Harekete Geçmekte Zorlananlar İçin 5 Dakika Kuralı

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Modern insanın büyük problemlerinden birisi de farkındalığa sahip olmaları, fakat harekete geçme motivasyonunu kendilerinde bulamamaları.

Birçoğumuzun büyük küçük hedefleri, hayatında gerçekleştirmek istedikleri değişimler var. Ve ne yazık ki yine birçoğumuz bu hedeflere doğru adım atmak için motive olmayı bekliyoruz.

Ancak çok yanlış yapıyoruz.

Neden mi?

Çünkü motivasyon beklemekle pek nadir gelen ve gelse de sürekliliği sağlanamayan bir duygu.

Başarılı insanların bir sırrı da burada yatıyor aslında.

Onlar motive olmayı bekleyip harekete geçmek yerine, harekete geçip başarma duygusunu tattıkça motive oluyorlar.

‘’Hareket etmezsen, zincirlerini fark edemezsin.’’ Tolstoy

Eğer adım atmakta çok zorlanıyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, 5 dakika kuralını uygulayarak başlamanız çok akıllıca olabilir.

Hedeflerinize Ulaşmanın Basit Yolu: 5 Dakika Kuralı

Küçük ve ulaşılması kolay hedefler belirlemenin, büyük hedeflerimize ulaşmanın anahtarı olduğunu ortaya koyan birçok araştırma mevcut.

Diyelim ki kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz, ancak bir türlü bunun için bir adım atamıyorsanız, muhtemelen zihninizde kitap okumayla ilgili büyük ve uygulaması zor hedefleriniz var. Bir oturuşta 1 saat okumak ya da bir haftada bir kitabı bitirmek gibi mesela.

Bunun yerine kendinize sadece 5 dakika kitap okuma hedefi koyun. Böylelikle başlamanız çok daha kolay olacak ve hatta zaman geçtikçe o 5 dakika siz farkında olmadan uzayacak.