top of page

Haddini Aşanların ''Kesinlikle Hayır'' Dediği 3 Şey!

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Olağanüstü başarılara imza atmış, hayranlıkla izlediğimiz kişilerin biyografilerini okuduğumda hepsinin ortak bir özelliği olduğunu gördüm: Bu kişiler, aşağıda sayacağım şeylere suçluluk duymadan “hayır” diyorlar.

Hadi başlayalım…


Güvende Olmaya Hayır


Tanıdığınız en başarılı insanları düşünün. İçlerinde yeni şeyler denemeye isteksiz olan, güvende olma kaygısı keşfetme tutkusunu bastıran, bu yüzden risk almaktan korkan tek bir kişi gösterebilir misiniz?

Sanıyorum cevabınız hayır.

Çünkü risk, başarının en önemli parçasıdır ve bu insanlar da bunun gayet farkındadır.

Evet, bilinmez diyarlara yelken açmak hüsranla sonuçlanabilir.

Ama aynı zamanda size yepyeni topraklar keşfetme veya hayal ettiğinizden daha büyük diyarlara ulaşma şansı verir.

Richard Branson'ı bilenleriniz vardır. Lise diploması olmayan, ancak bugün birçok alanda hizmet veren 350’den fazla şirketten oluşan Virgin Grubun sahibi bir iş adamı Branson.

Yola koyulduğunda tek bir işe bağlı kalma tavsiyesini reddetmişti. Bunun yerine, aynı anda bir havayolu şirketi, plak şirketi ve dergi kurmaya karar verdi.

Şimdi dünyanın en başarılı girişimcilerinden biri olarak biliniyor.

''Güvenli bir yaşam seçerseniz, kazanma duygusunu asla tadamazsınız.'' - Richard Branson

2010 yılında Mark Zuckerberg, konum paylaşımını getirip Facebook'un tüm haber akışı özelliğini değiştirerek büyük bir risk almıştı. Çok sayıda kullanıcı şikayetine ve insanların platformdan ayrılmalara neden olmuştu.

Ancak kararından dönmedi ve Facebook'u bugünkü haline getirdi.

''En büyük risk hiç risk almamaktır… Bu kadar hızlı değişen bir dünyada başarısız olması garanti edilen tek strateji risk almamaktır.'' Mark Zuckerberg

O halde siz de bir haddini aşan olmak istiyorsanız ilk olarak zihninizden ''güvende olmalıyım'' önyargısını atın.

Elbette kolay değil, ancak ufak ufak riskler almaya, hayatınızda değişikliler yapmaya başlayarak kendinizi buna alıştırabilirsiniz.


Mağdur Olmaya Hayır

Haddini aşanlar, kendi hayatlarından sadece kendilerinin sorumlu olduğunu çok iyi bilirler.

Başlarına ne kadar kötü şeyler gelirse gelsin, her zaman durumu tersine çevirmenin ve zirveye çıkmanın bir yolunu bulurlar.

J.K. Rowling, romanını yazdığı sürede boşandı, işsiz kaldı, bu sırada tek başına yetiştirmek zorunda kaldığı bir çocuğu vardı, devletten aldığı fakirlik yardımıyla geçindiği dönemler oldu, annesini kaybetti, depresyonla mücadele etti…

Harry Potter'ın ilk kitabını ilk kitabını tamamladı, artık her şey yoluna girecek derken tam 12 yayınevinden red cevabı aldı.

Yine de vazgeçmedi. Devam etti ve sonunda Harry Potter serisi, gelmiş geçmiş en başarılı fantastik roman serisi oldu. Ve tüm bunlar Rowling’i milyarder olan ilk kadın yazar yaptı.

''Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, yeteneklerimizden çok seçimlerimizdir.'' J. K. Rowling

Jim Carrey çok sıkıntı çekse de hayatının sorumluluğunu tamamen üstlenenlerden.

Okulu bırakıp Hollywood'da şansını denemeye gitti. Ancak işler hiç de hayal ettiği gibi gitmedi; yiyecek yemek, kalacak yer bulamadığı günler oldu.

Bir gün zirvede olacağına dair kendine söz verdi ve bu günlerde kendine sürekli şunu hatırlattı: ''Sahip olacaklarım etrafımda, sadece şu an için bana gelmiş değiller.''

Hatta iyi hissetmek için kendisine oyunculuk hizmeti karşılığında alacağı 10 milyon dolar değerinde, 10 sene sonra bozdurabileceği bir çek yazıp cüzdanına koydu.

Ve sonunda rol aldığı Salak ile Avanak filminde yaklaşık 20 milyon dolar kazanarak hayalini gerçekleştirmiş oldu. Sonrasını hepiniz biliyorsunuz zaten.

Evet, haddinizi aşmak hayatınızın sorumululuğunu üstlenmekten geçiyor. Ama bunun için kim ve nerede olmak istediğinizi de çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Sağlıksız Olmaya Hayır


Araştırmalar, iş günü egzersizinin üretkenliği %72 oranında artırabildiğini ortaya koyuyor.

Ve bunun yoğun bir egzersiz olması da gerekmiyor. Yürüyüşe çıkmak dahi yeterli.

"Aktif bir beden, aktif bir zihne yol açar." Napoléon Hill

Başarılı insanlara baktığınızda, iyi beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve yeterince uyuyarak sağlıklarına özen gösterdiklerini görürsünüz.

Örneğin, ünlü şef Jamie Oliver, uzun süredir sağlıklı beslenme alışkanlıklarının şampiyonu olmuş ve insanların beslenme hakkındaki düşüncelerini değiştirmek için “gıda devrimi” felsefesini teşvik etmiştir.

Oliver bir röportajında, zamanında ​​kilo vermek için verdiği mücadelenin kendisine vücuduna iyi bakmanın önemini öğrettiğini anlatıyor:

''Çocukken oldukça tombuldum, ergenliğimin sonlarında ise asi bir içki, sigara içme evresinden geçtim. Bu yüzden sağlıksız ve formsuz olmanın nasıl bir his olduğunu biliyorum.''

Benzer şekilde, Richard Branson'ın da fiziksel zindeliği hayatında bir öncelik haline getirdi. Bir dergi röportajında ​​aktif yaşam tarzını şöyle anlatıyor:

''Muhtemelen şu an hiç olmadığım kadar fitim. Ve bunun sırlardan biri çok iyi bir kişisel antrenöre sahip olmak. Kürek çekmeyi seviyorum ve Manhattan adasında iki kez kürek çektim. Bir saatten fazla süren bir dizi sekizli yaptım.''

Elon Musk ise spor yapmayı sevmese de zihinsel berraklık ve stresten uzak durmak için hayatında egzersizi ihmal etmeyenlerden.

Hatta daha az sıkılmak için, koşu bandına çıktığında televizyon izlediğini söylüyor.

Fiziksel sağlığınıza dikkat etmek, size hem profesyonel hem de kişisel başarının kapılarını hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı bir şekilde açacak.


Sonuç olarak;

Önemsiz şeylere HAYIR demeden önemli şeylere EVET diyemezsiniz.

Bu gerçeği kendinize her zaman hatırlatın ve hedeflerinize giden yolda bir amaca hizmet etmeyen şeylere vakit kaybetmeden hayır demeyi alışkanlık haline getirin.

***

Küçük Hatırlatmalar;


- Eğer henüz Haddini Aş Bülten üyesi değilseniz ve benzer içeriklerden ilham almak isterseniz; buradan bülten ailemize katılıp, aynı zamanda ücretsiz E Rehberlerimizi indirebilirsiniz.


- Eğer;


  • İş yaşamınızda sıkışmış ve mutsuz hissediyorsanız;

  • Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa;

  • Kariyerinizdeki bir sonraki adım konusunda netliğe ihtiyacınız varsa;

  • Ne iş yaparsanız daha başarılı ve mutlu hissedeceğinizi henüz bulamadıysanız;

Mentor olarak da yolculuğunuza eşlik etmeye hazırız.1.618 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
Yazı: Blog2_Post
bottom of page