Haddini Aş Hikayeleri 65: Ingvar Kamprad

Kibrit satarak başladığı ticaret hayatını IKEA'yı kurarak devam ettiren ve dünyanın en zenginleri listesine adını yazdıran Ingvar Kamprad’ın etkileyici hayat hikayesini anlatıyorum bugün.

Ingvar Kamprad Kimdir?

1926 yılında İsveç’in güneyindeki Smaland’da dünyaya geliyor Kamprad.

Henüz 5 yaşındayken, o kadar küçük bir çocuktan beklenmeyecek bir hareket yaparak komşularına kibrit satmaya başlıyor. Adam olacak çocuk kendisini belli ediyor anlayacağınız.

Bu işten epey zevk alan Kamprad, 10 yaşına geldiğindeyse işlerini büyüterek ucuza aldığı yılbaşı hediyesi, kalem, dekorasyon süsü gibi eşyaları, karlı bir şekilde satmaya başlıyor.

Eğitim hayatı, Kamprad’ın öğrenme bozukluğuna sahip olduğundan dolayı biraz zorlu geçiyor. Okuma ve yazmayı yaşıtlarından çok sonra öğreniyor, zorla da olsa lise öğrenimini tamamlıyor, ancak üniversiteye gitmiyor.

Eğer bitmek bilmez bir hevesiniz ve tutkunuz varsa ve çalışmayı seviyorsanız, üniversite eğitimi zaman kaybından başka bir şey değildir. - Ingvar Kamprad

Öğrenme bozukluğu olmasına rağmen liseyi başarıyla bitirdiği için Kamprad’a babası bir miktar para veriyor.

17 yaşındaki Kamprad, yaşıtları sokakta futbol oynayıp ilk aşklarını yaşarken, babasından aldığı parayı ve kendi birikimlerini bir araya getirerek kendi şirketini, yani IKEA’yı kuruyor. (IKEA ismi, kendi isminin baş harflerinin yanı sıra doğduğu çiftliğin bulunduğu köyün baş harflerinden geliyor.)

Kuruluşunun ilk yıllarında üretim yapmayan IKEA, sadece ufak tefek eşyaların satışına odaklanıyor. Kibritten iç çamaşırına kadar pek çok farklı ürün satışının yapıldığı mağazada en çok talep gören ürün kalemler oluyor.

Bir süre sonra IKEA mağazaya müşteri çekmek için ücretsiz kahve ve kurabiye ikramı yapmaya başlıyor ve bu müşterilerin epey hoşuna gidiyor.

IKEA’yı kurduktan 2 yıl sonra büyük bir rakibi olarak gördüğü bir firmanın mobilya satmasından etkilenen Kamprad, kendi mağazasında da mobilya satmaya karar veriyor.