top of page

Kitap Özeti: Ye O Kurbağayı!

Güncelleme tarihi: 25 May 2023

Brian Tracy tarafından kaleme alınan kitap, ”İşleri savsaklamaktan vazgeçmenin, ataletten kurtulmanın ve her koşulda başarılı olmanın 21 olağanüstü yolu.” alt başlığı ile sunulmuş, üretkenliği arttırmak ve ertelemenin üstesinden gelmek üzerine yazılmış en iyi kitaplardan birisi.

Hadi gelin herkesin uygulayabileceği o pratik ve etkili 21 yöntemi inceleyelim...


 

Bu özet ücretsiz üyelerimiz içindir. Uluslararası ses getirmiş tüm kitap özetlerimize ulaşmak isterseniz, sizi Kitap Ekspresi'ne davet ediyoruz.


Kitap Ekspresi'nde özetlerimiz artık sesli olarak da sizlerle buluşuyor. Kitap Ekspresi'ne üye olun, hem her hafta bir bestseller kitabın özet ve ana fikirlerine ulaşın, hem dilerseniz özeti okumak yerine dinleyin. Önceki tüm ücretli özetlere de anında ulaşabilirsiniz. Hadi tam burada bekliyoruz!

 

1- Açık Olun.

Tracy, net olmamanın, israf ve ertelemenin en büyük nedenlerinden biri olduğunu söylüyor.

Hedeflerinizin tam olarak ne olduğunu, neyi başarmaya çalıştığınızı tam olarak bilmiyorsanız, bu hedeflere ulaşmak için üzerinde çalışmanız gereken belirli görevleri belirlemeniz ve bunlara öncelik vermeniz pek olası değildir.

Hedefleriniz konusunda net olmak, üretkenliğinizi ve verimliliğinizi artırmanın en etkili yollarından biridir. Net hedefler belirleyebilir ve onlardan sapmazsanız, verimliliğiniz anında artacaktır.

Kişisel olarak neyi başarmak istediğinizi düşünün ve ardından, sık sık gözden geçirebilmeniz için hedeflerinizi yazın. Tracy, "Yazılı olmayan bir amaç veya hedef, yalnızca bir dilek veya fantezidir. Yazılmamış hedefler kafa karışıklığına, belirsizliğe, yanlış yönlendirmeye ve sayısız hataya yol açar." diyor.

Hedeflerinizi belgeledikten sonra, onlara ulaşmak istediğiniz zaman için bir tarih belirleyin, bu hedefinize ulaşmanız için yapılması gereken görevleri bölün ve her gün tek bir hedef görev üzerinde çalışın.

Hedef görevlerinizi kurbağalarınız olarak tanımlıyor Tracy. Bunlar; daha fazla üretkenlik ve başarı için her gün ilk iş olarak üzerinde çalışmanız gereken şeylerdir.

2- Gününüzü Önceden Planlayın.

Tracy, uygun planlamanın ilk adımının tamamlamanız gereken bir görev listesine sahip olmak olduğunu söylüyor. Ve birden fazla liste tutmanızı öneriyor:

- Tüm görevlerinizi içeren ana liste

- O ay tamamlamak istediğiniz görevlerin listesi

- O hafta tamamlamak istediğiniz görevlerin listesi

- O gün tamamlamak istediğiniz görevlerin listesi

Bu alt listeler, ana listenizde bulunan maddelere giderken yapılması gerekenleri içerir. Aylık listenizi her ayın sonunda, haftalık listenizi her haftanın sonunda ve günlük listenizi her günün sonunda planlayabilirsiniz.

Bir önceki iş gününün sonunda bir sonraki gün için görevlerinizi planlayarak, sabah işe geldiğinizde kurbağanızın tam olarak ne olduğunu bileceksiniz ve hemen üzerinde çalışmaya başlayabileceksiniz.

3- Her Şey İçin 80/20 Kuralını Uygulayın.

80/20 Kuralı: Faaliyetlerinizin %20'si, sonuçlarınızın %80'ini oluşturacaktır.

Tracy, kurbağalarınıza odaklanmanın her zaman en önemli olan %20'lik görevlere öncelik vermenizi sağladığını söylüyor.

Çoğu zaman, on şey listenizdeki bir öge, diğer dokuz öğenin hepsinden daha değerlidir. Bu görev her zaman önce yemeniz gereken kurbağadır.

Ne yapmayı seçerseniz seçin, tekrar tekrar, sonunda kırılması zor bir alışkanlık haline gelir. Güne düşük değerli görevlerle başlarsanız, her zaman düşük değerli görevlerle başlama alışkanlığı edinirsiniz.

