Haddini Aş Hikayeleri 78: Jan Koum

Dünya çapında en çok indirilen ve kullanılan uygulamalardan birisi WhatsApp.

Peki bu denli başarılı bir uygulamanın arkasında kim vardı? Uygulamayı kurarken ve kurmadan önce neler yaşadı?

Bu yazımda WhatsApp'ın kurucusu Jan Koum'un zorluklarla dolu ve ilham verici hayat hikayesini anlattım.

Jan Koum Kimdir?

1976 yılında Sovyetler Birliği Ukrayna'sında dünyaya geliyor Jan. Çocukluğu, Kiev yakınlarında bir kasabada çok zor şartlar altında geçiyor.

''Kasabada o kadar zor şartlar altında yaşıyorduk ki okulumuzda tuvalet dahi bulunmuyordu. Kışın -20 dereceye kadar düşen soğuk havalarda tuvalet için okulumuzun karşı tarafında bulunan otoparka yürümek zorunda kalıyorduk. O dönem insanları oldukça içe kapanıklardı. 1984 kitabında anlatılanları yaşamak gibi bir şeydi hayatım.''

1992 yılında annesiyle birlikte Amerika, Kaliforniya'ya göç ediyorlar. Burada hükümet tarafından yürütülen bir destek programı aracılığıyla edindikleri, mütevazı 2 yatak odalı bir dairede yaşıyorlar.

Mali açıdan çok zorluk çektikleri, yiyecek kuponu ve devlet desteğiyle geçindikleri bu yıllarda, Jan yerel marketlerde temizlikçi olarak çalışıyor.

Jan, teknolojiye olan tutkusunu 18 yaşındayken keşfediyor.

Çeşitli kaynakları inceleyerek kendi kendine bilgisayar ağları ile ilgili bilgileri öğreniyor. İkinci el kitapçılardan aldığı teknoloji içerikli kitapları okuyor, parası olmadığı için tekrar iade ediyor o dönemde.

Bilgisayar becerilerini iyice geliştirdikten sonra Napst