top of page

Kitap Özeti: 10X Kuralı

Güncelleme tarihi: 25 May 2023

Bizi kendimizin en iyi versiyonuna dönüştürebilecek potansiyelden yararlanmamak kadar acı çok az şey var şu dünyada.

Bu potansiyelden yararlanamamamızın başlıca nedeni ise çoğu zaman koyduğumuz hedefler oluyor; koyduğumuz makul ve küçük hedefler.

Peki ya şu andan itibaren hayatımızdaki her şeyi 10 katına çıkarmaya karar verirsek? Hedeflerimizi, düşüncelerimizi, eylemlerimizi… Tüm bunları 10'a katlamak hayatımızı nasıl etkiler dersiniz?

Grant Cardone'un bu yaklaşımı 10x kuralı olarak açıkladığı muhteşem kitabını sizler için özetledim. Keyifli okumalar.

 

Bu özet ücretsiz üyelerimiz içindir. Uluslararası ses getirmiş tüm kitap özetlerimize ulaşmak isterseniz, sizi Kitap Ekspresi'ne davet ediyoruz.


Kitap Ekspresi'nde özetlerimiz artık sesli olarak da sizlerle buluşuyor. Kitap Ekspresi'ne üye olun, hem her hafta bir bestseller kitabın özet ve ana fikirlerine ulaşın, hem dilerseniz özeti okumak yerine dinleyin. Önceki tüm ücretli özetlere de anında ulaşabilirsiniz. Hadi tam burada bekliyoruz!


 

Bölüm 1: 10x Kuralı Nedir?

Grant, arzu ettiğiniz başarıya ulaşmak için bu kurala uymanız gerektiğini söylüyor ve 10x kuralını şöyle tanımlıyor: “İstediğinizi düşündüğünüzden on kat daha fazla hedefler belirleme ve bu hedeflere ulaşmak için gerekenin on katını yapma” ilkesi.

Büyük düşünmeniz ve ardından büyük eylemler yapmanız gerekiyor. Hakim olmanız ve başkalarının asla yapmak istemediği şeyleri yapmanız ve mantıksız görünen eylemlerde bulunmanız gerekiyor.

Çoğu insan hedef belirlerken şu dört büyük hatayı yapar:

- Çok düşük ve yeterli motivasyona izin vermeyen hedefler belirlemek.

- Eylemler, kaynaklar, para ve enerji gibi gereksinimleri ciddi şekilde hafife almak.

- Kendi sektörlerine hakim olmak için zaman harcamak yerine rekabet ederek zaman kaybetmek.

- İstenen hedefe ulaşmak için aşılması gereken engelleri hafife almak.

Çok düşük bir hedef belirlediğinizde, onu oluşturmak ve sürdürmek için eylemlerinizi sınırlayarak potansiyel başarınızı sınırlamış oluyorsunuz.

Bölüm 2: 10x Kuralı Neden Çok Önemlidir?

Çoğu insan (yöneticiler dahil) hedeflerine ulaşamadığında, faaliyetlerini artırmak yerine hedefleri azaltarak yanıt verirler.

Büyük yöneticiler ise daha azını hedeflemek yerine, yetersiz kalma riskiyle kendilerini ve çalışanlarını daha fazla üretmeye zorlayacaktır.

İnsanları memnun etmek için hedefleri değiştirmek, daha az aktivite ve daha fazla bahane ile sonuçlanarak hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştıracaktır.

Hedefleri yeniden düşünmeye ve bahaneler yaratmaya başladığınızda, bu, yoldan çıktığınızı gösterir. Bunun yerine, başlangıçtaki çaba tahmininizi düzeltmelisiniz.

Grant Cardone hedefin asla sorun olmadığını belirtiyor. Doğru eylemlerle, doğru miktarlarda, ısrarla saldırıya uğrayan herhangi bir hedefe ulaşılabilir. Bu nedenle, asla bir hedefi azaltmayın, bunun yerine eylemi artırın.

Bölüm 3: Başarı Nedir?

Başarı, istenen bir nesneye veya sonuca ulaşmanın derecesi veya ölçüsüdür. Başarıyı yaratma ve sürdürme konusunda anlaşılması gereken en önemli şeyler şunlardır:

Başarı önemlidir.

Başarı sizin görevindir.

Başarı eksikliği yoktur.

Hayati önemde olduğu için başarıyı asla zihninizde azaltmamalısınız.

Başarının geleceğiniz için önemini en aza indirdiğinizde, başarabilecekleriniz için potansiyelinizden vazgeçmiş olursunuz.

Başarı, güveni teşvik ettiği, yaratıcılığı beslediği, güvenlik sağladığı ve katkı sağladığı için kişinin benlik duygusu için eşit derecede önemlidir.

Bölüm 4: Başarı Sizin Görevinizdir

Grant Cardone, birçok insanın bunu bir seçenek olarak gördükleri için kendileri için başarı yaratamadığını savunuyor. Bunun yerine başarıya şu şekilde yaklaşmalısınız:

“Başarı sizin göreviniz, yükümlülüğünüz ve sorumluluğunuzdur.”

Başarılı insanlar kendi şanslarını yaratırlar çünkü başarı doğal olarak daha fazla başarıyı doğurur.

Hedeflerinize ulaştığınızda ve ivme kazandığınızda, sizi daha da büyük hedefler belirlemeye ve ulaşmaya zorlayacaktır. Başarının tekrar tekrar elde edilmesi alışkanlık haline gelir.

Bölüm 5: Başarı Eksikliği Yoktur

Başarı hakkında nasıl düşündüğünüz, başarıya nasıl yaklaştığınız kadar önemlidir. Birçok insan başarıyı kıt bir şey olarak düşünür. Ancak, sizin ve başkaları için ne kadar başarı yaratılabileceğinin bir “sınır”ı yoktur.

Kuruluşlar, ihtiyaçlarınızın veya isteklerinizin sınırlı miktarda olduğuna sizi inandırarak kıtlık üretebilir. Bu “kıtlık”, insanlara ürünlerini satın almaları veya davalarını desteklemeleri için ilham veren aciliyet yaratır.

Başarı hiçbir şekilde kısıtlanamaz. Kıt olduğu inancıyla hareket ederseniz, kendiniz için başarı yaratma yeteneğinizi azaltırsınız.

“Herkes veya herhangi bir grup için başarı, tüm insanlara ve tüm gruplara, olasılıkların herkese onaylanmasını sağladığı için nihayetinde olumlu bir katkıdır.”Bölüm 6: Her Şeyi Kontrol Edin

“Başarı başınıza gelen bir şey değildir; sizin yüzünüzden ve yaptığınız eylemler yüzünden olan bir şeydir." diyor Grant.

Başarılı insanlar, kendi başarıları veya başarısızlıkları için yüksek düzeyde sorumluluk kabul ederler.

Hayatınızda olan her şeyin sorumluluğunu üstlenmeli ve kontrol etmelisiniz.

Bunun yerine, kurban zihniyetine sahip olanlar, başkalarının olumsuz eylemleri nedeniyle hayatın başlarına geldiğine inanırlar. Mağdur insanların hayatında dört tutarlı faktör vardır:

1- Başlarına kötü şeyler gelir

2- Kötü şeyler sıklıkla olur

3- Her zaman işin içindedirler

4- Her zaman başka biri veya başka bir şey suçludur.

Bölüm 7: Eylemin Dört Derecesi

Hangi düzeyde faaliyette bulunursanız bulunun, hepsi kendi yöntemleriyle çalışmayı gerektirir. Dört basit kategori veya eylem derecesi vardır:

Hiçbir Şey Yapmamak: Bir alanı öğrenmek, başarmak ve ilerlemek için gereken eylemleri artık yapmamak.

Geri çekilme: Büyük olasılıkla, eyleme geçme nedeniyle ortaya çıkacağını düşünülen olumsuz deneyimlerden kaçınmak için eylemleri tersine yapmak.

Normal Eylem: Çoğu insan gibi, gerekli miktarda eylemde bulunmak ve “normal” olmak için yüzeyde görünmek.

Büyük Hareket: Yeni sorunlar oluşturmak, mantıksız seçimler yapmakla yüzleşmek ve başkalarından eleştiri almak için 10 kat daha fazla harekete geçmek.

