top of page

Kitap Özeti: Pürdikkat

Güncelleme tarihi: 25 May 2023

Pür Dikkat, Cal Newport tarafından kaleme alınmış, ''Odaklanma Becerisini Nasıl Yitirdik, Nasıl Geri Kazanabiliriz'' alt başlığı ile yayınlanan bir kitap.


Etrafımızın dikkat dağıtıcılardan geçilmediği ve odaklanma yetimizin neredeyse yok olduğu şu günlerde, bu kitabı okumak bana çok iyi geldi ve size de rehber olmasını umarak özetini yazmak istedim.

Pür dikkat okumanız dileğiyle. :) 

Bu özet ücretsiz üyelerimiz içindir. Uluslararası ses getirmiş tüm kitap özetlerimize ulaşmak isterseniz, sizi Kitap Ekspresi'ne davet ediyoruz.


Kitap Ekspresi'nde özetlerimiz artık sesli olarak da sizlerle buluşuyor. Kitap Ekspresi'ne üye olun, hem her hafta bir bestseller kitabın özet ve ana fikirlerine ulaşın, hem dilerseniz özeti okumak yerine dinleyin. Önceki tüm ücretli özetlere de anında ulaşabilirsiniz. Hadi tam burada bekliyoruz!


 

Bölüm 1: Derin Çalışma Değerlidir

Dijital teknolojilerin yükselişiyle birlikte, işgücü piyasaları önemli ölçüde değişti.


Erik Brynjolfsonn ve Andrew McAfee, “Race Against the Machine” adlı kitaplarında, Büyük Yeniden Yapılanma çağında yaşadığımızı söylüyorlar; teknolojilerin hızla ilerlediği ve sıradan işçilerin becerilerinin geride kaldığı bir zaman.


Bu, insan kaynakları ve teknolojik kaynaklar arasında bir boşluk yaratıyor ve işverenlerin insanlardan çok akıllı makineleri işe alacağı anlamına geliyor.


İyi haber şu ki, birçok insan bu yeni ekonomik gerçeklikten atılma riskini alırken, hala kazanma potansiyeline sahip işçi grupları var.


İşte o gruplar:


Yüksek Becerili İşçiler: Bunlar, karmaşık makinelerle çalışabilen ve değerli sonuçlar alabilen işçilerdir. Bunun harika bir örneği, çok fazla öğrenme gerektiren bir araç olan Stata sistemini kullanarak verileri analiz eden ve tahminler yapan Amerikalı bir istatistikçi olan Nate Silver. Onun gibi insanlar için makineler engel değil, hedeflere ulaşmaya yardımcı olan bir araçtır.


Süperstarlar: E-postalar ve sanal toplantı yazılımları, ofisinizin yakınlarında yaşadıkları için müsait olan kişiler yerine en iyi çalışanları işe almayı mümkün kılar. Örneğin, bir programcıya ihtiyacınız varsa, dünyanın en iyilerinden biri olan David Hansson'ı işe alabilirsiniz ve onun farklı bir kıtada olması şirketiniz için hiçbir şey ifade etmez. Ancak, Newport'un belirttiği gibi, bu kesinlikle bölgenizde yaşayan daha az yetenekli programcılar için bir anlam ifade eder.

Sahipler: Büyük Yeniden Yapılanma, sermayeye sahip olmak için iyi bir zaman: pazarlık teorisine göre, sermaye yatırımı ve emek yoluyla para yapıldığında, ödüller girdiyle orantılıdır. Dijital teknolojiler insan emeğine olan ihtiyacı azaltmakta, dolayısıyla akıllı makinelere yapılan yatırımın önemi artmaktadır.


Büyük miktarlarda sermaye üretmenin gizli ve kolay bir yolu yoktur. Bununla birlikte, diğer iki kategori nispeten erişilebilir: yeni makinelerle nasıl yaratıcı bir şekilde çalışacağınızı ve kendi alanınızda nasıl uzman olacağınızı bilmelisiniz.


