Neden Mesleksizler Daha Çok Para Kazanıyorlar?

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Bu zorlu dünyada ayakta kalabilmeyi ve evine ekmek götürebilmeyi isteyen herkese bileğine altın bir bilezik takması, yani bir meslek kazanması önerilir.

Ve bir meslek sahibi olmak toplumda başarının ve para kazanmanın en önemli ön koşulu olarak kabul görür.

Eğitim sistemi de bu öngörüye göre tasarlanmıştır. Kimimizi doktor, kimimizi avukat, kimimizi öğretmen, kimimizi mühendis, kimimizi hemşire, kimimizi de teknisyen olarak yetiştirmek üzere…


Bir meslek sahibi olmayı savunan anlayış, biraz daha da ileri giderek insanlara seçtikleri meslekte derin uzmanlık kazanmalarını ve başka hiç bir alanla ilgilenmemelerini önerir.

İnanç, bir konuda çok derinleşen insanların diğerlerine göre büyük rekabet avantajı sağlayacağı yönündedir.

Eğer bir işi mükemmel yapıyor ve o alandaki en iyi %1’in içinde yer alabiliyorsanız sizden iyisi yoktur yani.Peki Ama Para Nerede?

Sanırım buraya kadar yazdıklarım size de çok mantıklı geliyordur.

Eğer çocuklarınız varsa, onlara altın bilezik kazandıracak eğitimler uğruna ne büyük yatırımlar yaptığınızı, kendi mesleğinizde daha da uzmanlaşmak için ne çok çabaladığınızı tahmin edebiliyorum.

Ve mesleklere, mesleki uzmanlaşmaya elbette büyük saygı duyuyorum.

Kaldı ki mesleğinde mükemmelleşmiş kimsenin aç kaldığını görmedim. Ülkemizdeki işsizlik sonunun arkasındaki asıl büyük sorunun mesleksizlik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca etrafımdaki özensizliklere çok içerleyen bir insan olarak, işini çok iyi yapan insanlardan oluşan bir toplumun içinde yaşamak en büyük özlemlerimden.

Fakat mesele gerçekten iyi para kazanmaya ve servet biriktirmeye gelince işler biraz karışıyor sanki.

Gerçekten iyi para kazanan ve büyük bir servet inşa edebilen insanların sadece bir meslekte derin uzmanlaşmış olduklarına nadiren rastlıyoruz. </