10 X Kuralını takip edin, yolunuza çıkan her fırsatı değerlendirin ve muazzam aksiyon seviyelerinde bulunun.

Kitlesel eylemi alışkanlık haline getirmek, belirsizliği aşmak, daha fazla değer sağlamak ve başarı elde etmek için alışkanlığın gücünden yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bölüm 8: Ortalama Olmak, Başarısızlık Formülüdür

Ortalamayı kabul etmeyi içeren herhangi bir girişim, er ya da geç sizi başarısızlığa uğratır.

Ortalama olmak, hayatın hiçbir alanında işe yaramaz. Sadece ortalama miktarda ilgi gösterdiğiniz her şey azalmaya başlayacak ve sonunda var olmayı bırakacaktır.

Ortalama olmak, hiçbir zaman ortalamadan daha fazlasını ve genellikle çok daha azını vermez.

Ortalama düşünce ve eylemler size yalnızca mutsuzluğu, belirsizliği ve başarısızlığı garanti eder.

Aldığınız tavsiyeler ve tuttuğunuz arkadaşlar da dahil olmak üzere, hayatınızdaki ortalama olan her şeyden kurtulun.

Bölüm 9: 10x Hedefler

Birçok insan, ortalama oldukları ve başlangıçtan itibaren yeterince yükseğe ayarlanmadıkları için hedeflerine ulaşamazlar.

10X Kuralını kullanarak hedefler belirlemeniz gerekiyor.

Birçoğunuza kendinizi sınırlamanız öğretildi. Bu yüzden hedefler belirlerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

1- Bunları kendin için yapıyorsun, başkası için değil.

2- Herşey mümkün.

3- Fark ettiğinizden çok daha fazla potansiyeliniz var.

4- Başarı sizin göreviniz, yükümlülüğünüz ve sorumluluğunuzdur.

5- Başarı kıtlığı diye bir şey yoktur.

6- Hedefin boyutu ne olursa olsun, çalışma gerektirecektir.

Şimdi oturun ve 10X hedef belirlemek için aşağıdakileri yapın:

1- 10X hedefler belirleyin.

2- Onları diğer amaçlarınızla hizalayın.

3- Her gün uyandığınızda ve yatmadan önce bunları elde edene kadar yazın.

Bölüm 10: Rekabet Korkaklar İçindir

10X iş hayatında ne anlama geliyor?

Birçoğu, müşterilere seçenekler sunmaya ve diğerlerini daha iyisini yapmaya zorlamaya yardımcı olabileceği için rekabetin iyi olduğuna inanıyor. Ancak, 10X Kuralı'nda Grant Cardone, rekabet etmeye değil hükmetmeye çalışmanız gerektiğini savunuyor.

"Rekabet sağlıklıysa, egemenlik bağışıklıktır."

Hakim olmak ile rekabet etmek arasındaki fark şudur:

Rekabet: aynı şeyi yapmaya çalışan diğerlerini yenerek veya onlara üstünlük kurarak bir şeyler kazanma veya kazanma çabası

Hakimiyet: birisi veya bir şey üzerinde kontrol veya etki uygulamak veya çok kontrollü olma durumu.

Hakim olmak için, "en iyi uygulamaları" veya rekabet ettiğiniz kişilerin yeteneklerini, eylemlerini ve zihniyetini gözlemleyin.

Bölüm 11: Orta Sınıftan Kurtulmak

2008 Nüfus Sayımı, orta sınıf gelir aralığının yılda yaklaşık 35.000 ila 50.000 dolar arasında olduğunu buldu. Orta sınıftakiler kendilerini tamamen güvende hissetmedikleri ve kendilerini daha çok işçi sınıfında gördükleri için pek çok insan bu geliri arzu edilir görmez.

İnsanlara, orta sınıfın çaba gösterilmesi gereken standart olduğu hayali satıldı.

Bununla birlikte, “orta sınıf, dünyadaki en bastırılmış, kısıtlanmış ve sınırlandırılmış sosyoekonomik demografidir.”

Bu insanlar sadece yeterince iyi, rahat veya tatmin olmak için hisseder ve davranırlar.