Bu da yeni ekonomide başarılı olmak için gereken iki yeteneği belirler:

1- Zor şeylerde çabucak ustalaşma yeteneği. Teknolojiler hızla değişiyor, bu yüzden sadece zor şeyler yapmak zorunda kalmayacak, sürekli öğrenmeniz ve hızlı bir şekilde tekrar tekrar yapmanız gerekecek;


2- Elit düzeyde üretme yeteneği. Ustalık becerileri yeterli değildir; aslında bir şeyler üretmeniz gerekiyor.


Newport, bu iki yeteneği derin çalışma olmadan geliştirmenin imkansız olduğunu söylüyor:


Kişi bu temel yetenekleri nasıl geliştirir? İşte bu kitabın ana tezine varıyoruz: Az önce açıklanan iki temel yetenek, derin çalışma yapabilme yeteneğinize bağlıdır. Bu temel beceride ustalaşmadıysanız, zor şeyleri öğrenirken veya elit düzeyde üretirken bocalayacaksınız.


Bölüm 2: Derin Çalışma Nadirdir


Son yıllarda, iş dünyasında yeni trendler ortaya çıktı.


İlk trend açık ofis konsepti. Bu trend, Facebook ve diğer birçok Silikon Vadisi şirketi tarafından benimsendi. Liderler, insanların ortak bir alanda çalışmasını sağlayarak birbirlerinden bir şeyler öğrenebileceklerini umdular.

İkinci trend anlık mesajlaşma. Sohbet ile ilgisi yok; amacı, üretkenliği artırmak ve müşterinin zamanından tasarruf etmek.


Son olarak, üçüncü trend bir sosyal medya varlığını sürdürmek. Örneğin, New York Times editörlerini, fotoğrafçılarını ve yazarlarını bir Twitter hesabı kullanmaya teşvik ediyor.


Newport, bu üç trendin de çok paradoksal olduğunu ve derin çalışmayı desteklemediğini söylüyor.


Destekledikleri şey bir bağlantı kültürü. Ama bu niye böyle?


Newport'a göre bunun nedeni, şu anda en kolay şekilde hareket eden En Düşük Direnç İlkesi'dir.

Meslektaşlarımızla bağlantı kurarak, mesaj göndererek veya sadece yanınızda oturan biriyle konuşarak sayısız soruya kolayca cevap alabiliriz. Ayrıca bağlantı, zamanımızı düzenlemeye de yardımcı olabilir. Toplantıları düşünün: yükümlülüklerinizi kendiniz yönetmek zorunda kalmadan sizi harekete geçmeye zorlayabilirler.


Ancak madalyonun diğer yüzü de var:

En Düşük Direnç İlkesi… bizi uzun vadeli tatmin ve gerçek değer üretimi pahasına, konsantrasyon ve planlamanın kısa vadeli rahatsızlığından koruyan çalışma kültürlerini destekler.


İnsanların derin işten kaçınma eğiliminde olmasının başka bir nedeni daha var; üretken çalışma göstergelerinin yokluğu.


Bilgi çalışanlarına sıklıkla eşlik eden iş belirsizliği, meşgul olduğu izlenimi yaratmaya yol açar. Newport'un belirttiği gibi, insanlar verimliliğin fiziksel olarak görülebildiği ve ölçülebildiği endüstriyel çağın zihniyetine yöneliyor.


Modern bilgi işçisinin gerçekliğinde bu, e-posta gönderme ve yanıtlama, toplantı planlama ve diğer görünür şeyleri yapma biçimini alır. Ancak, elbette bu yine de derin işler başarmanıza yardımcı olmaz.

Son olarak, derin çalışma İnternet kültü tarafından ciddi şekilde engellenir: kalite ve ustalığa dayanır ve bu genellikle teknik değildir ve hatta eski modadır.

Bölüm 3: Derin Çalışma Anlamlıdır


Bu bölümde Newport, derin çalışmayı üç argüman açısından tartışıyor: nörolojik, psikolojik ve felsefi.


Derinlik İçin Nörolojik Bir Argüman

Bir bilim yazarı olan Winifred Gallagher, kanser teşhisi konulduğunda ciddi bir dramın içindeyken, dikkat ve mutluluk arasında ilginç bir bağlantı keşfetti.


Acıya odaklanmak yerine “filmlere, yürüyüşlere ve 6:30 martinisine” odaklanmaya karar verdi ve bunun düşündüğünden daha iyi çalıştığını fark etti: hayatının karanlık olması beklenen bu dönemi, oldukça keyifli geçmişti. Dikkat yönetimi bir mucize yarattı.


