top of page

Bu 5 İpucu Sizi Milyarder Yapabilir!

Güncelleme tarihi: 8 Haz 2023

Harika bir kariyer inşaa etmek, bir gün kendi işimizi kurmak, zengin olmak... Eminim bunlar bu yazıyı okuyanların %99'unun hayali.

Ve yine eminim ki büyük bir kısmımız bu hayalleri gerçekleştirmek için gerçekten çok çalışıyor.

Emin olduğum bir şey daha var. Yine o büyük çoğunluk olarak bir şeyi unutuyoruz: Bu yoldan daha önce geçenleri kendimize rehber edinmeyi.

"Yolculuğumuzda edinebileceğimiz en akıllıca rehber nedir?" diye sorarsanız, dünyanın en zengin ve başarılı insanlarının bakış açıları ve çalışma şekilleri, diye yanıtlarım.

İşte onlardan bazıları...


1. Warren Buffet: ''Kendi yeteneklerinizi geliştirmek, yapabileceğiniz en iyi yatırımdır. Ne kadar öğrenirseniz, o kadar kazanırsınız.''

Bildiğiniz gibi Buffett, dünyanın en başarılı iş adamı ve yatırımcılarından birisi. (Warren Buffet'i dünyanın en zenginlerinden biri yapan başarı stratejilerini öğrenmek isterseniz, buraya tıklayın.)

Buffet; en doğru ve en öncelikli yapmamız gereken yatırımın kendimize olan yatırım olduğunu söylüyor.

Kendinizi geliştirmek istediğimiz alanı seçip bilgi ve becerilerinize birçok şekilde yatırım yapabiliriz.

Bu, kitap ve makaleler okuyarak da olabilir, TED konuşmaları veya YouTube videolarını izleyerek de.. (Kitap özetleri dinlemek ve dakikalar içinde bir kitabın en temel ana fikirlerini öğrenmek isterseniz, Kitap Ekspresi de amacınıza hizmet edebilir.)

Çalıştaylara kaydolmak, konferanslara, web seminerlerine katılmak da olabilir, uzmanların bloglarını okuyup, ilgili haberleri takip etmek de..

Veya Haddini Aş Kulübü gibi network'lerin içinde var olarak, sizin gibi öğrenme ve gelişme tutkusu duyan harika insanlarla birlikte büyüyebilirsiniz.

Herkesin öğrenme ve gelişim yolculuğu kendisiyle ilgilidir. Bir kaynağı daha az, diğerini daha fazla tercih ediyor olmanız bir şey kaçırdığınız anlamına gelmez.


2. Steve Jobs: ''İnovasyon, lider ile takipçiyi birbirinden ayırır.''

Fark ettiyseniz, hem statükodan memnun olup hem de olağanüstü başarılar elde eden, milyon dolarlık girişim kuran insanlara rastlamamız pek mümkün değil.

Çünkü bu tarz insanlar olana razı olmak yerine sürekli olarak işleri daha iyi hale getirmenin yeni yollarını düşünürler. Bu yolda kurallara karşı çıkmaktan ve konfor alanlarını terk etmekten çekinmezler.

Apple’in unutulmaz Think Different (farklı düşün) kampanyasındaki televizyon reklamının sözleri de tam olarak buna vurgu yapıyor aslında:

“Delilerin şerefine.

Uyumsuzların.

Asilerin.

Sorun çıkaranların.

Kare deliklerdeki yuvarlak çivilerin.

Dünyayı farklı görenlerin.

Onlar kurallardan hoşlanmazlar.

Ve statükoya saygı duymazlar.

Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlara katılmayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz.

Yapamayacağınız tek şey onları göz ardı etmektir.

Çünkü onlar bir şeyi değiştirirler. İnsan ırkının ilerlemesini sağlarlar.

Ve kimileri onları deli olarak görse de, biz onları dahi olarak görüyoruz.

Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar…

bunu yapan insanlardır.”


3. Oprah Winfrey: ''Başarısızlık, büyüklüğe giden başka bir basamaktır.''


İstatistikler, bir işe yeni başlayanların yaklaşık yüzde 80 ila 90'ının ilk denemelerinde başarısızlıkla karşılaştığını ve çoğunun, henüz bu ilk denemede vazgeçtiğini ortaya koyuyor.

