Haddini Aş Hikayeleri 44: Gary Vaynerchuk

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

Dijital dünyanın en büyük şampiyonlarından, girişimcilerin ilham kaynağı Gary Vaynerchuk diyor ki: ”Kendi DNA’nı anlamalısın. Bir şeyleri ben, Steve Jobs ya da Mark Cuban yaptığı için yapma. Kendi kişisel markanı keşfet ve ona bağlı kal.”

Gary’nin hikayesi, biz dijital dünya insanlarının önünde ne büyük fırsatlar olduğunu, her birimizin tek başına ne kadar büyük bir potansiyel taşıdığını anlatıyor.

Gary Vaynerchuk Kimdir?

14 Kasım 1975 doğumlu Gary, ABD’ye göç etmiş, Belarus kökenli bir ailenin çocuğudur.

Babasının şarap işine girmesi ve kendi şarap şirketini kurmasıyla Gary de küçük yaşlardan itibaren bu işle ilgilenmeye başlıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra kendini tamamen şarap işine veriyor.

Çok çalıştım. 14 yaşından beri hafta sonu ve her tatilde çalıştım. Her gün sabah 7’den akşam 8’e kadar şarap işi öğreniyordum. İyi bir satışçı olmak için kendimi parçalıyordum. Babamın çalışanlarıyla nasıl bir iletişim kurduğunu izledim. Sevdiğim ve sevmediğim yönlerini belirledim.  G. Vaynerchuk

90’lı yıllarda e-ticaretin henüz çok bilinmediği zamanlarda, internetin büyük fırsatlarla dolu olduğunu anlayan Gary e-ticarete başlıyor. Winelibrary.com adlı siteyi kuruyor ve şarapların online satışına başlıyor. Şirketlerinin yıllık cirosunu 3 milyon dolardan 60 milyon dolara çıkartmayı başarıyor.

Odanızda oturup şansınızın yaver gitmesini bekleyemezsiniz. Kimse kapınızı çalıp size bir fırsat sunmaz. Şans doğru yerde olmakla gelir.  G. Vaynerchuk