Daha Hızlı Öğrenmek İçin Feynman Tekniğini Kullanın

Üst düzey bir zekaya sahip olan Nobel ödüllü Richard Feynman 20. Yüzyılın en önemli fizikçilerinden biri olarak kabul görüyor.

Başarılı bir fizikçi olmasının yanı sıra derin bir düşünür olmasıyla, hayata bakışıyla ve hayatı yaşayış şekliyle, bitmek bilmeyen merak duygusuyla ve keşfetme tutkusuyla da örnek alınası birisi o. Bilimi ve sorgulamanın önemini yaşadığı dünyaya çok iyi biçimde aktarabildiği için büyük saygı duyulası bir insan.

Bill Gates, Feynman'dan o kadar ilham aldı ki, onu “hiç sahip olmadığım en büyük öğretmen” olarak adlandırıyor. Bill Gates'in fikirleri ve hayatı hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz, onun hayat hikayesini okumadan geçmeyin.

Feynman,''eğer bir şeyi basit bir şekilde açıklayamıyorsanız, onu yeterince iyi anlamıyorsunuzdur'' görüşüne sahip bir fizikçiydi.

Bu aslında Feynman'ın bir şeyleri öğrenme tekniğinin temelini oluşturuyor.

Öyle ki, bilimdeki, özellikle fizikteki karmaşık kavramları, son derece basit ve anlaşılır bir şekilde, bilimsel olmayan bir geçmişe sahip insanların anlayabileceği şekilde açıklama yeteneği nedeniyle kendisine bilim insanları tarafından ''Büyük Açıklayıcı'' lakabı atfedildi.

Feynman'ın, öğrenmeyi kolaylaştırmak için geliştirdiği o teknikten bahsetmek istiyorum şimdi.

Feynman Öğrenme tekniği, olayları farklı bir bakış açısıyla öğrenmenize ve anlamanıza yardımcı olacak. Sadece akademik amaçlar için değil, aynı zamanda iş kurmak, zihinsel modeller oluşturmak ve daha pek çok şey için de kullanılabilir.