Haddini Aş Hikayeleri 61: Jim Carrey

Jim’deki oyunculuk yeteneği çok az kişide var. Hatta kendisi gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden birisi olarak kabul görüyor.

Ama bugünlere gelmesi hiç de kolay olmamış.

Sefalet dolu bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiriyor Carrey. Evsiz kalıyor, hem okuyor hem fabrikalarda çalışıyor.

Ancak hayatı boyunca bir şeyi yapmaktan vazgeçmiyor: Hayal kurmak.

Kurduğu hayaller ona güç veriyor ve istediği yaşama ulaşmasını sağlıyor.

1962 yılında Kanada’da dünyaya gelen Jim, bir dergiye verdiği röportajda yalnız bir çocukluk geçirdiğini söylüyor. 

Sosyalleşmesi gerektiğinin bile bilincinde olmayan, gününün çocuğunu odasındaki aynaya bakıp mimik hareketleriyle kendi kendine eğlenmeye çalışan bir çocukluk dönemiydi bu. 

Jim henüz 12 yaşındayken, kirasını ödeyemedikleri için ailesiyle evlerinden çıkarılıyorlar ve karavanda yaşamaya başlıyorlar.

Birçok insan bunu bilmez ancak 12 yaşımdayken babam işini kaybetti ve bir karavanda yaşamak zorunda kaldık. Kanada’da yaşıyorduk ve bu süreci sanki kampa gidiyormuşuz gibi düşünerek eğlenceli bir hale getirmeyi başarabilmiştim.

Çalışkan bir öğrenci olan Jim bu dönem ailesine yardım edebilmek için okul çıkışında fabrikada çalışıyor. Ancak fabrikadaki 8 saatlik vardiyası, derslerine yeterince zaman ayıramamasına neden oluyor. 

Bu arada Jim’in bir tutkusu vardı: Stand-up. 

Bu tutkusunun üzerine gitmeye okul yıllarında başlıyor. Öğretmenleri sınıfta uslu durması koşuluyla ders sonlarında Jim’in gösteri yapmasına izin veriyordu.

15 yaşına geldiğinde ise Toronto’da bir kulüpte sahneye çıkarak stand-up gösterileri yapmaya başlıyor.