Sorunumuz, diyor Newport, koşulların her zaman nasıl hissettiğimizi belirlediği varsayımı. Ancak dünya görüşümüz beynimiz tarafından oluşturulur. Bu, neye konsantre olacağımızı seçebileceğimiz anlamına gelir. İş için de geçerlidir. Dahası, yazarın dediği gibi,

Nörolojik bir bakış açısından, sığ şeylerin yönlendirdiği bir iş günü, dikkatinizi çeken sığ şeylerin çoğu zararsız veya eğlenceli görünse bile, yorucu ve üzücü olabilir.Derinlik İçin Psikolojik Bir Argüman


Çoğu insan, mutluluğun rahatlamadan geldiğini varsayar. Bu doğru değil: boş zaman yapılandırılmamış ve onu organize etmek ve gerçekten zevk aldığınız bir şeyi yapmak zor olabilir.


Aksine, çalışmak size zihinsel zevk verebilir: hedefler, zorluklar ve kurallar sizi bir şeye ait olmaya ve bir başarı duygusu hissetmeye teşvik eder.


Başka bir deyişle, iş bir “akış” durumu yaratır. Bu fikri ilk tanımlayan psikolog Mihaly Csikszentmihalyi, "akış"ı, "kişinin bedeninin veya zihninin, zor ve değerli bir şeyi başarmak için gönüllü bir çabayla sınırlarına kadar gerildiği" bir durum olarak tanımlar. Ve akış durumu kesinlikle derin çalışma kategorisine girer.


Derinlik İçin Felsefi Bir Argüman

Aydınlanma Çağı'nı başlatan Descartes'ın şüpheciliği, gerçeği arayan bireylerin Tanrı'yı veya Kralı aştığı inancına dayanıyordu. İnsanlar neyin anlamlı olup neyin olmadığını belirlemek zorundaydı, bu da düzen ve kutsallık eksikliğine neden oldu.


“All Things Shiny”nin yazarları Dreyfus ve Kelly, kayıp kutsallığı yeniden açmanın hala bir yolu olduğunu açıklıyor.


Mesele şu ki, bireylerin veya şeylerin dışında bir anlam bulmaya çalışmamalısınız, bunun yerine anlamın zaten orada olduğunu, onların içsel parçası olarak kabul etmelisiniz.


Örneğin, bir tamirci ahşabın hangi kısmının değerli olduğuna karar vermemeli – ahşabın kendi başına değerli olduğunu bilmelidir. Yaptığınız şey için bir takdir geliştirmek, anlamı ortaya çıkarır ve anlamı çıkarmak, derin çalışmanın neyle ilgili olduğudur.


Kural 1: Derinlemesine Çalışın


Newport, derin çalışmayı profesyonel yaşamınıza entegre etmek için size en uygun yolu seçebileceğinizi söylüyor. Derin çalışmayı planlarken, "felsefeler" olarak adlandırdığı aşağıdaki yaklaşımlardan birini seçebilirsiniz:


Derin İş Planlamanın Keşiş Felsefesi


Bu yaklaşım, sığ sayılabilecek şeylerden kurtulmak veya büyük ölçüde en aza indirmekle ilgili.

Örneğin, bir bilim kurgu yazarı olan Neal Stevenson, web sitesinde e-posta adresini vermiyor ve bu şekilde rahatsız edilmek istemediğini açıkça belirtiyor. Çünkü birçok e-postayı yanıtlamanın kitaplarının kalitesinin düşmesine ve çalışmalarının çok daha yavaş ilerlemesine neden olabileceğini biliyor.


Derin İş Planlamanın Çift Modlu Felsefesi


Carl Jung, dikkat dağıtıcı unsurları tamamen ortadan kaldırmadı. Yaptığı, onları sadece inzivasında geçirdiği süre boyunca ortadan kaldırmaktı.

Bu felsefe, zamanınızı bölmekten ve bir kısmını derin düşüncelere, diğerini sığ faaliyetler de dahil olmak üzere diğer her şeye adamaktan ibarettir.


