Çağımızın En Parlak İsimlerinin Ortak Özellikleri

Bill Gates, Elon Musk, ve Jack Dorsey... Şüphesiz ki bu üç isim, yaşadığımız dönemin en başarılı, en vizyoner ve en sıra dışı isimleri.

Çağımızın bir diğer parlak ismi olan ama muhtemelen birçoğunuzun tanımadığı, dünyanın en büyük hedge fonunu kuran Ray Dalio, hem yakından tanıdığı hem de hayranı olduğu bu üç dehayı kişilik testine alıyor.

Ve bu test sonuçları, hepsinin çok belirgin bir şekilde sahip olduğu ortak özellikleri açığa çıkarıyor.

Dalio, sadece zamanımızın en parlak isimlerine kişilik testi yapmakla kalmayıp aynı zamanda sonuçları dünyayla paylaşma girişiminde bulunan birkaç kişiden biri. Bu yüzden Dalio'nun bu projesinden edindiği bilgiler kesinlikle paha biçilmez.

Hadi gelin önce projenin nasıl ortaya çıktığına bakalım.

Ray Dalio'yu Bu İsimlere Kişilik Testi Yapmaya İten Neydi?

1975'te dünyanın en büyük hedge fonu olan Bridgewater Associates'i kuran Ray Dailo, yaşadığımız dönemin en zeki ve en başarılı insanlarından.

2011'in ilk gününde, 60 yaşındaki Dalio, Bridgewater Associates'teki CEO'luk görevinden ayrılacağını duyuruyor.

Bunun üzerine Ray ve yönetim ekibi bir geçiş planı üzerinde çalışıyorlar. Ekip neredeyse hiç değişmediği ve çok uzun süredir birlikte çalıştıkları için önemli bir sorun olmayacağından eminler.

Ancak çok yanılıyorlar…

Sonraki 18 ay içinde Bridgewater'da büyük bir kaos başlıyor. İlgilenilmesi gereken o kadar çok şey var ki, sorumlular son derece bunalmış hissediyorlar ve Ray ile çok uzun süre çalışmış olmalarına rağmen, onun bunu nasıl "yaptığını" gerçekten anlayamıyorlar.

Böylece Dalio geri dönüyor ve yönetim konusuna, Bridgewater'ın yatırım kararlarının çoğuna yaklaşıldığı gibi yaklaşıyor: Sistemli ve süreç odaklı bir şekilde.

Stratejistler, Ray'in yokluğun