Haddini Aş Hikayeleri 41: Stanley Kubrick

En son güncellendiği tarih: 9 Kas 2020

”Bir şeyi sadece yapmış olmak için yapamam, eğer bir şey yapacaksam en iyisi olmalı.” bakış açısıyla çektiği kusursuz filmlerle sinema tarihin en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul görülüyor Stanley Kubrick.

Onun hayat hikayesini okuduğunuzda olağanüstü başarılara ulaşmanın tesadüf olmadığını, çok çalışmanın, özverili çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

Çocukluk ve Gençlik Dönemi

26 Temmuz 1928, New York doğumlu Kubrick, zeki ama okul hayatında başarısız bir çocuktur. Ailesi bir hobi kazanması isteğiyle onu satranca yönlendiriyor. Satranç Kubrick’in hayatında önemli bir yer ediniyor ve büyük başarılar elde ediyor. Hatta ileride çekeceği filmlerine dahi satranç temasını sık sık yerleştiriyor.

13. yaş gününde Kubrick’in babası ona bir fotoğraf makinesi hediye alıyor ve böylece Kubrick, hayatının yönünü belirleyecek fotoğrafçılıkla tanışmış oluyor.

Fotoğrafçılık kariyeri 17 yaşındayken New York’un Look dergisine fotoğraflar satmasıyla başlıyor ve kısa sürede bu derginin fotoğrafçısı oluyor. Fotoğrafçı olarak çalıştığı sürede üniversite eğitimine de başlamak istiyor ancak notları çok düşük olduğundan üniversitelerden bir türlü kabul alamıyor. O da Columbia üniversitesinin derslerine misafir öğrenci olarak girmeye başlıyor. Bir yandan da klüplerde paralı satranç maçları yapıyor.

Kubrick’in Fotoğrafçılı

Kariyerindeki İlk Fotoğrafları:

Film Çekmeye Başlam
ı

ubrick aynı zamanda çok fazla film izleyen bir gençtir. Kendisi okulda okuduğu süre boyunca hiçbir şey öğrenmediğini, 19 yaşına kadar kendi isteğiyle kitap okumadığını ve yaşadığı bu döneme kadar çekilmiş filmlerin neredeyse hepsini izlediğini söylüyor ve ”ben bunlardan daha iyisini çekerim” motivasyonuyla başlıyor film kariyerine.

Bence okullarda yapılan en büyük yanlış, çocukları korkuyla motive ederek birşey öğretmeye çalışmaktır. Not alma korkusu, sınıfta kalma korkusu gibi. Bir konuya ilgi duyarak öğrenmek ile, korku ile bir şeyi öğrenmek arasında nükleer bir patlama ile bir kıvılcım kadar fark vardır.

Fotoğrafçılıktan kazanıp biriktirdiği tüm para ile ilk filmini çekmeye karar veriyor. 1950 yılında ünlü boksör Walter Cartier’in hayatını konu alan Day of the Fight’in çekimlerine başlıyor. 16 dakikalık bu belgesel filmi çekmek için kullanacağı ekipmanın nasıl kullanıldığını kiraladığı yerdeki satıcıdan öğrenir. Yönetmenlik, montaj, ses, görüntü yönetmenliği… tüm işleri kendisi yürütüyor. Film, RKO adlı şirket tarafından satın alınıyor ve New York’taki Paramount sinemasında gösterilerek Kubrick’e az da olsa kâr getiriyor

Tüm zamanını film işine adamaya hazır olan Kubrick, bir süre sonra Look’taki işinden ayrılıyor.

”Belki saçma gelecek ama genç yönetmenlere önereceğim şey ellerine bir kamera ve film alıp, herhangi bir konuda film çekmeleridir.”

Sonrasında çektiği ”Fear and Desire(1953)”, ”Killer’s Kiss(1955)” ve ”The Killing(1956)” filmleri ile kendini ispatladı ve Hollywood’da tanınmasını sağlıyor.

Paths of Glory(1957) ve Spartacus(1960) ile de en iyi yönetmenlerden biri olarak anılmaya başlıyor Kubrick.

Perde büyülü bir dünyad
r. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.

Kubrick’in tarzı çok dikkat çekiyordu. Çekim teknikleri, kamera açıları, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş detaylar ile yepyeni bir deneyim yaşatıyordu izleyiciye.