Bunun yerine, zamanınızı yaşamınızda ve kariyerinizde fark yaratan birkaç alanda çalışarak geçirmeyi seçin. Daha düşük değerli faaliyetlere giderek daha az zaman ayırın.

4- Sonuçları Hesaba Katın.

Bir sonraki kurbağanızın gerçekte ne olduğunu belirlemek için görevlerinizin sonuçlarını tahmin etmeyi öğrenin.

"Uzun vadeli düşünme, kısa vadeli karar vermeyi geliştirir."

Başarılı insanların net bir gelecek yönelimi vardır. Mevcut seçimleri ve davranışları arzuladıkları uzun vadeli gelecekle tutarlıdır.

"Gelecekteki niyet, mevcut eylemleri etkiler ve çoğu zaman belirler."

Başarılı insanlar, hazzı ertelemeye istekli olanlardır. Uzun vadede çok daha büyük ödüllerin tadını çıkarmak için kısa vadede fedakarlıklar yaparlar.

Görevler, etkinlikler ve projeler listenizi düzenli olarak gözden geçirin. Sürekli kendinize şunu sorun: “Hangi proje benim hayatım üzerinde en büyük etkiye sahip?”

Size en çok yardımcı olabilecek şey ne ise, onu bir hedef olarak belirleyin, bunu başarmak için bir plan yapın ve hemen planınız üzerinde çalışmaya başlayın.

5- Her Zaman ABCDE Yöntemini Uygulayın.

ABCDE yöntemi, hangi görevleri erteleyeceğinizi seçmenize yardımcı olmak için günlük olarak kullanılabilecek bir önceliklendirme tekniğidir.

Herkes bir şeyleri erteler. Başarı ve başarısızlık arasındaki temel fark, insanların hangi görevleri ertelemeyi seçtikleridir.

ABCDE yöntemi, o gün yapmanız gereken her şeyi yazdıktan sonra önceliklendirmeye yönelik bir yaklaşımdır.

A – Yapmanız gereken ve en yüksek önceliğe sahip görevler. Bu kurbağalar sizin hayatınızdır ve onları A1, A2 vb. olarak etiketleyerek daha fazla alt öncelik verebilirsiniz.

B – Yapmanız gereken görevler. Brian bunları kurbağa yavruları olarak tanımlar.

C – Yapılması güzel olan görevler.

D – Devredebileceğiniz görevler. A görevlerine daha fazla odaklanabilmek için bu görevleri devretmek isteyebilirsiniz.

E – Listenizden kesebileceğiniz görevler. Bunlar, bir noktada önem taşıyan, ancak artık sizin için pek de önemli olmayan görevlerdir.

Brian Tracy, her zaman güne A göreviniz için ufak da olsa bir şey yapmış olarak başlamamızı öneriyor.

6- Kilit Sonuç Alanlarına Odaklanın.

Kilit Sonuç Alanı: Sorumluluk alanınızda başarılı olduğunuzu hissettirecek somut sonuçları ifade eder. Çalışmanızın bir çıktısı, başkalarının çalışmasına bir girdi veya katkıda bulunan bir sonuç olarak düşünebiliriz. Her işi beş ila yedi temel sonuç alanına ayırabiliriz.

Çalışmanızın kilit sonuç alanlarını nasıl belirleyebilirsiniz?

1- İşinizi mükemmel bir şekilde yapmak için elde etmeniz gereken temel sonuçları yazın.

2- Her birine 1-10 arasında puan verin. Nerede mükemmel sonuçlar alıyorsunuz ve nerede düşük performans gösteriyorsunuz?

En zayıf kilit sonuç alanınız, diğer tüm beceri ve yeteneklerinizi kullanabileceğiniz yüksekliği belirler.

“Mükemmel bir şekilde yapsaydım, hangi becerim kariyerim üzerinde en büyük olumlu etkiye sahip olurdu?”

Hayatınızın geri kalanında kariyerinize rehberlik etmesi için bu soruyu kullanın. Yöneticinize, iş arkadaşlarınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize sorun. Bir cevabınız olduğunda, bu alandaki performansınızı yükseltmek için çalışın.

7- Zorunlu Verimlilik Yasasına Uyun.

Havuzdaki her iribaş ve kurbağayı yiyemezsiniz. Ama en büyüğünü ve en çirkinini yiyebilirsiniz ve bu en azından şimdilik yeterli olacaktır.

