Zorlukları Aşmamıza Yardımcı Olacak Bir Yöntem: Logoterapi

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

“Bütün bu acıların, çevremizdeki bunca ölümün bir anlamı var mı? Çünkü eğer yoksa hayatta kalmanın kesinlikle hiçbir anlamı yok! Çünkü anlamı böyle bir rastlantıya bağlı olan yaşam, nihayetinde yaşanmaya değmez.

Toplama kampında, insanın yaşayabileceği en büyük acıları yaşamış, tüm ailesini kaybetmiş Victor E. Frankl bu soruları soruyor kendisine. 

Tüm yaşadıkları ve sorduğu sorular neticesinde bir terapi yöntemi geliştiriyor: Logoterapi.

Diğer terapilerden farklı olarak, insanın geçmiş tecrübelerine odaklanmaktan ziyade, hayata ve yaşanılanlara dair farklı bir bakış açısı geliştirmeye ve anlam yaratmaya odaklanıyor Logoterapi.

Logoterapiye göre, kişinin kendi yaşamında bir anlam bulma arayışı insandaki temel güdülendirici güçtür. 

‘’Derin acılar mı çekiyorsunuz? Hepsinin bir anlamı var, sakın pes etmeyin’’ diyor Frankl.

İnsanın gerçekte ihtiyaç duyduğu şey, gerilimsiz bir durum değil, uğruna çaba göstermeye değer bir hedef, özgürce seçilen bir amaç için uğraşmak ve mücadele etmektir. İnsanın ihtiyaç duyduğu şey, her ne pahasına olursa olsun gerilimi boşaltmak değil, onun tarafından yerine getirilmeyi bekleyen potansiyel bir anlamın çağrısıdır. Viktor Emil Frankl

Frankl, insanın kendi anlamını bulmasının, yaşaması için temel gerekliliklerden olduğunu bazı gerçeklere dayandırıyor üstelik.

İntihar vakalarından örnekler veriyor.

İnsanın tüm onurunun, gururunun ayaklar altına alındığı, her gün farklı eziyetler gördüğü, aç susuz bırakıldığı, köle gibi çalıştırıldığı toplama kamplarındaki intihar vakalarının aslında oradaki insan sayısına göre az olduğunu, ancak refahı yüksek devletlerde ve hanelerde intiharın en sık ikinci ölüm nedeni olduğu gerçeğini vurguluyor. Ve bu durumun ancak ‘’anlamsızlık’’ ile açıklanabileceğini söylüyor. 

Toplama kampında bir şekilde hayata tutunanların ise öyle bir ortamda bile anlam bulan ya da oradan çıktıktan sonra gerçekleştirecekle