Haddini Aş Hikayeleri 101: NBA'deki ilk Türk Murat Murathanoğlu

Tıktık tıktık tıktık…


Kalp atışının gürültüsü Eczacıbaşı Fabrikası’nın sesi içine hapseden kalın duvarlarında yankılanırken terli avuç içleriyle dağılmış saçlarını hızlıca düzeltti. Randevu saatini kaçırmamak için telaş içinde sokaklarda koşarken sırılsıklam olmuş ve tüm çabasına rağmen hayatında ilk kez bir randevuya geç kalmıştı Murat. Bu görüşmenin hayatının bundan sonraki tüm akışını değiştireceğini önceden bilseydi durum değişir miydi, bilmiyoruz.


Sabahın kör saatinde yola düşüp karşısına çıkan herkese fabrikanın yerini sorduğu halde yanlış minibüse binmiş ve son dakika yolunu kaybetmişti. Öyle ya buralara yabancıydı. Ne diline, ne insanına, ne yoluna aşinalığı vardı.. Bundan tam 17 yıl önce ailecek göç ettikleri ABD’den, kısa dönem askerlik yapmak için ana baba toprağına döneli sadece bir kaç gün olmuştu.

Askerliğini bitirip ABD’ye geri dönecek, başarıyla mezun olduğu Illinois Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün ve daha da önemlisi 2 çocuğuna parlak bir gelecek sunabilmek için 37 yaşından sonra hayata sıfırdan başlamayı göze alarak ABD’ye göç edip binbir zorluğa katlanan ailesinin hakkını vermek için mühendis olarak çalışmaya başlayacaktı. Tabi o günlerde hayatın sen planlar yaparken başına bambaşka çoraplar ördüğünü bilecek yaşta değildi henüz.