Haddini Aş Hikayeleri 60: Ferruccio Lamborghini

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2020

Estetik harikası otomobiller üreten firmanın başta traktör üretimi yaptığını, spor araba üretimine geçilmesinin şirketin kurucusu Ferruccio Lamborghini’nin yine çok önemli bir otomobil üreticisi tarafından küçümsenmesiyle başladığını biliyor muydunuz?

Çiftçi bir ailenin çoğunu olarak dünyaya gelen, ancak hayatını adeta bir başyapıt haline getiren Ferruccio Lamborghini’nin hikayesini anlatıyorum bu yazımda.

Ferruccio Lamborghini’nin Sıra Dışı Hayat Hikayesi

28 Nisan 1916’da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak İtalya’da dünyaya geliyor Lamborghini.

Makinelere ilgisi çok küçük yaşlarında başlıyor. Böylece okul tercihini teknik eğitim veren bir okuldan yana kullanıyor.

İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde İtalya Hava Kuvvetlerine katılıyor, fakat 1944 yılında İngilizler onu esir alıyorlar. 

Lamborghini’nin teknik bilgisinin iyi olduğunu öğrenen İngilizler onu motor bölümünde çalıştırıyorlar.

Her ne kadar esir olsa da kendine katabileceklerine yoğunlaşıyor. Bozuk araçları tamir etmeyi, farklı parçalardan araç üretmeyi öğreniyor burada. Otomobiller ve motorlar konusunda çok fazla deneyim elde ediyor, müthiş bir ustalık kazanıyor. 

Savaş bitip İtalya’ya döndüğünde, esareti sırasında edindiği tecrübeleri fırsata dönüştürmek için girişimciliğe soyunuyor yavaş yavaş.

Yaşadığı yerdeki savaştan arda kalan parçaları kullanarak çiftçilerin sorunlarına yardımcı olarak başlıyor işe ve zamanla ‘’Lamborghini’’ ismini verdiği traktörler üretmeye başlıyor.