Haddini Aş Hikayeleri 72: Reid Hoffman

Bugün neredeyse hepimizin kullandığı bir sosyal mecra olan LinkedIn'in kurucusu Reid Hoffman, fikirleri ve eylemleri ile özellikle girişimci ve girişimci adaylarının rehber edinmesi gereken bir insan.

Bugün Reid Hoffman'ın ilham veren hayat hikayesini ve kariyer yolculuğunu anlatıyorum, buyrun.

Reid Hoffman Kimdir?

5 Ağustos 1967’de Stanford, Kaliforniya’da dünyaya geliyor Hoffman.

Liseyi Putney Okulu’nda okuduktan sonra Stanford Üniversitesi Bilişsel Bilimler ve Sembolik Sistemler bölümüne giriyor. Buradan mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi felsefe bölümünde yüksek lisans yapıyor.

Hoffman’ın tüm bu eğitim hayatı boyunca edindiği bir misyon: İnsanlık için faydalı işler yapmak.

Önce akademisyen olmayı düşünüyor, ancak girişimci olarak daha büyük kitleleri olumlu etkileyebileceğini düşünerek akademisyenlikten vazgeçiyor.

"Ben her zaman insanların hayatlarını nasıl daha iyi hale getirebileceğime kafa yordum. Başlarda bunu akademisyenlik yaparak başarabileceğimi düşünmüştüm. Fakat zaman geçtikçe bunun pek de doğru bir yol olmadığını düşünmeye başladım. Çünkü akademisyen olduğunuzda araştırma yapıp bir makale yayımlarsanız bu makaleyi okuyan kişi sayısı 50’yi pek geçmiyor maalesef."

Bu vizyoner düşüncesi neticesinde yazılım sektörüne giriş yapmaya karar veriyor ve Apple’da işe başlıyor Hoffman. Buradayken bir çevrimiçi bir hizmet olan eWorld de dahil olmak üzere birçok projede önemli roller üstleniyor.

Apple’da bir süre çalıştıktan sonra başka bir teknoloji şirketi olan Fijitsu’da işe başlıyor. Ama bir yandan da kendi kuracağı girişim üzerine kafa yoruyor Hoffman.

Hoffman’ın ilk girişimi, ilk arkadaşlık sitelerinden birisi olan SocialNet.com oluyor. Ancak o dönemler bu girişimin hem zaman ötesi bir fikir olduğunu düşündüğünden, hem de yaptığı iş onu pek tatmin etmediğinden yolunu değiştirmeye karar veriyor.

Stanford’dan arkadaşı olan Peter Thiel’in daveti üzerine PayPal’da çalışmaya başlıyor bu kez ve genel müdür yardımcılığına kadar yükseliyor.