Haddini Aş Hikayeleri 31: Aldous Huxley

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

Sene 1932, geleceğe dair umutlarını yavaş yavaş kaybeden Huxley, oturdu masasının başına ve başladı yazmaya. Geleceğin neye benzeyeceğini anlattı kurduğu distopyasında.

Mutluluk ve tatmin üzerine kurulmuş bir dünya yarattı. Cesur Yeni Dünya. O dünyaya birbirinin aynısı, hiç düşünmeyen, sorgulamayan, endişelenmeyen insanları yerleştirdi, hissiz insanları. Bu dünyada sanata, edebiyata, felsefeye, bilime de gerek yoktu. Gerçekten mutluydu buradaki insanlar. Mutluydular, ama aptal bir robottan farksızdılar.

1932 yılından günümüze seslenen, öngörü ve özgünlükte aşmış yazar Huxley’in nasıl bir hayat sürdüğünü anlatıyorum bu yazımda.

Çocukluk ve Gençlik Dönemi

26 Temmuz 1894 tarihinde İngiltere’nin Surrey bölgesindeki Godalming’de dünyaya geliyor Huxley. Babası Leonard Huxley yazar, editör, aynı zamanda bir profesyonel bir bitki uzmanı, annesi Julia Arnold da öğretmendi. Etrafının yazarlar, eğitimciler, felsefecilerle dolu olduğu bir çevrede yetişiyor. Zeki, yetenekli ve zarif bir çocuktu.

Sene 1908, Huxley 14 yaşındayken, önce ölümcül bir hastalık yüzünden annesini, sonra bir araba kazası yüzünden kız kardeşini kaybediyor. Tüm bu kayıplar hisli, derin düşünceli, yaşama ve insana dair çok fazla düşünen bir çocuk yapıyor onu.

Dönemin önemli düşünürl