Can Sıkıntısının Muhteşem Faydaları

En son ne zaman sıkıldığınızı hissettiniz? Hiç bitmeyen bir Zoom görüşmesi sırasında mı yoksa çocuğunuzun sınıf arkadaşının akıllara durgunluk veren uzunca bir doğum günü partisi sonrasında mı?


Birçok insan can sıkıntısının artan boş zamanımızı ve teknolojiye olan bağımlılığımızı yansıttığını varsaysa da, insanlar eski zamanlardan beri can sıkıntısından şikayet ediyor.

Örneğin, Romalı filozof Seneca can sıkıntısının huzursuzluğu hakkında yazmıştı ve motivasyonu azaltma ve hareketsizliği artırma potansiyeline dikkat çekti.

Ancak can sıkıntısının olumsuz bir deneyim olması gerekmez. Doğru tanındığında ve kullanıldığında, hem mutluluğu hem de yaratıcılığı artırmak için bir araç olarak kullanılabilir. Buna “can sıkıntısı paradoksu” deniyor.Can Sıkıntısının Türleri Var

Can sıkıntısı aynı his gibi görünse de, araştırmalar aslında beş farklı can sıkıntısı türü olduğunu ortaya koyuyor. Kişiliğine bağlı olarak, çoğu insan yaşamları boyunca bu can sıkıntısı biçimlerinden sadece bir ya da ikisini yaşıyorlar.