Newport, bu yaklaşımda önemli olanın derin çalışmaya ayırdığınız zamanın miktarı olduğunu söylüyor: en az bir tam gün olmalıdır. Sabah birkaç saat sayılmaz.


Ne yazık ki, pek çok insan iş yerinde bu derin çalışma sürelerini karşılayabilecek esneklikten yoksun. Ancak, zaman dilimlerini net bir şekilde belirlediğinizde ve insanlara derinden çalışma isteğinizi bildirdiğinizde, muhtemelen kararınıza saygı duyacaklar.


Derin İş Planlamanın Ritmik Felsefesi


Derin çalışma seanslarınızı tutarlı bir şekilde yaparsanız, onları alışkanlıklara dönüştürürsünüz.


Bu şekilde, derine inmek istediğinizde çaba harcamanıza gerek kalmaz.


Burada Newport, işinde mükemmel olmanın sırrını anlatan komedyen Jerry Seinfeld hakkında bir hikaye anlatıyor: Her gün bir fıkra yazıyor ve her gün takvimde tarihin üzerini çiziyor, böylece birkaç gün içinde bir zincir görebiliyor. Zincir büyütme ritmik bir rutin oluşturur ve büyük bir motivasyon görevi görür.


Derin İş Planlamanın Gazetecilik Felsefesi

Gazetecilik felsefesi, derin çalışma modundan sığ çalışma moduna hızla geçebilmekle ilgilidir. Bu yetenek doğal olarak gelmez, ancak uygulanabilir.

Peki bu yaklaşım nasıl çalışır?


Amerika'nın en iyi magazin gazetecilerinden biri olarak anılan Walter Isaacson şöyle çalışıyordu: Ailesiyle birlikte olmanın keyfini çıkarabilir, sonra yirmi dakika kadar yukarı çıkıp sonra geri gelebilirdi. Meşgul olmadığı her an derin çalışma moduna geçebiliyordu. Böylece makalelerinin yanı sıra dokuz yüz sayfalık bir kitap yazdı.

Özel koşullarınıza uyan bir felsefe seçmeye dikkat etmelisiniz, çünkü buradaki bir uyumsuzluk, derin çalışma alışkanlığınızı sağlamlaştırma şansı bulamadan raydan çıkarabilir… Bu nedenle, sizin için anlamlı bir yaklaşım bulmak için zaman ayırmaya değer.

Kural 2: Can Sıkıntısını Kucaklayın


Newport, en derin konsantrasyon seviyelerine ulaşmak için zamanının geri kalanını can sıkıntısı içinde geçirmesi gerektiğini söylüyor.

Newport “can sıkıntısı” derken, bir kişinin tam anlamıyla sıkıldığı, beyninin yoğun çalışmadan rahatladığı bir durumu kastediyor.

Ama sıkıldığımızda genellikle ne yaparız?


Çevrimiçi oluruz!


Ancak, farklı uygulamalar kullanmak veya internette gezinmek, beynimiz üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip.


Her zaman çoklu görev yapan insanlar ilgisizliği filtreleyemezler. Çalışan bir hafızayı yönetemezler. Kronik olarak dikkatleri dağılmış durumdadır. Beyinlerinin, ellerindeki görevle alakasız olan çok daha büyük bölümlerini harekete geçirirler… bunlar büyük ölçüde zihinsel enkazlardır.


Yani her sıkıldığınızda akıllı telefonunuzu elinize alıyorsanız, derin çalışmanın tam tersi olan dikkatinizin dağılması için bir alışkanlık geliştirirsiniz. Bununla mücadele etmek için Newport aşağıdaki stratejileri öneriyor:


Dikkat Dağınıklığı Molaları Vermeyin. Bunun yerine Odaklanma Molaları Verin.


İnternet Sabbath adlı popüler bir teknik vardır: ağ teknolojisini kullanmanıza izin verilmeyen haftanın bir gününü seçersiniz. Yine de bu teknik pek kullanışlı değil: Cuma hariç tüm hafta boyunca abur cubur yerseniz, gerçekten sağlığınızı kurtarır mı? Kesinlikle hayır.


