top of page

Aslında Dev Bir Fil Kadar Güçlüsünüz

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Ünlü hikayeyi mutlaka duyanlarınız vardır.

"Fillere hayran bir çocuk, gittiği sirkte fillerin sadece tek ayaklarından ve oldukça ince bir iple yerdeki bir kazığa bağlı olduklarını ama kaçmaya hiç yeltenmediklerini görünce şaşırır.

Öyle ya, o incecik ipin bu heybetli hayvanları bağlı tutması aslında fiziken mümkün değildir. Kocaman fillerin isteseler o kazığı yerden sökerek ya da ipi kopararak kaçabilecekleri aşikardır.

Fillerin olağanüstü gücü hakkında çokça bilgisi olan çocuk bu tuhaflığa inanamaz.

Sonunda büyük bir merakla fillerin yanlarındaki eğiticiye gider, ona bu aklına hiç yatmayan durumun nedenini sorar.

Ufaklığın hayal kırıklığına uğramış ve şaşkın yüz ifadesine üzülen eğitici, fillerle ip ve kazık arasındaki ilişkinin hüzünlü hikayesini anlatır.

“Bu filler küçükken de güçlüydüler. Ama güçleri ipi koparmaya yetmiyordu.Yine de denediler. Hem de ne çok denediler.

Çok çabaladılar, çok yöntem denediler. Ama bir türlü güçleri yetmedi.

Sonra bir gün, denemeyi bıraktıklarını gördüm. Pes etmişlerdi. Ve bir daha da serbest kalmaya çalışmadılar.

İkimiz de biliyoruz ki, bu zayıf ipler ve o küçük eski kazık, bu güçlü filler için hiçbir şey değil. Ama yapmıyorlar. İsteseler kolaylıkla özgürleşebilirler. Gerçekte ne kadar güçlü olduklarına dair hiçbir fikirleri yok."

İnandığından daha cesursun, göründüğünden daha güçlüsün ve düşündüğünden daha akıllısın. - Winnie the Pooh

(A.A. Milne)


***

Bu çok üzücü hikayedeki fillerin yerine kendinizi koymanızı istiyorum şimdi.

Ta çocukluğunuzdan beri deneyip başaramadığınız, bütün çabalarınıza rağmen yol alamadığınız şeyleri düşünmenizi istiyorum.

Dahası da var.

Çevrenizin “asla başaramazsın”, “deli misin, o kadar risk alınır mı”, “sana mı kaldı düzeni değiştirmek” dediği için, daha denemeden vazgeçtiklerinizi düşünün şimdi de.

Başkalarının söyledikleri ile kendinizi inandırdığınız güçsüzlüğün farkına varın.


Gerçek şu ki, zihinsel güç doğuştan gelen bir şey değildir. Kim olduğunuz veya nereden geldiğiniz önemli değil, geliştirebileceğiniz bir şey. Düşündüğünüzden daha güçlüsünüz ve bunu fark ettiğinizde gücünüz sınırsızdır.Neden Düşündüğünüzden Daha Güçlüsünüz?


1) Uyum Sağlama Gücünüz Var.


Biz insanlar diğer birçok canlı türünden daha uzun süredir hayattayız, çünkü fiziksel ve zihinsel olarak uyarlanabiliyoruz.


Dünyadaki hemen hemen her iklimde yaşayabiliriz. Yaşam sürelerini uzatan, hastalıkları ortadan kaldıran ve her gün milyarlarca insanı besleyen dönüştürücü keşifler yapıyoruz. İnsanın muhakeme, düşünme, üretme ve değişen şartlara uyum sağlayabilme hızı eşsizdir. Zorlu yollardan geçiyorsanız, bu gerçeği kendinize hatırlatın.


Geçmişte karşılaştığınız zor bir zamanı tekrar düşünün.

Zorlukların üstesinden gelmek için doğuştan gelen becerikliliğinizi nasıl kullandınız?

Belki de sadece yeni bir beceri öğrenmeniz veya günlük rutininizde bir değişiklik yapmanız gerekiyordu.

Belki bir başkasından yardım istediniz.


Ama sonuçta o dönemi atlattınız. Uyum sağladınız ve üstesinden geldiniz, çünkü düşündüğünüzden daha güçlüsünüz.


2. Dayanıklısınız.


Hayat her şey istediğimiz gibi giderken başımıza gelenlerden ibaret değil. Birçok olumsuzlukla karşılaşıyor, terk ediliyor, işten atılıyor veya bir hastalıkla yaşamak zorunda kalabiliyoruz.


Ancak bir şekilde, er ya da geç, küllerimizden yeniden doğup, kendimize yeniden bir hayat kurabiliyoruz.

Bazen hayatın sizi hayal kırıklığına uğrattığını anlamak için acı verici bir geçmişe sahip olmanıza da gerek yok.


Kendinizi olumsuz düşünce kalıplarına yakalanmış bulursanız, bakış açınızı değiştirin. Şükretmeniz gereken her şeyi düşünün. Başarısızlıklarınızdan dersler alın ki onları olumlu bir şekilde yeniden şekillendirebilesiniz.


