Biz Uber’i Yasakladık Ama…

En son güncellendiği tarih: 9 Kas 2020

Her çarşamba sabahı yatırım yaptığım ya da yapmayı düşündüğüm alanlardan ya da şirketlerden birisi hakkında uzunca bir yazı paylaşıyorum.

Geçen yazımda Spotify’i ele almıştım. Bugünkü konum ise bir süredir hisse senedi yatırımcısı olduğum Uber.

Yazımda hem Uber’i detaylıca inceliyorum, hem de mobilite sektörünün nereye gideceğini, Uber gibi hizmet şirketlerinin otomobil üreticilerini nasıl etkileyebileceğini ele almaya çalışıyorum

İster Uber’e yatırım yapmayı, isterse bu ilginç pazardaki gelişmeleri ve inovasyonları merak edin, bu yazıyı beğeneceğinize eminim.

Uber Ne İş Yapar?

Malum, UBER bir süre İstanbul’da hizmet verdikten sonra, taksi plakası sahipleri mafyasının baskısına dayanamayan hükümetin kararı ile yasaklanarak Türkiye’yi terk etti.

Uber’in Türkiye operasyonunda sadece RideSharing denilen araç paylaşım servisleri bulunuyordu.

RideSharing Uber’in tüm dünyada ana işi olmakla birlikte, şirket bu ana işinin yanında pek çok başka alanda da müşterilerine hizmet veriyor.

Nitekim Uber’in misyon cümlesi şöyle: ”Dünyayı harekete geçirerek fırsatı tutuşturuyoruz.“

Bu misyon cümlesine uygun olarak Uber’in olarak faaliyet gösterdiği diğer iş alanları şunlar:

  1. UberEats: Bizim Yemek Sepeti’mize benzeyen bir eve yemek teslimatı işi.

  2. UberFreight: Taşımacılarla, yük sahiplerini buluşturan bir platform.

  3. Uber Air: Helikopter paylaşımı (İleride uçan arabalara dönüşecek)

  4. EBike-EScooter: Bizdeki Martı’ya benzeyen bisiklet ve scooter kiralama hizmetleri.

Şirketin Temel

Göstergeleri

Uber gerçekten çok büyük bir şirket ve RideSharing pazarının açık ara lideri.

İşte Uber’le ilgili bazı inanılmaz göstergeler:

  1. Günde yapılan sefer sayısı: 18 Milyon

  2. Hizmet verilen ülke sayısı: 60

  3. Hizmet verilen şehir sayısı: 700

  4. Tüm hizmetlerde yıllık sipariş büyüklüğü: 50 Milyar$

  5. Bugüne kadar sürücülere ödenen tutar: 78 Milyar$

  6. Aylık aktif platform kullanıcısı sayısı: 99 Milyon Kişi

Hisse Senedinin Performansı

Ülkemizden çekilmek mi Uber’i etkiledi bilemem, ama yukarıda açıkladığım inanılmaz göstergelere rağmen, geçen yıl halka açıldıktan sonra şirketin hisse senedinin başı bir türlü dertten kurtulamadı.

Grafikte de görülebileceği gibi hisse başına 45$ fiyatla halka açılan şirket için işler ilk aylarda hiç iyi gitmedi. Bir ara 26$’a kadar düşen hisse fiyatı bu yılın başından beri toparlanarak ancak 37$’lara dönebildi.

Şirketin bugün itibarı ile piyasa değeri 64 Milyar$ civarlarında geziyor. Bu halka açılmadan önce 140 Milyar$ değer biçilen şirket için oldukça düşük aslında.

Kısaca Mali Performans

Şirket hissesindeki dalgalanmaların arkasındaki en önemli neden Uber’in 10 yıllık geçmişine rağmen hala zarar eden bir operasyon olması.

CEO Dara Khosrowshahi şirketi 2021’de kara geçirme sözü verdiyse de, piyasalar bu konuda henüz tam olarak ikna olmuş değiller.

30

Eylül 2019 tarihinde sona eren dönemde şirketin tüm iş kollarındaki toplam brüt rezervasyonları, yıllık % 32 büyüme ile 16.5 milyar $’a çıkmış durumda.

Şirket 2019 3.çeyrekte ana işi olan RideSharing’te 632 Milyon$ EBITDA üretmeyi başarsa da, diğer iş kollarının ve AR-GE giderlerinin etkisi ile aynı çeyrekte 1.2 Milyar$ zarar etmiş.

Şirketin halka açılmadan gelen 12 Milyar$ nakit rezervi bulunuyor bu arada. Bu güçlü nakit rezervi ile şirketin zarar etmesine rağmen yakın zamanda iflas gibi bir tehlikesi bulunmuyor.

Uber Kar Edebilir mi?

Uber global RideSharing pazarının en büyük oyuncusu.