top of page

Organizasyon İnsanından Blockchain İnsanına Evrimleşiyoruz

Güncelleme tarihi: 31 Mar 2023

Dünyanın hızlı değişimi ile iş yapış şekillerimiz de günden güne evrimleşiyor, hem de çok hızlı bir biçimde.

Bu hızlı değişimin nedeni olan yeni teknolojiler, yeni bir iş insanı türü yarattı ve böylece iş insanları çok keskin bir biçimde 2 gruba ayrıldı.

Organizasyon insanı ve blockchain insanı.

Bu yazımda bahsedeceğim ''Blockchain insanı'' kavramı oldukça ilginizi çekecek ve eminim ki birçoğunuzun kariyerini sorgulamasına neden olacak.

Organizasyon İnsanı Nedir?

Organizasyon insanı, günlük tabirle bir beyaz yakalı, kurumsal insan demek.

Eğer büyük bir organizasyonun hiyerarşisi içerisinden çalışıyorsanız ve bu hiyerarşinin kurallarına uygun bir iş ve özel hayatınız varsa siz bir organizasyon insanız.

Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika'da büyük kurumların sayısı hızla artarken insanlar tek kariyer yolunun bu olduğunu düşünmeye başladılar.

Yani büyük bir kuruma girip yöneticilerine itaat ederek, iyi bir performans göstererek zaman içerisinde yükselmek, hatta bir iş yerinde 30-40 yıl çalışıp oradan emekli olmak veya benzer bir işe geçmek çok mantıklı ve güvenli gelmişti insanlara.

Böylece organizasyon insanları oluşmuş oldu ve bu kariyer anlayışıyla bugünlere kadar geldik.

Ancak bu anlayış artık yavaş yavaş etkisini yitirmeye başlıyor. Çünkü blockchain insanı diye bir kavram var.

Blockchain İnsanı Nedir?

Bugünün hem üretim teknolojileri hem dağıtım ve pazarlama araçları sayesinde bir insanın tek başına iş kurması, ürettiklerini dünyaya satması ve pazarlaması çok daha kolay.

Blockchain insanı, bu yeni teknolojiler sayesinde artık büyük organizasyonlara tabii olmadan iş yapabilen, para kazanabilen ve güzel bir hayat yaşayabilen insan demek.

Bir blockchain insanı, işlerinin tamamını evinden halledebilir. Kimseden emir almadan evinde üretebilir, yazıp çizebilir. Kendi parasını kendisi kazanabilir. Canının çalışmak istemediği günler çalışmayabilir. Ürettiklerini çeşitli sosyal medya kanallarından dağıtıp buralardan müşterilerine ulaşabilir.

Blockchain insanı tek kişilik bir şirkettir aslında.

Üstelik kurumsal insandan daha özgür, kendi istediği tarzda yaşayabilen, belki daha da fazla para kazanabilen ama daha önemlisi geleceği daha parlak olan insandır.

Blockchain İnsanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer gerçekten dünyaya anlatacak şeyleriniz, satabileceğiniz bir beceriniz, sergileyebileceğiniz bir yeteneğiniz varsa o zaman bu büyük kurumlara muhtaç değilsiniz. Bir blockchain insanı olarak, bağımsız bir yetenek olarak hayatınıza devam edebilirsiniz.

Organizasyon insanı olmanın bazı niteliklerinden kurtulmanız lazım.

Daha yaratıcı olmanız gerekiyor en başta. Ve kendi kendinizi motive etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Bir blockchain insanı olmak demek o gün ürettiğinizle para kazandığınız ve ürettiklerinizin gerçekten değerlendirildiği bir sistemdesiniz demek olduğu için, gerçekten insanlara ulaşabilen, fark yaratabilen şeyler üretmeniz gerekiyor.

Eğer kendinizi bir organizasyon insanı olarak görüyorsanız, kendinize şu soruyu sormalısınız: ''Doğru kurumda bir organizasyon insanı mıyım?''

Çünkü pek çok büyük kurum hayatına edemeyecek.

Bunu medyada gördük gördük mesela. Büyük medya sektöründeki büyük para kazananların çoğu şu an ancak kendi kanallarından geçinebiliyorlar.

Ve bunun daha farklı alanlara yayılacağını ön görmek çok da zor değil.

Dolayısıyla benim size vereceğim tavsiye: Derhal blockchain insanı olma hazırlıklarına başlayın.

Ben bir süredir blockchain insanı olarak yaşıyorum ve bu sistemden çok memnunum. Çünkü hayatımın kararları kimseye ait değil ve istediğim gibi yaşıyorum.

Ne dersiniz, hayat bir organizasyon insanı olmak için çok kısa değil mi?

1.622 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page