Momentum!

Güncelleme tarihi: 3 Ara 2021

Üniversiteye geri dönme şansım olsaydı ne okurdum biliyor musunuz?

Fizik…

Yıllar içinde gördüm ki klasik Newton fiziği ve sırlarına asla akıl erdiremeyeceğim kuantum fiziği kurallarıyla evrendeki hemen her şey açıklanabiliyor.

Ve buna insan davranışları da dahil.

Fizik kurallarını bildiğiniz zaman, insan davranışlarının sırlarını çözmek ve onları değiştirmenin yollarını bulmak da mümkün hale geliyor.

Mesela “Momentum” ile ilgili fizik kanunları kişisel değişimi yönlendirmek, yenilikçi projeleri nefesiniz kesilmeden sürdürmek için muazzam önermeler getiriyorlar.

Bugünkü yazımda Momentum kanunlarını kullanarak hayatınızı nasıl hayal ettiğiniz seviyelere taşıyabileceğinizi ve başlatması bile çok zor gözüken girişimlerinizi nasıl başarıyla hayata geçireceğinizi anlatıyor olacağım.

Buyrun, başlıyoruz.

Momentum Kanunları ile Hayatınızı Değiştirin

Eğer siz de benim gibi uzay yolculuğu fikrine tutkuluysanız mutlaka füze fırlatılış anlarını izlemişsinizdir.

Muazzam büyüklükte ve ağırlıktaki füzelerin, yerçekimine kadar verdikleri amansız mücadeleyle uzayın derinliklerine doğru olan yolculuklarına attıkları o ilk zorlu adım, her zaman heyecan vericidir.

Bir örnek vermek gerekirse 30 Mayıs'ta uzaya fırlatılan SpaceX'in Falcon9 isimli gemisinin ağırlığı tam 549.000 kilogramdı.

Bu muazzam kütleyi uzay yolculuğuna fırlatmak için hem muazzam motorlara, hem de dev bir enerji patlamasını sağlayacak özel bir yakıt türüne ihtiyaç duyuldu.

Bir girişimi ayağa kaldırmanın, bir fikri hayata geçirmenin, kişisel bir değişimi başlatmanın, yeni alışkanlıklar edinmenin ve kötü alışkanlıklardan kurtulmanın da bundan pek bir farkı yoktur.

Hepsinin ilk adımlarında insan çok zorlanır ve normal zamanlardan çok daha fazla enerji harcamak zorunda kalır.

Çünkü fizikteki momentum teriminin açıkladığı gibi