Bunun yerine, Newport tam tersi bir yaklaşım öneriyor - Odaklanmanız gereken süre boyunca internetten kaçının. Bu sadece çalışma saatleri için değil, aynı zamanda evde olduğunuz zamanlar için de geçerlidir. Bu şekilde, beyninize dikkat dağıtıcı uyaranlara direnmeyi öğretebilirsiniz.

Teddy Roosevelt Gibi Çalışın


Theodor Roosevelt'in “inanılmaz bir dizi ilgi alanı” vardı. (Dans dersleri, vücut geliştirme, şiir okuma, boks vb.)


Biyografisini yazan Edmund Morris, bunun okul çalışmalarına nasıl yaklaştığıyla açıklanabileceğini söylüyor.

8 saatini derslere, eğitime ve öğle yemeğine ayırarak, zamanın geri kalanında yoğun bir şekilde, hızlı bir şekilde okuyarak ve azami dikkat göstererek çalıştı. Bu, zamanının geri kalanını diğer faaliyetlere harcamasına izin verir.


Verimli Meditasyon Yapın


Hepimizin zihinsel olarak meşgul olmadığımız, ancak fiziksel olarak meşgul olduğumuz zaman dönemleri vardır. Örneğin, işe yürürken veya araba kullanırken.


Newport, bu zamanları verimli meditasyon için kullanabileceğimizi söylüyor. (şu anda en acil olan bir problem hakkında düşünmek gibi.)


Bu, boşa harcanacak zamanı gerçekten kullanmanıza izin verir.


Kural 3: Sosyal Medyadan Çıkın


2013'te Newport, Facebook'a neden hiç katılmadığını açıkladığı bir makale yazdı.


Ve makale asla suçlayıcı olmamasına rağmen, aktif kullanıcı olma tercihlerini savunmaya çalışan okuyuculardan bazı ilginç geri bildirimler aldı.


Aldığı yorumları inceleyen Newport, insanların bahsettiği faydaların önemsiz ve rastgele olduğu sonucuna vardı. Bu düşünce tarzını tanımlamak için “Ağ Aracına Her Fayda Yaklaşımı” terimini kullanır:


İnsanlar, sağladığı HERHANGİ bir faydayı bulabildikleri takdirde bir aracı kullanmayı haklı çıkarırlar.


Bunun aksine, profesyonel ve kişisel yaşamınızı olumlu yönde etkileyen faktörleri belirleyen “Araç Seçiminde Zanaatkar Yaklaşımı” vardır. Newport, gerçekten önemli olanın Zanaatkar Yaklaşımı olduğunu söylüyor.

Bu nedenle, herhangi bir fayda sağlama yaklaşımını terk etmek ve zanaatkar yaklaşımını benimsemek için üç strateji önerir:


Hayati Azınlık Yasasını İnternet Alışkanlıklarınıza Uygulayın


Hayati Azınlık Yasası'na göre, "belirli bir etkinin yüzde 80'i, olası nedenlerin yalnızca yüzde 20'sinden kaynaklanır".


İnternet alışkanlıkları bağlamında bahsetmişken, kullandığınız internet aracının hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gereken en gerekli etkinlikleri destekleyip desteklemediğini, diğer bir deyişle, aracı kullandığınız etkinliklerin yüzde 20'sini yaparken kullanıp kullanmadığınızı analiz etmeye çalışın.


Sosyal Medyadan Çıkın


Newport şu stratejiyi denemenizi önerir: Otuz gün boyunca kullandığınız sosyal medya hizmetlerinden çıkın. (Twitter, Facebook, Instagram, TikTok vb.)


Otuz gün geçtikten sonra kendinize sorun: Bu otuz gün daha mı iyi geçti? Kaybolduğumu fark eden var mı? Cevaplar sırasıyla “evet” ve “hayır” ise hizmeti kullanmayı tamamen bırakın.


İnterneti Eğlenmek İçin Kullanmayın


İş dışındaki zamanımızı nasıl kullanırız? Muhtemelen telefonlarımızda, düşüncesizce gezinerek.


Ancak Newport, boş zamanımızı bilinçli olarak kullanabileceğimiz ve kullanmamız gerektiği konusunda ısrar ediyor.


Daha sonra kafamızın karışmaması için akşamları ve hafta sonlarını önceden planlamak önemlidir. Bu, hobileri veya uzun vadede hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olabilecek şeyleri içerebilir.


