top of page

Haddini Aş Hikayeleri 74: Erik Finman

Güncelleme tarihi: 31 Mar 2023

Öğretmenlerini ve okulu sevmeyen bir çocuk, içinde bulunduğu düzenden bir şekilde kurtulmanın yolunu arıyor ve bu arayış onu en genç bitcoin milyoneri yapıyor.

Erik Finman'ın sıra dışı hikayesini anlatıyorum bu yazımda.

Erik Finman Kimdir?

Amerika'nın Idaho eyaletinde doğup büyüyen Erik, Stanford Üniversitesi doktorasına sahip birer anne ve babanın çocuğu.

Ebeveynleri için Erik'in düzgün ve başarılı bir eğitim hayatına sahip olması çok önemli, ancak Erik okuldan ve öğretmenlerinden nefret eden bir çocuk. Eğitim sistemini eleştiriyor, okuldan nasıl kurtulabileceğinin yollarını arıyor sürekli.

Bu travmatik eğitim deneyimi onu arayışa sürüklüyor.

İyi öğretmenlere sahip olmadığı için bu sorunu çevrimiçi bir eğitim platformu oluşturarak çözmeyi düşünüyor. Bunun için kodlama öğrenmeye karar veriyor.

Erik Lise döneminde ailesine okuldan ayrılmak istediğini söylüyor.

Ailesi de gerçekleşmesine pek ihtimal vermedikleri bir şart ile isteğini kabul edeceklerini söylüyorlar: ''Eğer 18 yaşına gelene kadar bir milyon dolar kazanmış olursan, okulu bırakabilirsin.''

Aynı dönem, babaannesi Erik'e okul eğitimleri masraflarında harcaması için 1.000 dolar harçlık veriyor.

Sizce Erik bu parayı eğitim için harcar mı?

Tabii ki harcamıyor.

Bir gün bir protestoya tanıklık ettiği sırada bir adamın üstünde bitcoin gömleği görüyor. Bitcoin sembolünün ne olduğunu soruyor ve adamdan ''Bu, Wall Street'in sonu olacak adamım.'' yanıtını alıyor. Ve bu şekilde bitcoin ile tanışmış oluyor Erik.

Eve döner dönmez bitcoin üzerine derin bir araştırma yapınca büyük bir heyecanla geleceğin bu dijital paraya ait olduğunu düşünüyor.

Bunun üzerine 2011 yılında, babaannesinin verdiği harçlığın üzerine biraz daha ekleyerek, tanesi 12 dolardan 100 Bitcoin satın alıyor.

2 sene sonra Bitcoin 1200 dolar civarlarındayken elindeki cinleri satarak ciddi şekilde kazanç elde ediyor Erik. Elindeki varlığıyla uzun süredir aklında olan çevrimiçi eğitim platformunu Botengle'u kurarak ilk girişimini başlatmış oluyor.

Bu girişim güzel tepkilerle karşılaşınca yatırımcı aramaya koyuluyor. Tabii 15 yaşındaki çocuk için bu pek kolay bir şey değil. Nihayet 17 yaşına geldiğinde bir yatırımcı buluyor. Yatırımcı, Erik'e şirketi satması için iki seçenek sunuyor: ''100 bin dolar ya da 300 bitcoin''

Erik'in tercihi, tahmin edeceğiniz üzere Bitcoin'den yana oluyor.

Sene 2017 olduğunda bir birim Bitcoin 19 bin dolara kadar çıkıyor. Yani Erik’in yatırımı 3 yılda 75 kat artıyor.

Sonuç olarak 18 yaşındaki Erik, 1,09 milyon dolarlık serveti ile Bitcoin milyoneri olarak ailesi ile girdiği iddiayı kazanmış oluyor.

Liseden dahi mezun olmadan okulu bırakan Erik, çevrimiçi eğitim sistemlerini desteklemeye ve yönetmeye devam ediyor. Hatta NASA’nın eğitim projeleri için danışmanlık yaptığı bir dönem de oluyor.

Kendisi bugün 5 milyon dolarlık servetiyle eğitim sistemini eleştirmeye ve alternatifler üretmeye devam ediyor.

1.335 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page