Zorluklarla Baş Etmenizi Kolaylaştıracak Felsefe: Stoacılık

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Hiç beklemediğimiz bir anda, beklemediğimiz bir yaşantının tam ortasında bulabiliyoruz kendimizi. Yarının nasıl olacağı hakkında hiçbir fikrimiz olmayabiliyor. Çok önem verdiğimiz şeyler, bir anda önemini yitirebiliyor.

Çaresiz ve kaygı dolu olduğumuz böyle zamanlarda hayatla başa çıkmamızı kolaylaştıracak, 21. yüzyıl insanın ilacı olan, bu yüzyılda zihin sağlığımızı korumamızı sağlayacak ve bizi her alanda başarıya taşıyacak bir felsefe: Stoacılık.

Bu yazımda Stoa felsefesinden ve bu felsefeyi kendi hayatlarımıza nasıl uygulayabileceğimizden bahsediyorum.

Stoacılık Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bir zamanlar oldukça zengin olan Kıbrıslı Zenon, M.Ö 300 yılında Atina’da bir gemi kazası geçirir ve her şeyini kaybeder, yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bir süre sonra eline Socrates’in bir kitabı geçer Zenon’un ve çok etkilenir bu kitaptan. Sonra onlarla çalışmak için şehrindeki filozofları aramaya koyulur.

Zenon öğrencilerine erdem, tolerans ve irade öğretileri üzerine dersler verirken Stoacı felsefeyi üretir.

”Hayatın amacı, doğayla uyum içinde yaşamaktır.” Zenon

Bu felsefe etrafımızdaki her şeyin bir neden-sonuça bağlı olarak işlediğine ve sonunda logos adı verilen, evrenin rasyonel yapısının ortaya çıktığını söyler. Yaşamımızı etkileyen olaylar her zaman kontrol edemesek de bazı şeylere yaklaşımımızı kont