Ancak hayatında defalarca kez yenilgiye uğramış, bugün ise medya patronu olarak anılan Oprah Winfrey'e göre, sıfırdan başlayıp bir yerlerde başarısız olmak başarıya engel değil, sadece ona ulaşırken tırmanılan birer basamak. (Oprah'ın hayat hikayesini okumak isterseniz link burada.)

Başarısızlığa bakış açınızı değiştirip onu kucakladığınızda sizi harika hissettirecek bir geri dönüş yapabilirsiniz.

Her şey bir yana uğradığınız yenilgi, sizi değişim yapmaya zorlayacak. Çünkü harekete geçmenizi engelleyen, daha "güvenli" hissettirdiği için bulunduğunuz yerde kalmayı tercih etmenize yol açan etken genellikle başarısızlık korkusudur. (Bknz. Başarısızlığın Faydaları)

Her başarısızlık, sizi daha güçlü kılar. İlk birkaç denemede bir şeyde olağanüstü başarılı olacağınızı düşünüyorsanız, büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Defalarca kez başarısız olabileceğinizi fakat bunun geçici bir durum olduğuna ve her başarısızlıktan daha da güçlü bir şekilde çıkacağınıza artık inanmaya ne dersiniz? Çünkü bu katıksız bir gerçek!


4. Larry Page: ''Dünyayı değiştiriyorsanız, demek ki önemli şeyler üzerinde çalışıyorsunuz. Ve bu nedenle sabahları heyecan içinde uyanıyorsunuz.''

Google'ın kurucularından olan Larry Page, bilim ve teknolojiye aşık olmasaydı, her gün yataktan heyecanla kalkmasaydı belki de bugün hala bilgiye bu kadar kolay erişiyor olamayacaktık.

Eğer her gün heyecanla uyanmıyorsanız, henüz size enerji verecek, yapmak istediğiniz o olumlu değişikliği bilmiyorsunuz demektir.

Onu bilmediğiniz müddetçe de hem harekete geçmekte hem de sağlıklı planlar yapmakta zorlanacaksınız.

Onu keşfettiğinizde ise hayatınız büyük bir dönüşüme uğrayacak. Nefes aldığınız her an daha anlamlı gelecek.5. Mark Zuckerberg: ''En büyük risk hiç risk almamaktır. Hızla değişen bu dünyada başarısız olacağı kesin olan tek strateji budur.''

Evet, risk insanları geliştirir ve değiştirir. Zirvedekiler gerçekten de risk almış insanlardır.

Ancak mesele çok fazla risk almak değil, "hesaplanabilir ve akıllı riskler'' almak.

Zuckerberg ve ekibi, tecrübelerine ve çalışmalarına dayanarak tüm dünyayı bir uygulama ile birbirine bağlayabileceklerine inandılar. Fikirlerinin peşine düşme cesaretine sahip olmasalardı, bugün dünyanın her yerinde milyonlarca insanın kullandığı Facebook diye bir şey olmayacaktı.

Peki nasıl akıllıca riskler alabiliriz?

Bunun çözümü ise daha çok okuyup daha çok öğrenmek, bir şeyleri anlamaya çalışmak için daha fazla zaman harcamak, küçük denemelerle riskleri görmek ve hesaplanabilir hale getirmektir.

Yani içinde bulunduğumuz belirsizliği akıllı ve ölçülebilir risklere dönüştürmek.

Hepimiz bildiklerimizi arttırmaya ve öğrenmeye odaklanmalıyız.

Çünkü bilgi arttıkça belirsizlik sisi azalacak, ölçülebilir ve akıllı riskler alarak ilerlediğimiz yolculuğumuz çok daha keyifli bir hale gelecek.

***

Küçük Bir Ekleme;


- Eğer henüz Haddini Aş Bülten üyesi değilseniz ve benzer içeriklerden ilham almak isterseniz; buradan bülten ailemize katılıp, aynı zamanda ücretsiz E Rehberlerimizi indirebilirsiniz.


- Eğer;

  • İş yaşamınızda sıkışmış ve mutsuz hissediyorsanız;

  • Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa;

  • Kariyerinizdeki bir sonraki adım konusunda netliğe ihtiyacınız varsa;

  • Ne iş yaparsanız daha başarılı ve mutlu hissedeceğinizi henüz bulamadıysanız;

Mentor olarak da yolculuğunuza eşlik etmeye hazırız.


Kaynak:


2.888 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Yazı: Blog2_Post
bottom of page