Kendi Kendinizi Sabote Ediyor Olabilir Misiniz?

Tüm insanlık olarak en yaygın ortak arzularımızdan birisi, daha mutlu ve kaliteli bir hayat yaşamak.

Ancak bizi nelerin mutlu edeceğini, nelerin daha iyi bir hayat yaşamamızı sağlayacağını keşfetmeye çalışırken bir şeyi unutuyoruz; bizi sabote eden ve mutsuzluğa sürükleyen davranışlarımızı hayatımızdan çıkarmayı.

Tabii birçoğumuz bir takım davranışlarla kendi kendimizi sabote ettiğimizin farkında bile değiliz.

İşte bugün size kendinizi sabote ettiğiniz en yaygın davranışları hatırlatacağım. Evet, daha iyi bir yaşam için hayatınızdan çıkarmanız gereken davranışlardan bahsediyorum.

*******

İş yaşamında yaşadığı problemleri çözmek, girişimci olmak, terfi etmek gibi bir dizi amaçla mentorluk yaptığım insan var. Bazı danışanlarım çok iyi ilerliyorlar, seanslar arasında önerdiklerimi uyguluyorlar ve genellikle hedeflerine daha kolay ulaşabiliyorlar.


Ancak bazıları var ki gerçekten mücadele ediyor. Kendilerinde bir dönüşüm yaşamak için geldikleri halde birlikte konuştuğumuz teknikleri uygulamakta veya üzerinde çalıştığımız ilkelere uygun seçimler yapmakta genellikle zorlanırlar. Ve maalesef ki bir grup insana göre daha yavaş ilerleme kaydederler.


Bunun nedeni aslında kişinin kendisini sıklıkla sabote etmesidir ve bunu zaman zaman hepimiz yaşarız. Kimse kendini sabote etmek istemez, ancak çoğumuz hayatımızın bir noktasında bu davranış kalıbına gireriz. Aşağıdaki örneklere bir bakın: Egzersiz yapmak istiyorsunuz ama bunun yerine uyuyorsunuz.