Haddini Aş Hikayeleri 96: Zara'nın Kurucusu Amancio Ortega

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2021

Dünya'nın en zengin ve en başarılı insanlarından birisi olan Amancio Ortega'yı pek kimse tanımaz ama Zara başta olmak üzere yarattığı tekstil markalarını bilmeyen yoktur.

Bu yazımda Ortega'nın sıfırdan milyarderliğe uzanan, birçoğunuza ilham verecek, başarının asla bir şans olmadığını bir kez daha anlayacağınız hayat hikayesini anlatıyorum.

Amancio Ortega Kimdir?

28 Mart 1936'da İspanya'nın Leon kentinde doğan Ortega'nın babası bir demiryolu işçisiydi, annesi ise evlerde hizmetçi olarak çalışıyordu.

Ortega, yoksulluk içinde mücadele eden ailesine yardım edebilmek için 14 yaşındayken okulu bıraktı. Okulu bırakmasındaki en büyük etken annesinin pazarda temel gıdaları bile almaya parası olmadığı için esnaflara yalvarmasını görmesiydi.

Okulu bırakan Ortega, bir gömlek üreticisi olan Gala'da tezgahtar olarak çalışmaya başladı. Burada eliyle kıyafet dikmeyi öğrendi.

Bu süreçte müşteri isteklerine de sıklıkla kafa yordu ve şunu fark etti:

''İyi para kazanmak istiyorsak, müşteri her ne istiyorsa onu yapmalıyız ve müşteriye bu isteğini diğer rakiplerden çok daha hızlı bir şekilde ulaştırmalıyız.''

''Mağaza çalışanlarının en iyi anlamaları gereken şey müşteri beğenileri .''