Kural 4: Sığlıkları Boşaltın


Derin çalışma yorucudur ve bilişsel kapasiteniz sınırsız değildir.


Ne yazık ki, derin çalışmanın değeri kesinlikle sığ çalışmanın değerinden daha ağır bassa da tüm zamanınızı yalnızca buna ayıramazsınız.


Ortalama bir insan için günde bir saat yeterlidir; kalıcı olarak derin çalışma yapan bir kişi için dört saate kadar uzatılabilir.


Ancak toplantılar, telefon görüşmeleri ve gerçekten kontrol edemediğiniz diğer olaylar gibi sığ etkinlikler, beklenenden çok daha fazla zaman alabilir ve çoğu zaman odaklanmanıza fırsat bırakmaz.

Newport'un dediği gibi bu "zaman kaybı" oldukça tehlikelidir. Bu nedenle, tamamen kaçınılması mümkün olmayan sığ işleri “ehlileştirmek” için bazı stratejiler önerir:


Gününüzün Her Dakikasını Planlayın


Planlama, odaklanmanıza yardımcı olan çok faydalı bir alışkanlıktır, bu nedenle iş gününüzü planlayın ve önceden yapın.

Her iş gününün başında iş gününüzü bloklara ayırın; sonra onlara aktiviteler atayın. Tabii ki, bir şeyler muhtemelen planlandığı gibi gitmeyecektir: belirli bir aktivite için gereken süreyi yanlış tahmin edebilirsiniz ya da aniden bir şey ortaya çıkabilir. Endişelenmeyin: programınızı her zaman revize edebilirsiniz.


İş gününüzü bu kadar detaylı planlamak size kısıtlayıcı gelebilir; arkasındaki fikir kendinizi sınırlamakla ilgili değil, konsantrasyonla ilgili.


Her Faaliyetin Derinliğini Ölçün


Belirli bir aktiviteyi yapmak için ne kadar derine inmeniz gerektiğini analiz ederek kendinize şu soruyu sorun: Özel bir eğitimi olmayan bir yüksek lisans öğrencisinin bunu yapmak için ne kadar zamana ihtiyacı olacak?


Örneğin, bir akademik makaleyi düzenlemeniz gerekiyorsa, konuyu ve ayrıca akademik literatürle nasıl çalışacağınızı (doğru alıntı vb.) Böyle bir bilgiye sahip olmayan bir öğrencinin görevi tamamlamak için çok zamana ihtiyacı olacaktır. Bu kesinlikle derin bir çalışma sayılabilir.


İşinizi 17.30'da Bitirin


Bu basit bir şey. İş gününüz bittikten sonra çalışmayın.


Bu strateji son teslim tarihlerini kaçırmanıza neden olacak gibi görünebilir - ancak zorunlu olarak değil: zamanınızın sınırlı olduğunu biliyorsanız, onu daha verimli kullanırsınız.


Yüzeysel çalışmaya şüpheyle yaklaşın, çünkü hasarı genellikle büyük ölçüde hafife alınır ve önemi büyük ölçüde abartılır. Bu tür bir çalışma kaçınılmazdır, ancak sonuçta etkinizi belirleyen daha derin çabalardan tam olarak yararlanma yeteneğinizi engellemediği bir noktaya kadar sınırlandırmalısınız.


Derin çalışma, çoğu insanın hayal edebileceğinden çok daha güçlü bir araçtır. Yine de herkes için değil: beceriyi öğrenmek için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve iradenizi kullanmanız gerekecek. Çoğumuz için bu rahatsız edici geliyor.


Ancak derin çalışmayı hayatınızın bir parçası haline getirmeyi seçerseniz, çok fazla rakibiniz olmayacaktır. Ve hiç şüphesiz, çok büyük ödüllendirileceksiniz.


Hatırlatma:


Eğer hedeflerinin peşinden pür dikkat koşan, sürekli öğrenen, gelişen, kendisi ve toplum için en iyisini hedefleyen insanlarla dolu bir çevre edinmek ve bizimle birlikte büyümek isterseniz, sizi Haddini Aş Kulübü'ne hevesle bekleriz. Katılmak için link burada.


2.752 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page