Bölüm 12: Takıntı Bir Hastalık Değildir, Hediyedir

Birçoğu takıntı zihniyetini bir hastalık gibi tedavi eder, ancak 10X Kuralı'nda Grant Cardone, bunun başarıya yaklaşmanın mükemmel bir yolu olduğunu söylüyor:

Takıntı, "kişinin düşüncelerine veya duygularına kalıcı bir fikir, görüntü veya arzu tarafından hakim olması"

Amacınıza ulaşmak ve başarılı olmak için her düşünceyi ve eylemi uyarlamak için takıntı gereklidir. Fikrinize, amacınıza veya dünyaya olan bağlılığınızı gösterir.

"Çoğu insan, sadece iş gibi hissetmek için yeterli çabayı gösterirken, en başarılı olanlar, her eylemi bir ödül olarak görme takıntısıyla takip eder."

Sonuç olarak, çoğu insan olumsuz çağrışımlarla “takıntılı” olarak görürken, en başarılı olanlar bir düzeyde takıntılı hale gelir. Ve olağanüstü bir başarı elde ettiklerinde, artık çılgın olarak görülmezler, bunun yerine şaşırtıcı, dahiler ve kuralın istisnaları olarak görülürler.

Bölüm 13: Her Şeyinizi Verin

Toplumun çoğu, her şey dahil zihniyetinden kaçar, çünkü bize güvenli oynamamız ve her şeyi riske atmamamız öğretildi.

Aynı şekilde, birçok girişimci ve satış elemanı, gerçekte olduklarından çok daha fazlasını yaptıklarına inandıkları için, her şeyi bir araya getiremedikleri zaman çok acı çekerler. Sonuç olarak, evet'e ulaşmakta zorlanırlar.

Bunun yerine, her eylemde çabalarınız, yaratıcılığınız, enerjiniz, fikirleriniz ve ısrarınızla “her şey dahil” olmalı ve tam olarak bağlı kalmalısınız.

80/20 düşünmekten kaçının; bunun yerine, kendinizi büyütmek için gereğinden fazla taahhütte bulunmalı ve gereğinden fazla teslim etmelisiniz, çünkü bu sizi 10X seviyelerine ulaşmaya zorlayacaktır.

Kendiniz için yeni problemler yaratmıyorsanız, yeterli önlem almıyorsunuz demektir. Çözüm bulmaya ve üretmeye devam etmeniz için sizi zorlayacak yeni sorunlar ve ikilemlerle yüzleşmeniz gerekiyor.

Bölüm 14: Genişlet, Asla Daraltma

Daralma, bir geri çekilme biçimi olduğundan, Grant Cardone bunun 10X Kuralını ihlal ettiğini belirtiyor.

Durum veya koşullar ne olursa olsun, çoğu insan kitlesel eylemde bulunmuyor. Büyük miktarlarda hareket etmeye, üretmeye ve yaratmaya devam etmelisiniz.

Zor zamanlarda, diğerleri koruyucu önlemler alırken genişlemek zor ve mantıksız görünebilir. Ancak fırsatı değerlendirmelisiniz.

Bazen savunmak, geri çekilmek ve muhafaza etmek zorunda kalabilirsiniz, ancak kaynakları hazırlamak ve desteklemek, takviye etmek ve tekrar saldırmak için bunu kısa süreler için yapın.

Bölüm 15: Mekanı Yak

10X aksiyon alıp güç kazanmaya başladığınızda, orayı yakıp kül edene kadar ateşinize odun eklemeye devam etmelisiniz.

Muazzam başarı, sürekli dikkat gerektirir. Bu nedenle, rakiplerinizin veya pazar değişikliklerinin bile ateşinizi söndürmemesi için devam edin.

Rekabet ve belirsizlik hakkında endişelenmeyi bırakın ve dünyanın fark edeceği kadar büyük bir ateş yakın. Diğer insanlar ve rakipleriniz size gelecek ve harekete geçme yeteneğinize hayran kalacak.

Bölüm 16: Korku, İyi Bir Göstergedir

10X Kuralını uygulamaya çalışırken Grant Cardone, yeni seviyelerde yeni aksiyonlar almak zorunda kalacağınız için korku yaşayacağınızı söylüyor.

Korku yaşamıyorsanız, o zaman muhtemelen yeterince şey yapmıyorsunuzdur, çünkü korku, doğru yönde hareket etmek için doğru eylemleri yaptığınızı gösterir.