"Her şeyi yapmak için asla yeterli zaman yoktur, ancak en önemli şeyi yapmak için her zaman yeterli zaman vardır."

Odaklanmak için düzenli olarak sormanız gereken 3 soru:

“En değerli faaliyetlerim neler?”

“Sadece benim yapacağım ve iyi yaparsam gerçek bir fark yaratacak bir şey var mı?”

“Şu anda zamanımın en değerli kullanımı nedir?”

8- Başlamadan Önce İyice Hazırlanın.

Hazırlık, ertelemeyi önlemenin etkili bir yoludur. Bu nedenle Brian Tracy, bir göreve başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyi elinizin altında bulundurarak işleri daha hızlı halledebileceğinizi söylüyor.

Gerçek anlamda hazır olduğunuzda, tetiği çekilmiş bir silahtan ya da yayda gerilmiş duran bir oktan farkınız kalmayacak.

İşte kendinizi en büyük kurbağalarınızı yemeye hazırlamak için bazı ipuçları:

  • Boş bir sayfa olması için masanızı ve çalışma alanınızı temizleyin. Bu, her şeyi yere koymak zorunda kalmayı gerektirebilir.

  • Çalışma alanınızı temizledikten sonra, bu görev için ayrılmış çalışma alanınızı kurmaya başlayabilirsiniz. Rahat ve çekici olduğundan emin olun. Uzun süre çalışmaktan mutlu olacağınız bir alan olmalıdır.

  • Yüksek performansın vücut dilini ihmal etmeyin. Bu, dik oturmayı, öne oturmayı ve sandalyenizin arkasından uzağa oturmayı içerir.

9- Ev Ödevinizi Yapın.

Hayat kendi projeniz için çalışmakla ilgilidir. Başarılı olmak için zanaatınızın ömür boyu öğrencisi olmalısınız.

Ertelemenin birincil nedeni, bir görevin önemli bir alanındaki yetersizliktir. Tek bir alanda zayıf veya eksik hissetmek, sizi işe başlamaktan tamamen vazgeçirmek için yeterlidir.

Zanaatınızı ne kadar çok uygularsanız, belirli bir kurbağa türünü yeme konusunda o kadar iyi olursunuz. Ayrıca, ne kadar iyi olursanız, bu projelere başlama ve bitirme olasılığınız o kadar yüksek olur.

Her şey öğrenilebilir, bu nedenle temel görevlerinizi destekleyen tüm temel becerilerde daha iyi olmayı hedeflemelisiniz.

Brian'ın bu temel becerileri geliştirmeye nasıl başlayabilecekleri konusunda okuyuculara sunduğu bazı ipuçları:

- Uzmanlığınızla ilgili kitap ve makaleleri günde en az bir saat okuyun.

- Temel becerilerinizle ilgili mevcut her kurs ve seminerlere katılın.

- Şirketiniz tarafından yürütülen kongrelere ve iş toplantılarına katılın.

- Atölyelere gidin. Önde oturun, not alın.

- Arabanızda eğitici podcast'ler dinleyin.


10- Özel Yeteneklerinizi Kullanın.

Yapabileceğiniz (veya yapmayı öğrenebileceğiniz) bazı şeyler, sizi kendiniz ve başkaları için olağanüstü değerli kılar. Bu, belirli kurbağaları diğerlerinden daha hızlı ve daha iyi yeme yeteneğinizdir. Onlarda harika olmayı taahhüt edin.

Özel yetenek alanlarınızı şöyle belirleyebilirsiniz:

Hangi konuda gerçekten iyiyim?

Geçmişteki başarımdan en çok ne sorumluydu?

Herhangi bir iş yapabilseydim, bu hangi iş olurdu?

Güçlü yönlerinize uyan bu önemli görevleri başlatmaya ve tamamlamaya odaklanın.

Her şeyi yapamazsınız, ancak üstün olduğunuz birkaç şeyi yapabilirsiniz. Ve bunlar hayatınızda gerçekten fark yaratabilecek şeyler.

11- Tıkandığınız Noktaları Belirleyin.

Birincil hedefinize ulaşmak için üstesinden gelmeniz gereken kısıtlamaları açıkça belirlemeniz gerekiyor.

Temel kısıtlamalarınızı belirlemenize yardımcı olması için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Sizi geri tutan ne?

Hedeflerinize ulaşma hızınızı ne belirler?

Bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere ne kadar hızlı hareket edeceğinizi ne belirler?

Fark yaratabilecek kurbağaları yemekten sizi alıkoyan nedir?

Neden henüz hedefinize ulaşmadınız?

