Einstein’dan 5 Önemli Hayat Dersi

Güncelleme tarihi: 7 Oca

1. ‘’Buhardan, elektrikten ve atom enerjisinden daha güçlü bir itme gücü vardır: İrade’’

İnsanın başarısızlığının ve mutsuzluğunun temel sebeplerinden biri de hiç şüphesiz ki iradesizlik. 

Ne kadar harika yeteneklere sahip olsak ne kadar zeki olsak da eğer irademiz yoksa hiç birinin bir önemi kalmıyor. Çünkü irade olmadan kendimizi kontrol edemez, istediğimiz alanda başarıya ulaşamayız. 

Hayatımızı, kişiliğimizi şekillendiren, ancak bir çoğumuzun göz ardı ettiği bir olgu irade. Kazanması zordur, kazandıktan sonra ise elde edemeyeceğimiz şey yoktur şu dünyada. 

Peki irademizi nasıl geliştirebiliriz?

Tecrübelerime dayanarak şunu kolaylıkla söyleyebilirim: İradeyi geliştirmek, onu olabildiğince zorlamaktan geçiyor. 

Mesela çok önemli bir sınavınız var diyelim. Rakiplerinizin önüne geçmek için geç saatlere kadar çalışmanız gerekiyor. Saat ilerledikçe beyniniz eski alışkanlıklarınıza dayanarak sizi rahat bir ortama çekmeye çalışacaktır. Gözleriniz kapanacak, daha fazla çalışmamak için türlü türlü bahaneler bulmaya başlayacaksınız.

İşte bu noktada iradenizi zorlamaya başlamalısınız. Siz zorladıkça beyninizdeki iradeyle sorumlu olan nokta yorulacak, iradeniz geçici olarak zayıflayacak. Fakat zorluktan kaçmaz ve o an sizi geçici rahatlığa ulaştıracak şeyi yapmazsanız iradeniz toparlanacak ve eskisinden daha güçlü olacaktır. 

Eğer tam tersi şekilde davranır, iradenizi kullanmak yerine rahatınızın peşine düşer, basit hazlara yönelirseniz iradeniz daha da güçsüzleşecektir. 

O yüzden zorlukların üzerine gidin. Kısa süreli hazlar için uzun sürede yaşayacağınız güzel günleri harcamayın.