Mesainizi Satarak Servet Biriktiremezsiniz!

Güncelleme tarihi: 5 Şub

Yazının Konusu: Ne zaman çok zengin birisine "servetinizi nasıl inşa ettiniz?" diye sorsalar alınan yanıt standarttır: "Çok ama çok çalıştım, asla vazgeçmedim". Çok çalışmanın başarıyla ilişkisine selam durmakla birlikte, servet yaratımının sadece çok çalışmayla oluşacağına inanmayı da müthiş safça buluyorum. Hatta biraz daha da ileriye giderek, çok çalışmanın, çok servet biriktirmenin en büyük düşmanı olduğunu bile söyleyebilirim. Aslına bakarsanız servet biriktirmenin az bilinen başka bir sırrı var: "Ölçeklenebilir Meslek Sahibi Olmak". Bugün bu kavramı anlatacağım size. Yazıyı okuduktan sonra mesleğinize, çalışma saatlerinize ve emeğinizi neye harcadığınıza bambaşka bir gözle bakacağınıza eminim. İyi okumalar dilerim.


-----


Son dönemlerde özellikle Twitter'de fanatikçe izlediğim bir yazar var: Nassim Nicholas Taleb.


Lübnan asıllı bir Amerikan vatandaşı olan Taleb, "matematiksel istatistik", "kaos teorisi", "olasılık ve belirsizlik sorunları" gibi ilginç alanlarda denemeler yazan bir bilim insanı. Ve aynı zamanda da uzun süre hisse senedi ve vadeli işlem kontratları ile ilgilenmiş bir yatırımcı.


Taleb'in dilimize de çevrilen "Siyah Kuğu, Olasılıksız Görünenin Etkisi" isimli kitabında rastladığım bir kavram, iş hayatına, para kazanmaya ve servet biriktirmeye bakışımı en derinden etkileyen fikirlerden birisi oldu: "Ölçeklenebilir Meslek".