top of page

Risk Almak Öğrenilebilir (Ve Mutlaka Öğrenmelisiniz)

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Direkt söyleyeyim:

İş hayatını değiştirmek istiyorsan risk alacaksın.

Kariyer yolculuğunu değiştireceksin; risk. Kendi işini kuracaksın; risk.

İsteklerini yöneticine kararlı bir şekilde anlatacaksın; risk.

Paranı daha iyi getirili yatırımlara yönlendireceksin; risk.

Bir süre çalışmaya ara verip kendini aramaya çıkacaksın; risk. Değişim eylem gerektirir. Ve risksiz eylem yoktur. İyi haberim şu ki risk almak öğrenilebilen bir şey. Riskler alıp büyük başarılara ulaşan insanlar senden daha cesur, daha cesur, daha yürekli filan değiller. Onlar sadece risk almayı ÖĞRENMİŞLER. Kimisi çaresizlikten öğrenmiş. Hayatın güzel eller dağıtmadığı ama büyük başarılar kazanan insanların en büyük sırlarından birisi bu. Mecburen risk almayı öğrenmiş olmaları. Kimisi ise bilinçli olarak öğrenmiş. Ben onlardan birisiyim. Risk almanın ama perişan olmamanın yöntemleri olduğunu keşfettiğim günden beri hayatım değişti. Lakin sana bütün hayatın boyunca risk almaktan uzak durmayı öğrettiler. En çok da ailen öğretti. Oraya tırmanma düşersin, şuraya gitme kaybolursun, buraya değme yanarsın… İki evlat babası birisi olarak ben de bu lafların arkasındaki samimi endişeyi, koruma arzusunu ve derin sevgiyi anlıyorum. Ama hiç risk almadan büyüyenleri pırıltılı hayatların beklemediğini bildiğimden kendime hakim olmaya çalışıyorum. Kendi evlatlarıma risk almayı öğretmek konusunda ne kadar başarılı olabilirim emin değilim. Ama sana öğretebileceğim bir iki şeyim var diye düşünüyorum. Ve benden ya da başkalarından mutlaka risk almayı öğrenmelisin. Çünkü başarı için eyleme geçeceksin. Eylem risk demektir. Risk almak öğrenilebilir. Ve hiç risk almamak en tehlikelisidir.

“Eyleme geçmenin riskleri ve maliyetleri vardır. Ancak bunlar, konforlu hareketsizliğin uzun vadeli risklerinden çok daha azdır.” - John F. Kennedy

Risk kelimesi korkudan dizlerini titretiyorsa olduğun yerde çakılır kalırsın. Ama olmadık riskleri alırsan da başın büyük dertlere girebilir. O halde ne yapmak lazım? 👉 Çare ölçülebilir, kontrol edilebilir ve aşamalı riskler almaktan geçiyor.


Şimdi gel bu 3 konuyu inceleyelim.

1-Ölçülebilir Risk:

İki şeyi ölçmelisin:

👎 Aldığın riskin olumsuz sonuçlanma ihtimali 😪 Karşılacağın zararın göreceli büyüklüğü.

Mesela 100 liralık yazı-tura bahsinde %50 ihtimalle 100 lira kaybedersin. Eğer 100 lira senin için önemsiz riskin küçük aksi takdirde büyüktür. Peki neden öncelikle olumsuz olasılığı hesaplamalısın? Çünkü kayıpların yıkıcı etkisi çok büyük ve kalıcı olabilir. Oysa hiçbir karar bizi yıkamamalı, hep oyunda kalmaya devam etmeliyiz✊ Maalesef iş hayatındaki kararların olasılıkları böyle kolay hesaplanmıyor. Kariyer değişikliğinin ya da kuracağın işin nasıl sonuçlanacağını kesin bir yüzdeyle hesaplayamazsın. Ama eğer iyi bir araştırmacıysan 🦸‍♀️ nispeten sağlıklı olasılık hesaplamaları yapabilirsin. Örneğin bir iş kuracaksan benzer başarılı/başarısız girişimleri yakından inceleyip, sektördeki oyuncularla bolca konuşup belirsizliği azaltmak mümkün. Hayal ettiğin yeni kariyerde başarılı olmanın sırlarını iyi araştırmış ve kendi becerilerinle karşılaştırmışsan olasılık hesapların netleşir.

2- Kontrol Edilebilir Risk

Zaten iş kararlarında yazı turanın rastlantısal sonuçlarına güvenmeye göre bir büyük avantajın daha var; olasılıkları etkileyebilirsin.

Çünkü yazı tura oyunundaki rastlantısallığın aksine, iş hayatında kararlarını uygulama performansın başarı olasılığını artırır.

Kontrol sendedir yani.👊

Yeni kariyerine büyük efor harcıyor, girişimini büyütmek için akıllıca hamleler yapıyorsan olasılık ibreleri lehine dönerler.

Aksi durumda ise ilk hesaplamalarda çok olumlu çıkan risk hesaplamaları bile anlamsız kalır.

3- Aşamalı Kararlar

Risklerini ölçebilsen bile hemen büyük kararlar almana gerek yok.

👉 Risklerini küçülterek aşamalı bir yolculuğa çıkabilirsin.

Diyelim ki ithal bir ürünü satarak çok para kazanabileceğine inanıyorsun.

Sadece inandığın için bir tır ürünü getirtirsen ve bunlar elinde kalırsa çok büyük paralar kaybetmen olası 🎲

O halde ne yapmak lazım?

Bir konteyner mal getirteceğine çok daha küçük miktarda ithalat yap ve yakın çevrene satmaya çalış.

Bu sayede hem dev riskler almadan fikrini test edebilir, hem de başarı olasılığını artırmak için kendini geliştirirsin.

Pazarı, müşteri beklentilerini, regülatif süreçleri bu küçük riskle öğrenmek sana paha biçilmez tecrübeler kazandırır.

Tüm iş kararları aşamalı küçük deneylerle test edilebilirler.

Buradaki kısıtlı alanımda örnekleri çoğaltmak zor ama yakında bu konuda yeni yazılarım olacak.

Görüşmek üzere.210 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page