En önemli hedefinizi belirledikten sonra sınırlayıcı faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Bu, en önemli hedefinize ulaşma hızınızı belirleyen faktördür. Bu sınırlayıcı faktörü belirledikten sonra, tüm çabanızı bu sınırlayıcı faktörü ortadan kaldırmak için göstermelisiniz.12- Her Seferde Bir Adım Atın.

Her zaman her seferinde bir adım atmayı hedeflemelisiniz.

Nihai hedefinizin peşinden koşarken disiplinli kalmak ve her seferinde bir adım atmak, daha ileri gitmek için yeterince uzağı görmenizi sağlayacaktır.

Zaman ilerledikçe, bir sonraki adım sizin için netleşecektir.

Bu yaklaşım hayatınızın her alanına uygulanabilir.

Örneğin Brian Tracy, her yıl, her ay tasarruf ederek finansal bağımsızlığa kavuşabileceğinizi açıklıyor.

Benzer şekilde, her yıl biraz daha az yiyerek ve her gün biraz daha fazla egzersiz yaparak sağlıklı olabilirsiniz.

13- Kendinize Baskı Yapın. (Öz Disiplin)

İnsanların sadece yüzde ikisi denetim olmadan tamamen verimli bir şekilde çalışabilir. Brian, bu insanların lider olduğunu açıklıyor.

Ancak, insanlar bu şekilde doğmazlar, sadece öyle olmaya karar verirler.

Brian, işi bağımsız olarak tamamlamanız için kendinize baskı yapma alışkanlığı kazanmanızı öneriyor. Kurbağalarınızı seçmeli ve sonra kendinizi onları yemeye zorlamalısınız.

Brian ayrıca kendiniz için başkalarının sizin için belirlediği standartlardan daha yüksek standartlar belirlemenizi tavsiye ediyor.

14- Bireysel Güçlerinizi Maksimize Edin

Kişisel performansın hammaddeleri fiziksel, zihinsel ve duygusal enerjilerinizdir. Üretken ve mutlu olmak için enerji seviyenizi her zaman koruyun ve besleyin.

İşte birkaç yönerge:

1- Hepimizin gün içinde en iyi durumda olduğumuz belirli zamanları vardır. Kendinizinkini tanımlayın ve bunları en önemli ve zorlu görevlerinizde çalışmak için kullanın.

2- Her hafta bir tam gün izin ve her yıl düzenli tatiller yapın. Buna hem uzun hafta sonları hem de daha uzun molalar dahil.

3- Haftada beş gece erken yatın.

4- Ne yediğinize dikkat edin. Kendinizi birinci sınıf bir sporcuyu bir yarışmadan önce besler gibi besleyin.

5- Egzersiz yapın.

15- Harekete Geçmek İçin Kendinizi Motive Edin.

En iyi performansınızı sergilemek için kendi kişisel amigonuz olmalısınız. Kendinize koçluk yapmak ve kendinizi oyunun zirvesinde oynamaya teşvik etmek için bir rutin geliştirmelisiniz.

Olumlu ya da olumsuz duygularınızın %95'i, dakika dakika kendinizle nasıl konuştuğunuzla belirlenir.

Bu nedenle, kendinizi motive etmek için daha iyimser olmaya karar verin:

- Her durumda iyiyi arayın

- Her aksilikte veya zorlukta değerli dersi arayın

- Her sorunun çözümünü arayın

- Kendiniz ve başınıza gelen her şey için tüm sorumluluğu kabul edin

- Herhangi bir şey için başkalarını eleştirmeyi veya suçlamayı reddedin

- Mazeret yerine ilerleme kaydetmeye kararlı olun

- Düşüncelerinizi ve enerjinizi ileriye odaklayın ve gerisini bırakın

- Hedeflerinizi sürekli olarak görselleştirin ve kendinizle olumlu bir şekilde konuşun. Odaklanmış ve enerjik hissedeceksiniz. Ve başlamak ve devam etmek için daha istekli olacaksınız.

16- Yaratıcı Erteleme Uygulayın.

Erteleme genellikle olumsuz bir şey olarak kabul edilir. Ancak Brian Tracy, yaratıcı ertelemeyi olumlu bir eylem olarak sunuyor.

Yaratıcı erteleme, en büyük kurbağalara odaklanabilmek için daha küçük veya daha az çirkin kurbağaları yemeyi ertelemektir.

Bu nedenle Brian, çok önemli olmayan tüm görevlere “hayır” demeyi öneriyor.

