Haddini Aş Hikayeleri 86: Benjamin Franklin

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2021

Eğer geçen haftaki "Çok Yönlülük" isimli podcast serimi sevmişseniz, bugün okumanıza sunacağım Benjamin Franklin'in hayat hikayesine bayılacaksınız.

Bu aralar pek bir değere binmiş olan 100$'lık banknotların ön yüzünü süsleyen Benjamin Franklin'den bahsediyorum.

ABD'nin 8 kurucusundan birisi olan, ülkedeki ilk aboneliğe dayalı kütüphaneden ilk gönüllü itfaiye örgütüne kadar pek çok kurumunun temellerini atan, çift odaklı merceklerden, araçlara takılabilen odometreye uzananan pek çok icat yapan, hem keman çalabilen hem de armonikayı keşfeden Benjamin Franklini anlatıyorum bugün.

Onun hayat hikayesini okumak hem insan ömrüne nelerin sığabileceğini görmek hem de çok yönlülüğün insanın düşünsel dünyasını nasıl zenginleştirebildiğini göstermesi açısından çok önemli.

İyi okumalar diliyorum.


Benjamin Frankin Kimdir?

17 ocak 1706'da Boston’da, 17 çocuklu bir ailenin 10. Çocuğu olarak dünyaya geldi Franklin.

10 yaşındayken okulu bıraktı ve babasının mum ve sabun imalathanesinde başlayan çıraklık hayatı, 12 yaşında matbaacı kardeşi James'in dükkanında devam etti.

Matbaada çırak olarak çalışmasının Benjamin'e en büyük katkısı yazın alanında kendini geliştirmesi oldu. Çünkü en başından beri yazar olmayı, yazdıklarıyla insanlara ulaşmayı isteyen bir çocuktu.


"Siz kafanızı büyük hayallerle doldurmaya bakın. Kafanız sonradan cebinizi parayla dolduracaktir."

1722 yılında Benjamin'in Abisi James, "The New-England Courant" adında bir gazete çıkaracaktı.

Benjamin de bu gazetede yazılar yazmasının yazarlığa adım atması için büyük bir fırsat olarak gö