Bir Yan İş Kurmanız İçin 8 Önemli Neden

İnternet üzerinde yan işler kurmak pek çok insanın ilgisini çekiyor. Özellikle de yaratıcı içerik üretimi alanına giren yan işlerin pek çok kişinin rüyalarını süslediğini gözlemliyorum.

Haddini Aş Kulübü'nü bir yan iş olarak kuran birisi olarak insanların bu istekliliğini çok haklı görüyor ve çok da destekliyorum. Bir yan iş olarak başladığım Haddini Aş Kulübü bugün bana maddi ve manevi olarak büyük katkıda bulunuyor.

Ama yine de bir yan iş kurmaya kalkışmadan önce nedenlerini sorgulamakta büyük fayda görüyorum. Çünkü bir şeyin amacı zihinde çok açık ve net değilse, onun başarmanın yolculuğu insana zor gelir.

Evet, yan iş kurmak süper keyifli bir şey, ama bu da bir iş sonuçta ve zorlu bir süreçten geçiyor. Yan iş kurmanın nedenleri konusunda kafanız net değilse, yolculuğa hiç çıkmamakta fayda olabilir.

İşte benim yan iş kurma motivasyonumu sağlayan 8 neden.

Neden #1: Yaratmanın Zevki

Ben Haddini Aş Kulübü’nü kurmadan önce sadece büyük kurumlara eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyordum. Doğrusu bu oldukça da tatmin edici bir iş benim için. Hem parası güzel, hem de eğitimcilik zaten zevkli bir meslek.

Ama içten içe daha büyük bir şeyler yaratmak istiyordum. Kalıcı ve daha fazla insana yararı dokunan bir şeyler… 15-20 kişinin katıldığı ve etkisi tartışılır kurumsal eğitimler bu isteğimi karşılamaya yetmiyordu.