Bambu Ağacından Öğreneceğimiz 6 Muazzam Hayat Dersi

Güncelleme tarihi: 3 Şub

Diğer tüm bitkiler ve ağaçlar gibi, Çin bambu ağacının da büyümek için su, verimli topraklar ve yeterli güneş ışığına ihtiyacı vardır.

Bir bambu ağacı dikip, ona yeterince su, doğru toprak sağlar ve ayrıca güneş ışığına yeterince maruz bırakırsanız, ilk yıl ASLA gözle görülür bir büyüme göremezsiniz.

Evet, her şeyi doğru yapmış olsanız bile.

Bir yıl boyunca büyümemesine rağmen onu beslemekten vazgeçmez, büyümesi için tüm şartları eksiksiz şekilde yerine getirmeye devam etseniz bile, bambu ağacında ikinci yıldan sonra da bir değişiklik göremezsiniz.

Hadi diyelim çok sabırlı çıktınız ve devam ettiniz. Üçüncü ve dördüncü yıldan sonra da ağaçta hiçbir değişiklik olmaz.

Eğer buraya kadar pes etmez ve beşinci yılda da onu beslemeye devam ederseniz inanılmaz bir şey tecrübe edersiniz; diktiğiniz bambu ağacının sadece altı hafta içinde 80 fit yani 24,384 metre uzunluğa ulaştığını görebilirsiniz.

Peki neden böyle? İlk dört yıl hiçbir şey olmuyor, ancak beşinci yılda, bambu ağacı altı hafta gibi kısa bir sürede 25 metreye yakın boy atıyor.

Bu, ilk dört yıl içinde bambuda hiçbir gelişme olmadığı anlamına mı geliyor? Hayır, aslında bambu ağacı yeraltında büyüyor, dolayısıyla sadece biz onu göremiyoruz.

Metrelerc