Markanız İçin Hikayelerin Gücünden Yararlanın

Güncelleme tarihi: 5 Oca

Son yıllarda gittikçe daha fazla insan hikaye anlatıcılığının önemini kavrasa da, iş dünyasında hikayelerin gücü genellikle görmezden gelinir.

Ancak özellikle sosyal medya çağına geçtiğimizden beri bu gücü göz ardı eden markalar yavaş yavaş sektörden silinirken, bu gerçeğin farkına varan ve ona göre strateji belirleyen markalar gücü ellerine alıyorlar.

Artık televizyon reklamları ya da havalı sloganlarla hiç ilgilenmeyen, hayatının büyük bir kısmını dijital platformlarda geçiren geniş bir kitle var. Ve onları harekete geçirmenin tek yolu hikayeler anlatmak.

Dijital çağ demek, içerik demek. Haliyle bu yeni çağda başarıyı açan kapı içeriktir. İyi içerikse ise hikayedir.

Oluşturacağınız etkili bir hikaye ile gündeme gelebilir, sosyal medyayı harekete geçirebilir, insanları ikna edebilir ve onlara ilham verebilirsiniz.

Bu durumun farkında olan şirketler, onlara güçlü hikayeler bulmaları ve hikayeleri etkili bir şekilde sunmaları için kadrolarına gazeteci ve filmcileri almaya başlıyorlar.

Elbette dijital dünya çok karmaşık ve rekabetin olduğu bir yer. İnsanları etkilemek ve özellikle bunun sürekliliğini sağlamak çok da kolay değil.

Bu durumu düşünürek, uzun süreli, ilham veren, markaya bilinirlik ve enerji katan, insanları ikna eden hikayeler üzerine araştırma yaparken David Aaker'in imza hikayeler kavramına denk geldim.

Gelin size o kavramdan bahsedeyim.