Koronavirüs Günlerinde 5 Kritik Liderlik Davranışı

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Küresel salgının yarattığı endişe, korku ve belirsizlik ortamında insanlar cevaplar için liderlerine dönüyor, güçlü liderlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar.

Lider olmak demek, binlerce kişinin çalıştığı bir şirketin CEO’su ya da sahibi olmak demek değil bu arada. Hangi seviyede bir yönetici, hangi büyüklükte bir işletmenin  sahibi olursanız olsun siz bir lidersiniz. 

Ve liderliğin hakkını vermelisiniz. Özellikle de lider boşluğunu hiç kaldırmayan bugünlerde.

Bugün korona virüsü gibi felaketlerin gündemi belirlediği ortamlarda nasıl bir liderliğe ihtiyaç duyulduğunu, Gallup grubunun yaptığı bir araştırmanın ışığında yazdım.

Yazıyı okurken bir liderseniz kendinizi, bir çalışansanız de amirlerinizi ve şirketinizi zihninizde değerlendireceğinize eminim. O nedenle yorumlarınızı heyecanla bekliyorum.

Uluslarası araştırma şirketi Gallup liderlik becerileri konusunda yıllardır düzenli olarak sürdürdükleri bir araştırmayı mevcut krizin özel koşullarına uyarladı geçtiğimiz günlerde. 

Pozitif bildirimler halinde tasarlanan 5 sorudan oluşan anketin amacı, liderlerin bu özel dönem için kritik davranışları sergileyip sergilemediklerini ölçümlemek.

Sorular, benim yorumlarım ve ABD’de yapılan anketlerin sonuçları şöyle: