Haddini Aş Hikayeleri 45: Viktor Emil Frankl

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

‘’İnsanın temel uğraşı haz almak ya da acıdan kaçınmak değil, yaşamında bir anlam bulmaktır.’’ Diyor senelerini toplama kampında, insanın yaşayabileceği en büyük acıları yaşayarak geçiren Viktor E. Frankl.

Düşünüyorum da biz modern insanlar ne kadar da uzağız Victor’un bu görüşüne. Anlam aramak yok artık, ‘’ne kadar çok haz alabilirim’’ var. Az düşüneyim çok tüketeyim var. Her an her saniye mutlu olmalıyım var.

Viktor E. Frankl’ın hayatını anlattım bu yazımda. Dahiyane fikirlerini, önerilerini anlattım.

Çocukluk ve Gençlik Dönemi

1905 yılında, Avusturya’da orta halli, huzurlu ve sakin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir.

Henüz çocukken sıkıntılarla dolu bir yaşamı tecrübe etmeye başlar Frankl. Birinci dünya savaşının getirdiği kıtlık ve açlıkla mücadele ederler ailecek.

Bu sıkıntılı günler Viktor’u çok okumaya, çok araştırmaya, insan doğasını anlamak için çaba harcamaya iter. Bu dönem en çok Sigmund Freud’un fikirlerini benimseyip sıkı bir okuyucusu haline gelir.

“Acılar, sadece gelişiyorsan bir anlam taşır.”

‘’Neden varız?’’, ‘’Hayatın anlamı ne?’’ Gibi soruları henüz küçük bir çocukken kendine sormaya başlayan Viktor, Üniversite’de okurken ‘’hayatın anlamı’’ konulu ilk konferansını verir. Bu yıllarda Alfred Adler’in ‘’bireysel psikoloji’’ yaklaşımını benimsemeye b