Dünyanın En Kıymetli Alışkanlığı: Kitap Okumak

En son güncellendiği tarih: 9 Kas 2020

Ben henüz küçük bir çocukken dünyamı rengarenk yapan onlarca arkadaşım vardı. Bu arkadaşlarım bana hayal kurmayı, dünyaya bambaşka pencerelerden bakmayı öğrettiler.

Genç bir delikanlıyken, yaşamı sorgulamaya başladığımda bana çeşit çeşit bakış açıları sundu bu arkadaşlarım. Çok sıkıntılı, stresli zamanlarım oldu. Beni rahatlatan yine onlardı. Onlar beni motive etti. Özgüvenimi arttıran da onlardı.

Üniversite yıllarıma geldiğimde kritik düşünme becerim iyice gelişmişti onlar sayesinde. Daha doğru kararlar verebilmemi ve en önemlisi geleceği anlayabilmemi sağladılar.

Ben bu arkadaşlarımı hiç bırakmadım. Hala onlarla birlikte dünyayı keşfediyor, onlarla birlikte geleceği kavramaya çalışıyorum. Ve bulunduğum noktaya gelebilmemde çok büyük katkıları var bu arkadaşlarımın.

Onlar benim en kıymetli arkadaşlarım: Kitaplarım

Bu yazma gereksinimi duydum çünkü; Kitap okumaya zaman ayıramadığını, kitap okumanın vakit kaybı olduğunu, kitap okumanın modasının geçtiğini söyleyen insanlarla çok sık karşılaşmaya başladım.

Kitap okumanın neden önemli olduğunu, sizi nasıl diğerlerinden ayıracağını, haddinizi aşmakta size nasıl yardımcı olacağını, nasıl kapılar açacağını, dünyanın en başarılı insanlarının kitap okuma alışkanlıklarını anlattım ben de.

Kitap Okumak Bir Hobi Değildir

Kitap okumak boş zamanlarımızda yapacağımız bir eylem değildir. ‘’Kitap okumaya vaktim yok.’’ Söylemini de hiçbir zaman anlayamamışımdır. Aslında kitap okumaya vaktim yok derken, ‘’hayatı daha anlamlı ve kaliteli yaşamaya vaktim yok.’’ Diyorsunuz. Çünkü Kitap okumak, vakit ayrılacak, planlı yapılacak bir şeydir.

Fakat ne yazıktır ki, modern insan, günde 3-4 saatini internette insanların ne yediğine ne içtiğine ne giydiğine bakarak geçirebiliyor ama 1 saatini kitap okumaya ayıramıyor.

Sizden bir isteğim var. Şimdiye dek her gün kitap okumak dışında yaptığınız şeyleri düşünün. İnternette gezinmek, televizyon izlemek, oyun oynamak gibi. Tüm bu yaptıklarınızı sorgulayın, bugüne kadar size bir şeyler kattı mı, bir fayda sağladı mı, kişiliğiniz ve kariyeriniz üzerinde nasıl etkisi oldu gibi soruları sorun kendinize. Size bir şey katmayan alışkanlıklarınıza sınır koyun, ona ayıracağınız vakti (en azından bir kısmını) kitap okumaya ayırın. Birkaç ay sonra hayatınızdaki ve kişiliğinizdeki değişime inanamayacaksınız.

Kitapsız yaşamak, kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır. Seneca

Kitap Okumak Bizi Nasıl Değiştirir?

Sizi her yönden etkileyecek bir alışkanlıktır kitap okuma alışkanlığı.

Bir kere beynimizin algılama kapasitesini, bilgileri işleme hızını arttırır. Hafızayı ve yaratıcılığı geliştirir, günümüzün en önemli yetkinliklerinden olan empati kurmayı öğretir. Problemlere mantıksal çözümler üretebilmemizi hızlandırıp kritik ve analitik düşünme becerilerimizi geliştirir.

Kitap aklın ilacıdır. Ovidius

Stresimizi azaltır kitap okumak. Sizi motive eder ve özgüveninizi arttırır.

2009 yılında Sussex Üniversitesinde yapılan bir araştırma, kitap okumanın stresi yenmenin en etkili yollarından biri olduğunu söylüyor. Kan basıncı ve kas tansiyonu kontrol edilerek yapılan ölçümlerde, sayfaları çevirmeye başlayan katılımcıların 6 dakika sonra streslerinin azaldığı gözleniyor.

Kitapları seviyor musunuz öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir. Jules Chore

Günümüzün en büyük sorunlarından, insanların kaybettiği bir yetkinlik olan odaklanma yetkinliğini de geliştirir okuduğunuz her kitap.

Kelime haznenizin gelişmesiyle iletişim ve kendinizi ifade etme becerilerinizi geliştirir. Ne kadar çok okursanız, kullanabileceğiniz o kadar çok kelimeniz, o kadar çok etkileyici cümleniz olur.

Şu anda hangi kitabı okuyorsun?” sorusu basit bir soru değildir aslında. “Sen aslında kimsin ve nasıl biri olmak istiyorsun” sorusunu sormanın farklı bir yoludur. Will Schwalbe

Sayısız faydasından sadece birkaçı bunlar kitap okumanın.

Başarılı İnsanların Kitap Okuma Alışkanlıkları

Dünyanın en başarılı ve en zengin insanlarının ortak özelliği, çok fazla kitap okuyor olmaları. Sadece başarılı olmadan önce değil, başarıya ulaştıktan sonra da çok okuyor olmaları.

Bill Gates

Hepimiz biliyoruz onu.

5 yaşındaki Bill, 110 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin ikinci kişisi.

Gates her sabah 6’da uyanıyor. İçinde kalın 8-10 kitap bulunan bir çantayla ofisine gidiyor. Sabah 8’den akşam 6’ya kadar çalışıyor, toplantılara girip çıkıyor. Toplantılar arasında da kitapları okuyor. Ve bu kitapları her hafta yeniliyor.