Haddini Aş Hikayeleri 69: Rita Levi-Montalcini

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Kadınlardan tek beklenenin "iyi bir eş ve iyi bir anne" olmak olduğu bir dönemde, kendini bilime adayan ve devrim yaratan keşifleriyle adını tarihe yazdıran bir kadından bahsediyorum bu yazımda:


Rita Levi-Montalcini.


Rita Levi-Montalcini Kimdir?

1909 yılında, İtalya’nın Torino şehrinde, elektrik mühendisi bir baba ve ressam bir annenin çocuğu olarak dünyaya geliyor Rita.

O zamanlar dünyada yaygın görüş, kadınlar için en iyi işin evine ve çocuklarına bakmak olduğu. Bu yüzden kız çocuklarının ağır mesleklerde çalışması, hatta eğitim alması bile desteklenen bir durum değildi.

Böyle bir dönemde Rita’nın tek arzusu ise tıp eğitimi alarak, insanlık ve ülkesi için faydalı işler yapmaktı.

"İnsanlığın erkekler ve kadınlar tarafından meydana getirildiğini düşünürsek, her iki cinsiyet tarafından temsil edilmesi gerekir."

Babası Rita’nın bu arzusuna, "Tıp eğitimi görmen ve bu alanda kariyer yapman, aile kurmanı engelleyecek’’ diyerek karşı çıkıyor.

Rita’nın cevabı ise çok net: "Bu bedeli ödemeye hazırım"

Çevresinden gelen seslere kulağını tıkayarak, kendisinden tek bir an bile şüphe etmeden hayallerinin peşinden koşmak için ilk adımı atıyor Rita. Önce Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümüne kaydoluyor, sonrada buradan en iyi dereceyle mezun oluyor.

Ancak doktorluktan ziyade bilim insanı olmanın kendisine ve topluma daha faydalı olacağı düşüncesiyle, dönemin ünlü profesörlerinden Giuseppe Levi ile birlikte sinir dokusu ve yapısı üzerine çalışmaya başlıyorlar.

Dönemin politik olayları yüzünden Rita’