Tipik olarak, korku rasyonel düşünceden değil duygulardan kaynaklanır.

Herkes bir düzeyde korku yaşar ama korkuyu kaçmak için bir işaret olarak görmektense; gitmek için göstergeniz olmalı. Korku yaşadığınızda, korkuyu üzerinize alıp o anda harekete geçmeniz gerekir.

Bölüm 17: Zaman Yönetimi Efsanesi

Zaman yönetimi ve denge ile ilgilenenler tipik olarak hayattaki kıtlık kavramına inanırlar. Bu nedenle, başarılı olmak için zaman yönetimini unutmanız ve bunun yerine farklı ve kesin öncelikler belirlemeniz gerekir.

Kendinize “Bütün bunlara nasıl bolca sahip olabilirim?” diye sormalısınız.

Sizin için neyin önemli olduğunu belirleyin ve mevcut zamana dayanarak zamanınızı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı anlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz sürede daha fazlasını yaparak veya çabalarınızı çoğaltmak için insanları işe alarak zamanı artırın.

"Çoğu insan, sadece iş gibi hissettirecek kadar çalışır, oysa başarılı insanlar o kadar tatmin edici sonuçlar alan bir hızda çalışır ki, çalışmak bir ödüldür."

Hayatınız ve kariyeriniz boyunca ilerlerken, başaracak, öncelikleri değiştirecek ve yeni hedefler belirleyeceksiniz. Önceliklere odaklanmak için hepinizin işine yarayacak bir program belirleyin.

Bölüm 18: Eleştiri Başarının Bir İşaretidir

Pek çoğu eleştiriden hoşlanmaz, ancak Grant Cardone bunun bir başarı işareti olduğunu savunuyor:

Eleştiri, "bir kişinin başka bir kişi tarafından yapılan iş veya eylemlerin esası ve kusurları hakkında yargıda bulunması."

10X Kuralını kullanmaya, başarılı olmaya ve dikkat toplamaya başladığınızda, eleştiri beklenmelidir. Eleştirilerin başarınızın bir parçası olacağının farkında olmalısınız.

Bunun yerine, dikkat çekmekten ve eleştiriden kaçınmaya çalışırsanız, kendinizi potansiyelinizden geri tutuyorsunuz demektir.

Eleştirmenler ve karşı çıkanlar, başarı için ısrarcı olduğunuzu anladıklarında, başarınızı taklit edebilir veya sizi eleştirmekten vazgeçebilirler.

Bölüm 19: Müşteri Memnuniyeti Yanlış Bir Hedef

Birçok kişi ve şirket, 10X Kuralını uygulamanın kendilerini çok agresif hale getireceğinden ve müşteri memnuniyetine zarar vereceğinden endişe ediyor.

Müşteri Memnuniyeti, “şirketlerin tedarik ettiği ürün ve hizmetlerin, satın alma işleminden sonra müşteri beklentilerini nasıl karşıladığını veya aştığını ölçer.

Bu metrik sözde farklılaşıyor; Ancak birçok şirket, müşteriyi ilk etapta kazanmadığı için başarısız oluyor. Bunun yerine, aşağıdaki eylemlere öncelik vererek dikkat çekmeye ve yeni müşteriler oluşturmaya odaklanmalısınız:

1- Harika ürünler veya hizmetler aracılığıyla müşteri kazanın;

2- Edinme sürecinde ne kadar harika olduğunuzla onları etkileyin; ve

3- Tekrarlanan satın almalar, destek, yönlendirmeler vb. yoluyla müşteri sadakati oluşturun.

Müşteri kazanmak için 10X aksiyon alırken müşteri şikayetleri ve sorunları ile karşılaşacaksınız. Şikayetleri ve memnuniyetsizliği müşterilerinizle iletişim kurma fırsatları olarak görün.

Bölüm 20: Her Yerde, Her Zaman Olmak

Dünyamız her yerde var olan şeylere çok değer verdiği için, Grant Cardone hedefinizin bu olması gerektiğini vurguluyor:

Her yerde hazır ve nazır bir zihniyete sahip olmak, kendinizi her yerde bilinir ve erişilebilir kılmak için düşünmeli ve harekete geçmelisiniz. Kendiniz için, önemli biri olarak tanınmanızı sağlayacak bir ad oluşturabilirsiniz:

“Adınız en önemli varlığınızdır. [İnsanlar] sizden her şeyi alabilir ama adınızı alamazlar."

