Haddini Aş Hikayeleri 49: Richard Branson

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

Lise diploması olmayan, ancak bugün birçok alanda hizmet veren 350’den fazla şirketten oluşan Virgin Grubun sahibi olan Richard Branson şöyle diyor: “Güvenli bir yaşam seçerseniz, kazanma duygusunu asla tadamazsınız.’’

Bu yazımda vizyoner, cesur ve bir an olsun kendi olmaktan vazgeçmeyen, dünyanın en başarılı iş insanlarından olan Richard Branson’u anlattım.

Richard Branson Kimdir?

18 Temmuz 1950’de İngiltere’nin Surrey bölgesinde dünyaya gelen Richard’ın Babası avukat, annesi ise hostestir. Annesi aynı zamanda dans ve tiyatro ile de ilgileniyordu.

Richard zor bir çocukluk dönemi geçirir, çünkü disleksi ile mücadele etmek zorunda kalır. Öyle ki Scaitcliffe Erkek Okulu’ndan atılmanın kıyısından döner.

Sonraları okul değiştirse de bir türlü tutunamayan ve uyum sağlamakta zorlanan Richard, liseyi tamamlayamadan 16 yaşındayken okulu bırakarak Student isimli bir gençlik kültür dergisi çıkarır. 

Güvenli bir yaşam seçerseniz, kazanma duygusunu asla tadamazsınız.

O dönem bu dergiyi çıkarma amacı genç kuşağın fikirlerini özgürce yazıya döküp kitlelere ulaştırabileceği bir yayın organı yaratmaktır. Yayının ilk nüshası 8000 dolar değerinde reklam alır. Bu sayede basım masraflarını çıkaran Richard, derginin ilk 50.000 kopyasını ücretsiz dağıtır. 

Bu dergi girişimi, Richard’a çok şey öğretir. Mesela gençlerin en çok müziğe ilgi duyduğunu keşfetmiştir. Ve bu da aklına yeni yeni iş fikirleri getirir.

Bunu