Ve asla pes etmeyin, çünkü düşündüğünüzden daha güçlüsünüz.

3. Hayatınız Üzerinde Kontrolünüz Var.


Hayatınızı kontrolünüz dışında gelişen olaylar dizisi olarak görmeyi bırakıp, olan biteni sahiplenmeye başlayın.


Hayatımızdaki her şey, patronumuz, anne babamız veya eşimiz nedeniyle değil, verdiğimiz kararlar sonucu bize zarar veriyor.

Kimden ne derece ve nasıl etkilendiğimiz bizimle ilgili. Bu, harekete geçme ve tüm dünyanızı değiştirme gücüne sahip olduğunuz anlamına gelir.


Durumunuzu kontrol altına almak için ne yapacaksınız? Özgeçmişinizi güncelleyin. İş planınız üzerinde çalışın. Bir egzersiz rutini oluşturun. Farkındalık uygulayın. Sevdiklerinizle yeniden bağlantı kurun. Hedeflerinize ulaşmanıza veya sadece eğlence için yeni bir hobi edinmenize yardımcı olacak bir beceri öğrenin. Bir mentorla çalışın.


Ne yaparsanız yapın, kararlı adımlar atmaya gücünüz var. Ve zorlukların üstesinden geldikçe içten içe artan özgüveniniz size düşündüğünüzden daha güçlü olduğunuzu fark ettirecek.


4. Her Şeyin Gelip Geçici Olduğunu Biliyorsunuz.


Hayat bir yolculuk ve bu yolculuk içinde iyi ve kötü birçok deneyim barındırıyor. Ve her bir deneyim yaşanması gereken zamanda yaşanıyor ve yerini başka bir deneyime bırakıyor.


Hayat bizden daha büyük. Gerilemeler ve zorluklar geçici. Hem acı hem de zevk geçici.. Ve bu aslında yaşamanın ne denli heyecan verici, ne denli büyütücü ve geliştirici olduğunun kanıtı!


Biz bu deneyimlerin getirdiği öğrenimlerle bir sonraki işe başlıyor, bir sonraki ilişkiye bir şans veriyor ve çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için ihtiyacımız olan bilgeliğe sahip oluyoruz.


Ve gerçekten yaşadıklarımızın bir süre sonra geçebileceğini, o an tam olarak hissetmesek de, içten içe biliyoruz.

Çünkü düşündüğümüzden de daha çok güçlüyüz.


5. Küçük Fillerin Hikayesini Artık Biliyorsunuz.

Geçmişte bir şeyler denerken, hayatınızı değiştirmeye çalışırken belki de siz de hikayedeki küçük filler gibi güçsüzdünüz gerçekten de.

Ama yaşımız kaç olursa olsun, günden güne büyümeye devam ediyoruz ve güçleniyoruz.

Bugüne kadar öğrendikleriniz, biriktirdikleriniz, ilişkileriniz, deneyimleriniz bugün artık sizi çok güçlü kılıyor. Sadece minik fillerin hikayesinde olduğu gibi öğrenilmiş bir çaresizlik var belki üzerinizde.

Ya da, belki, arzuladığınız şeyleri yapmaya gücünüz zaten her zaman yetiyordu.

Sadece çevrenizin söyledikleri kendinize olan inancınızı kaybetmenize neden olmuştu belki de. Olamaz mı?

Ne güzel ki, bugünkü mevcut gücünüzü, yeni öğreneceklerinizle, yeni deneyimler ve yeni ilişkilerinizle arttırmaya devam edeceksiniz. Bu hepimiz için geçerli. İnsan sürekli gelişebilen bir varlık sonuçta.


Eminim ki “asla yapamam” dediğiniz şeyleri yapmaya gücünüz pekala var.

Tek sorun dev bir fil kadar güçlü olduğumuzu kabul etmemek!

O incecik ipin ve o çelimsiz kazığın sizi bağlı tutabileceğine inanıyorsunuz. Oysa geçmişte altından önceden kalkamayacağınızı düşündüğünüz kim bilir neler başardınız.

Evren çok geniş. Hayat gerçekten kısa. Ve çevremizde olup biten birçok fırsat var.


Bazen sadece "gerçekten güçlü" olduğumuzu bilmek, bir şeyleri değiştirmeye başlamak için yeterlidir.


Önümüzdekiler ve arkamızda yatanlar, içimizde olanlara kıyasla küçük meselelerdir. Ve içinizdekini dünyaya getirdiğinizde mucizeler gerçekleşir.

Henry David Thoreau


***


Benden birkaç küçük hatırlatma;


  • Eğer kariyerinizi değiştirmek, sizi daha mutlu ve başarılı hissettirecek işin ne olduğunu bulmak ve profesyonel yaşamdaki sıkıntılarınızı birlikte çözmemizi isterseniz; buradayım.

  • Ve henüz Haddini Aş bültenimize üye değilseniz, ücretsiz olarak aramıza katılabilirsiniz.
2.167 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page