en büyük ve en uzun süren fiyat rallisi.

Ve bu fiyat rallisi bütün sert dalgalanmalara rağmen devam ettiği için benim gibi uzun vadeli yatırımcıların sayısı da gittikçe artıyor. Ve bu da sonuçta yavaş yavaş da olsa Bitcoin’in fiyat oynaklığını düşürüyor.

Tabii siz kendi araştırmanızı kendiniz yapın. Bu anlattıklarım bir yatırım tavsiyesi değil, sadece bilgilendirme amaçlı.


Ama neyin risk, neyin oynaklık olduğunu öğrenmek sadece yatırımcılıkta değil, hayatın tüm alanlarında geçerli bir konsept, aklınızda kalsın.


Yatırım, gelecek, teknoloji ve finansal özgürlük ile ilgili içerikler ilginizi çekiyorsa, kanalıma abone olarak haftanın 3 günü yayınladığım videoları takip edebilirsiniz.

Küçük Bir Ekleme;


- Eğer henüz Haddini Aş Bülten üyesi değilseniz ve benzer içeriklerden ilham almak isterseniz; buradan bülten ailemize katılıp, aynı zamanda ücretsiz E Rehberlerimizi indirebilirsiniz.


- Eğer;

  • İş yaşamınızda sıkışmış ve mutsuz hissediyorsanız;

  • Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa;

  • Kariyerinizdeki bir sonraki adım konusunda netliğe ihtiyacınız varsa;

  • Ne iş yaparsanız daha başarılı ve mutlu hissedeceğinizi henüz bulamadıysanız;

Mentor olarak da yolculuğunuza eşlik etmeye hazırız.191 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page