Sıfır temelli düşünceyi benimseyerek bir görevin gerekli olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Düşündüğünüz her görev için kendinize şunu sorun: “Bunu zaten yapmasaydım, bugün tekrar bu işe girer miydim?”

Bu sorunun cevabı hayır ise bu görevi yaratıcı erteleme kategorisine yerleştirmelisiniz.

17- Önce En Zor Görevi Yapın.

Kurbağanızı yemek, en zorlu görevinizi yaparak işinize başlamakla ilgilidir.

Brian Tracy, kurbağanızı yemeyi alışkanlık haline getirmek için 21 gün boyunca her gün tekrarlanan beş adımlı bir süreci özetliyor:

1- İş gününüzün sonunda, ertesi gün yapmanız gereken her şeyin bir listesini yapın.

2- ABCDE yöntemini ve 80/20 kuralını kullanarak bu listeyi gözden geçirin.

3- En önemli göreviniz olan A-1'inizi seçin.

4- İşe başlamak ve bitirmek için gereken her şeyi bir araya getirerek kendinizi hazırlayın. Bunu, işe başlamayı planladığınız sabah yerine, bir önceki gün işten hemen sonra hazırlayın.

5- En büyük kurbağanıza başlamak için kendinizi disipline edin ve kesintisiz çalıştığınızdan emin olun.

18- İşi Küçük Parçalara Bölün.

Görevler bunaltıcı göründüğünde kullanılacak iki teknik:

Salam Dilimi:

- Görevi ayrıntılı olarak düzenleyin

- O an tamamlamak için bir dilime karar verin

- Tekrar edin

Görevinizin bir dilimine odaklanmak çok daha kolaydır. Bir dilimi tamamladığınızda, büyük olasılıkla bir dilim daha yapmak isteyeceksiniz. Böylelikle siz farkına bile varmadan iş tamamlanacak.

İsviçre Peyniri:

Bir İsviçre peyniri kalıbındaki bir delik gibi, görevinize bir delik açın.

Bir göreve belirli bir zaman ayırın. Bu, beş ila on dakika kadar kısa olabilir. Sadece bu kısa çalışmayı tamamlayarak ivme, motivasyon ve başarı duygusu elde edeceksiniz. Ardından, bu göreve geri dönme ve bitirme olasılığınız daha da yükselecek.

19- Geniş Zaman Aralıkları Yaratın.

Büyük görevler üzerinde planlanmış zamanlarda çalışmayı hedeflemelisiniz. Önemli iş parçaları, önemli miktarda kesintisiz zaman gerektirir.

Bu önemli kesintisiz zaman parçaları son derece üretken olmalı.

Zaman blokları planlamalı, bir zaman planı kullanmalı ve her dakikayı değerlendirmelisiniz.

20- Aciliyet Duygusu Geliştirin.

Yüksek ve sürekli bir aktivite düzeyinde yüksek değerli görevler üzerinde çalışmak, "akış" adı verilen bir durumla ilişkilidir.

Başarılı insanlar, kendilerini bu duruma ortalama bir kişiden daha sık sokabilirler.

Bir aciliyet duygusu geliştirerek akış durumu teşvik edilebilirsiniz.

Bu aciliyet, bir işe çabucak başlamak, hızlı bir şekilde halletmek ve eyleme odaklanmak ile ilişkilidir.

21- Bir İşi Ele Aldığınızda Yalnızca Onunla Uğraşın.

Aynı anda birden fazla iş halletmeye çalışmak, odağınızı dağıtır, enerjinizi düşürür ve o işin yapılma sürecini uzatır.

Tek bir görev üzerinde durmaksızın ne kadar çok çalışırsanız, “Verimlilik Eğrisi”nde o kadar aşağı inersiniz. Gittikçe daha az zamanda daha yüksek kaliteli işler elde edersiniz.

Diğer Kitap Özetlerimiz:Birkaç Küçük Ekleme

- Eğer henüz Haddini Aş Bülten üyesi değilseniz ve benzer içeriklerden ilham almak isterseniz; buradan bülten ailemize katılıp, aynı zamanda ücretsiz E Rehberlerimizi indirebilirsiniz.


- Eğer;

  • İş yaşamınızda sıkışmış ve mutsuz hissediyorsanız;

  • Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa;

  • Kariyerinizdeki bir sonraki adım konusunda netliğe ihtiyacınız varsa;

  • Ne iş yaparsanız daha başarılı ve mutlu hissedeceğinizi henüz bulamadıysanız;

Mentor olarak da yolculuğunuza eşlik etmeye hazırız.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page