top of page

Hayatın Hep Hatırlamanız Gereken 7 Gerçeği

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Hayat hakkındaki nihai gerçekler üzerine düşünmeden ne kadar çok zaman geçirirsek, kendimizi gerçekleştirmekten ve geçen her anı en iyi şekilde değerlendirmekten o kadar uzaklaşırız.

Bu gerçekleri düşünerek ve onlara uyarak yaşamak ne kadar zor olsa da bizi eninde sonunda istediğimiz noktaya ulaştırır.

İşte hayata dair kendimize sürekli hatırlatmamız gereken gerçekler.

1. Zaman Her Şeydir

''Problem, vaktinin olduğunu düşünmendir.'' - Buda

Hedeflerine ulaşanları ulaşamayanlardan ayıran en büyük faktör zamanı nasıl kullandıklarıdır.

Başarısız insanlar genelde harekete geçmek için mükemmel zamanı beklerler. Ancak başarılı insanlara baktığınızda hemen yola koyulduklarını ve ilerledikçe öğrendiklerini görürsünüz. Her an kıymetlidir onlar için.

Ne yazık ki çok fazla insan sınırsız zamanları varmış gibi yaşamayı tercih eder. Bir şeyleri erteleyerek veya mazeretler üreterek harcarlar zamanlarını. Bu şekilde yaşamanın onları işlevsizleştirdiğini, paslandırdığını ise çok geç fark ederler.

Bu yüzden zamanın her şeyden önemli olduğu, her anın değerli olduğu ve her günün istediğiniz şeyi başarmak için bir fırsat olduğu gerçeğini kendinize sık sık hatırlatmalısınız.

Bunu yaptıkça hayatınızda inanılmaz mesafeler kat edeceksiniz ve belki bir yıl belki daha az zaman içinde birçok insanın yaşayacağından daha fazlasını yaşayacak, birçok insanın başaracağından daha fazlasını başaracaksınız.

Bu arada eğer zaman tercihleri konusunda hatalar yapıyorsanız, akrasia rahatsızlığına sahip olabilirsiniz. Akrasia hastalığının tedavisi ise zaman tercihinizi uzatmak!

2. Eğer'ler ve Ama'lar Sizin En Büyük Düşmanlarınız

Yazmak istiyorum ama…

Spora gitmek istiyorum ama…

Eğer bu işi bitirirsem…

Eğer erken uyanabilirsem…

Bir își ya yaparsınız ya da yapmazsınız; eğer'ler ve ama'lar yoktur.

Oturduğunuz yerden mazeretler üretmeye devam ettiğiniz müddetçe bugününüzle yarınınızın hiç bir farkı olmayacak. İstediğiniz hayat, yalnızca bir hayal olarak kalacak.

''Mazeretlerinizi terk etmek kolay bir iş değildir. Kalkıştığınız en zor işlerden birisi olduğu için, insanların çoğu bunu bir türlü yapamaz. Bu iş, ilk kez paraşütle atlamaya benzer. Hem ürkütücü hem de heyecan vericidir.
Mazeretlerinizden kurtulduğunuzda hissettikleriniz, tıpkı uçaktan atladığınızda birdenbire kendinizi tamamen yalnız ve aciz hissetmenize benzer.
Ancak birkaç dakika içinde, büyük bir heyecan dalgası her yanınızı sarar, kalbiniz daha hızlı çarpmaya başlar ve kendinizi gözle görülür biçimde mutlu ve özgür hissedersiniz.'' - Brian Tracy

Her an bir fırsat. Aldığınız her nefesin devrim yaratacak gizli bir gücü var. Bunu her sabah uyandığınızda kendinize hatırlatın.

3. İç Dünyanız, Dış Dünyanızı Yaratır

Dış dünyanız, aslında içinizde nasıl hissettiğinizi, sahip olduğunuz tüm düşünceleri, inançlarınızı ve zihinsel modelinizi yansıtır.