İnsanlar kim olduğunuzu öğrendiklerinde dikkat edecekler 10X Kuralını kullanarak hareket edin ve her zaman her yerde olmayı ve sektörünüze hakim olmayı düşünün. 10X eylemde bulunmanız için sizi körüklemek için daha yüksek bir amaç yaratın ve kendinizi her yerde hazır bulunmaya hazırlayın.

Bölüm 21: Mazeretler

Mazeret, “olanlar (ya da olmayanlar) hakkında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için uydurduğunuz gerçeklerin gözden geçirilmesidir.”

Mazeretler, eylemlerini ve sonuçlarını sahiplenmeyi reddedenler için vardır.

Mazeretlerin asla durumunuzu iyileştirmediğini anlamak ve hangi mazeretleri düzenli olarak kullandığınızı belirlemek önemlidir

Başarılı olmak istiyorsanız, bir daha asla mazeret kullanmamayı taahhüt etmelisiniz.

Bölüm 22: Başarılı mı Başarısız mı?

Başarılı insanlar çoğu insandan farklı konuşur, düşünür, durumlara, zorluklara ve sorunlara herkesten farlı yaklaşır.

Başarılı olmak için hareket etmeniz gereken yolların listesi:

- Her duruma yapılabilir gözüyle yaklaşın, başarılı olursunuz.

- Fırsatlara evet deyin, zorlukları kucaklayın ve sorunları çözün.

- Motive olun, ısrar edin ve başarılı olana kadar sonuna kadar gidin.

- Cesur olun ve rahatsız edici, mantıksız ve tehlikeli görünen riskler alın.

- Yeni fikirler, ürünler, hizmetler ve çözümler alışverişinde bulunarak zenginlik yaratın.

- Hedeflerinizde sonuç odaklı olun ve şu anda yaptığınız eyleme odaklanın.

- Sürekli öğrenin, değişimi kucaklayın ve geleneksel fikirlerin ötesine geçin.

- Kendi realitenizi yaratın ve doğru yaklaşımı belirleyin.

- Şirketinizdeki veya sizden daha başarılı olan kişilerle ilişkilere değer verin.

Listeden haberdar olun ve başarılı insanların yaptıklarını yaparak çalışmak için çalışın.

Bölüm 23: 10x Kuralına Başlarken

Başarılı insanlar için sadece iki zaman vardır:

Şimdi: Bugün büyük bir aksiyon almak.

Gelecek: Yaratmaya çalışılan vizyona odaklanmak.

Şimdi harekete geçmek, önce bir hedef listesi yapmak ve ardından sizi o yöne itecek bir eylemler listesi yapmak demektir. Tereddüt etmeden bu işlemleri yapmaya başlayın ve şunları aklınızda bulundurun:

1- Hedeflerinizi yazarken küçültmeyin.

2- Bu noktada bunları nasıl gerçekleştireceğinizin ayrıntılarında kaybolmayın.

3- Kendinize sorun, “Bugün beni bu hedeflere doğru ilerletmek için hangi eylemleri yapabilirim?”

4- Ne olduklarına veya nasıl hissettiğinize bakmaksızın ortaya çıkan her türlü eylemi yapın.

5- Eylemlerinizin sonucunu erken değerlendirmeyin.

6- Her gün geri dönün ve listeyi gözden geçirin.

10X Kuralı başlangıçta zor olabilir, ancak Grant Cardone, başarılı olmak için büyük düşünmeye ve büyük adımlar atmaya başlamanız gerektiğini söylüyor.

Unutmayın, başarı sizin göreviniz, yükümlülüğünüz ve sorumluluğunuzdur.

Hatırlatma;

Eğer sürekli öğrenen, gelişen, kendisi ve toplum için en iyisini hedefleyen insanlarla dolu bir çevre edinmek ve bizimle birlikte büyümek isterseniz, sizi Haddini Aş Kulübü'ne hevesle bekleriz.

Katılmak için link burada.

1.637 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Yazı: Blog2_Post
bottom of page