Haddini Aş Hikayeleri 41: Stanley Kubrick

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

”Bir şeyi sadece yapmış olmak için yapamam, eğer bir şey yapacaksam en iyisi olmalı.” bakış açısıyla çektiği kusursuz filmlerle sinema tarihin en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul görülüyor Stanley Kubrick.

Onun hayat hikayesini okuduğunuzda olağanüstü başarılara ulaşmanın tesadüf olmadığını, çok çalışmanın, özverili çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

Çocukluk ve Gençlik Dönemi

26 Temmuz 1928, New York doğumlu Kubrick, zeki ama okul hayatında başarısız bir çocuktur. Ailesi bir hobi kazanması isteğiyle onu satranca yönlendiriyor. Satranç Kubrick’in hayatında önemli bir yer ediniyor ve büyük başarılar elde ediyor. Hatta ileride çekeceği filmlerine dahi satranç temasını sık sık yerleştiriyor.

13. yaş gününde Kubrick’in babası ona bir fotoğraf makinesi hediye alıyor ve böylece Kubrick, hayatının yönünü belirleyecek fotoğrafçılıkla tanışmış oluyor.

Fotoğrafçılık kariyeri 17 yaşındayken New York’un Look dergisine fotoğraflar satmasıyla başlıyor ve kısa sürede bu derginin fotoğrafçısı oluyor. Fotoğrafçı olarak çalıştığı sürede üniversite eğitimine de başlamak istiyor ancak notları çok düşük olduğundan üniversitelerden bir türlü kabul alamıyor. O da Columbia üniversitesinin derslerine misafir öğrenci olarak girmeye başlıyor. Bir yandan da klüplerde paralı satranç maçları yapıyor.

Kubrick’in Fotoğrafçılı