top of page

Haddini Aş Hikayeleri 44: Gary Vaynerchuk

Güncelleme tarihi: 31 Mar 2023

Dijital dünyanın en büyük şampiyonlarından, girişimcilerin ilham kaynağı Gary Vaynerchuk diyor ki: ”Kendi DNA’nı anlamalısın. Bir şeyleri ben, Steve Jobs ya da Mark Cuban yaptığı için yapma. Kendi kişisel markanı keşfet ve ona bağlı kal.”

Gary’nin hikayesi, biz dijital dünya insanlarının önünde ne büyük fırsatlar olduğunu, her birimizin tek başına ne kadar büyük bir potansiyel taşıdığını anlatıyor.

Gary Vaynerchuk Kimdir?

14 Kasım 1975 doğumlu Gary, ABD’ye göç etmiş, Belarus kökenli bir ailenin çocuğudur.

Babasının şarap işine girmesi ve kendi şarap şirketini kurmasıyla Gary de küçük yaşlardan itibaren bu işle ilgilenmeye başlıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra kendini tamamen şarap işine veriyor.

Çok çalıştım. 14 yaşından beri hafta sonu ve her tatilde çalıştım. Her gün sabah 7’den akşam 8’e kadar şarap işi öğreniyordum. İyi bir satışçı olmak için kendimi parçalıyordum. Babamın çalışanlarıyla nasıl bir iletişim kurduğunu izledim. Sevdiğim ve sevmediğim yönlerini belirledim.  G. Vaynerchuk

90’lı yıllarda e-ticaretin henüz çok bilinmediği zamanlarda, internetin büyük fırsatlarla dolu olduğunu anlayan Gary e-ticarete başlıyor. Winelibrary.com adlı siteyi kuruyor ve şarapların online satışına başlıyor. Şirketlerinin yıllık cirosunu 3 milyon dolardan 60 milyon dolara çıkartmayı başarıyor.

Odanızda oturup şansınızın yaver gitmesini bekleyemezsiniz. Kimse kapınızı çalıp size bir fırsat sunmaz. Şans doğru yerde olmakla gelir.  G. Vaynerchuk

İnternetin gücünden sonuna kadar yararlanmaya karar veriyor ve bu kez de 2006 yılında bir Youtube kanalı açıyor. Her gün, uzunluğu 20 dk olan şarap tadımı ve kültürü hakkında vloglar paylaşıyor. Başlarda kimse tarafından fark edilmese, çok az kişi tarafından izlense de düzenli ve sürekli olarak bu işi sürdürmesi ona başarıyı getiriyor.

Birçok kişi sadece kısa vadede cebini doldurmak için işlerine başlıyor. İşin en temel adımlarını öğrenmelisiniz. Her zaman uzun vadeli oyunda kalmak için enerjim vardır. Vaynerchuk Media’da gelirlerin ve çalışan sayılarının her sene artmasının tek sebebi bu. Çünkü modelimi uzun vadeli hazırladım. G. Vaynerchuk

Youtube kanalı, Gary’nin hem kişisel hem de şirketin markalaşmasını sağlıyor, adı gittikçe daha çok duyuluyor. Bu markalaşma Gary’nin yatırımcı, konuşmacı ve yazar olarak da tanınmasını sağlıyor.

İnsanlar gerekli sabrı göstermiyor ve her şeyin bir gecede gerçekleştiğini düşünüyorlar. Bunun sonucu mutsuz bir hayat ve finansal bir kayıt değilse de zaman kaybı olacaktır.  G. Vaynerchuk

İlk kitabı olan ”Crush It” ile büyük bir başarı yakalıyor. Diğer yazdığı kitaplarla birlikte 4 kez çok satanlara giriyor.

Gary’nin ünlü internet kişiliği, onun başarılı girişimci ve CEO’larla tanışmasını sağlıyor.  Facebook, Twitter, Tumblr gibi şirketlere yatırımlara başlıyor.

Hafta sonları ve tatiller için yaşıyorsan, yaptığın iş bir işe yaramaz. G. Vaynerchuk

Ardından VaynerMedia isimli dijital ajansı kuruyor, Pepsi-co, General Electric gibi büyük şirketlerle çalışıyor.

Gary, yaptığı bir konuşmada başarı ve kariyer üzerine şunları söylüyor:

İş yerinizde gününüzün ne kadarını geçirdiğinizi biliyor musunuz? Epey fazla bir zaman. Öldüğünüzde çalışmaya ayırdığınız bunca zaman uyumakla aynı yerde duracak. Hayatınız uyumak ve çalışmakla geçiyor. Ve ben bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu çok pratik, bu bir matematik. Hayatınızın çok büyük bir kısmını çalışmak oluşturuyor. Ve biliyor musunuz, insanların çoğunun bir tutkusu var ama işlerinden şu anda ayrılamama sebepleri maddi güçlerinin olmaması değil, o üç adımı ilerleyebilmek için o bir geri adımı atmak istemedikleri içindir. Şöyle insanlar var; Evlerinde hiç kullanmayacakları, iki ekstra yatak odası istedikleri için önlerindeki 45 yılı mutsuz yaşayabilecek insanlar var. İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğü o kadar önemli ki; sizi mutlu edebilecek bir iş kurabilmeniz için, evinizi satıp, şu andaki kadar iyi olmayan bir semtte yaşamaya, şu andaki kadar iyi olmayan bir araba kullanmaya istekli olmuyorsunuz. Sizin, kendi mutluluğunuzdan değerli gördüğünüz, insanların ‘’başarı’’ olarak nitelendirdikleri şeyin bedelini ödemek için önünüzdeki 21 yıl da, nefret ettiğiniz o işte çalışacaksınız. 

Gary bugün, girişimci, yatırımcı ,konuşmacı, hikaye anlatıcısı, yazar gibi birçok unvana ve 160 milyon dolar net servete sahip.

Gary’nin hikayesi bize, internet dünyasının sınırsız fırsatlarla dolu olduğunu, bu sayede birçok alanda uzmanlaşmanın daha kolay olduğunu anlatıyor.

Ve Gary’nin hikayesi bize, sıfırdan başlasanız dahi çok çalışıp azmettikten sonra her şeyin mümkün olduğunu anlatıyor.

Aynada kendine bak ve şunu sor: ‘‘Hayatımın geri kalanında, her gün yapmak istediğim şey ne?’’ Ve onu yap!


351 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page