Düşündükleriniz ve hissettikleriniz her zaman eylemlerinizden daha etkilidir.

Mesela sürekli engeller ve zorluklar hakkında düşünürseniz, onlar bilinçaltınızdan bir şekilde hayatınıza girecekler. Daha da kötüsü, siz yaşadıklarınızın kökeninin içinizde olduğunu asla fark etmeyecek, dış koşulları suçlayacaksınız.

Bu yüzden ne zaman ki düşünme şekliğinizi değiştirirseniz, hayatınızı da değiştirmiş olacaksınız.

Hatta bu konuda Bora Özkent'in de garip bir hikayesi var. Düşüncelerinin hayatını nasıl değiştirdiğinin hikayesi bu.

“Düşünceleriniz, duygularınız ve görselleştirilmiş imgeleriniz, deneyimlerinizin düzenleyici ilkeleridir. İçinizdeki dünya tek yaratıcı güçtür. İfade dünyanızda bulduğunuz her şey, bilinçli veya bilinçsiz olarak zihninizin iç dünyasında sizin tarafınızdan yaratılmıştır.” - Dr. Joseph Murphy

4. Neyi Bilmediğinizi Bilmiyorsunuz

Daha parlak bir gelecek yaratmak için bildiklerinizi genişletmeniz gerekir.

Neyi bilmediğinizi bilmiyorsunuz, bu yüzden inatla şu anki yaşam tarzınızı sürdürmek yerine yeni şeyler deneyimleyin. Bu hem sizi daha bilge ve tecrübeli yapacak hem de diğer olasılıkların da kilidini açmış olacaksınız.

İlgi alanınız dışındaki kitapları okuyun, sizden çok farklı olan insanlarla bir araya gelin, onların fikirlerini dinleyin, farklı yerlere seyahat edin.

“Gerçek bilgi, bildiklerimizi bildiğimizi bilmek ve bilmediklerimizi bilmediğimizi bilmektir.” - Konfüçyüs

5. Herkes İşleri Batırıyor

İnsanlar kendilerini başkalarıyla kıyaslamaya çok eğilimli.

Çevrenizdekilerin sizden daha çok şey bildiğini, daha başarılı olduğunu, daha mutlu ve daha zengin olduğunu düşünmeniz kendinize olan güveninizi kaybetmenizden ve sizi aşağı çekmekten başka bir işe yaramayacak.

Gerçek olan ne biliyor musunuz?

Herkes başarısız oluyor, herkes mutsuzluk yaşıyor, herkes özgüvenini kaybediyor, herkes mantıksız davranıyor.

Hepimizin aynı gemide olduğunun bilincinde olmak, sizin zihinsel istikrarınızı kazanmanıza yardımcı olacak.

6. Kimse Sizin Düşmanınız Değil

Size karşı çıkan, sizinle aynı fikirde olmayan, yanınızda olmayı seçmeyen insanlar huzurunuzu bozuyor olabilir. Onları düşmanınız olarak görüyor olabilirsiniz.

Ama, yanılıyorsunuz.

Onlar sadece tıpkı sizin gibi fikir ve görüşlerini dile getiren insanlar. Kendi değerinizi halkın görüşlerine veya algılarına dayandırmak sizin hatanız, onların değil. Kimse siz izin vermediğiniz müddetçe mutluluğunuzu sabote etmek için zihninize giremez.

7. Bu Dünyada Yalnızsınız

Aileniz ve arkadaşlarınız sizi desteklemek için yanınızda olacak, ancak seçtiğiniz yolu sizin için yürüyemezler.

Savaşınızı tek başınıza vereceksiniz, hayatın size sunduklarıyla tek başınıza yüzleşeceksiniz.

Ne kadar korkutucu görünürse görünsün, hayat “yalnızlığın yürüyüşü”dür.

Ve bu ürkütücü gerçeği kabul ettiğinizde sorumluluk duygunuz daha da pekişecek, daha güçlü ve cesur hissedeceksiniz.

***

Kaynaklar:


703 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page